کارگردان "مهراوه عشق" از این نمایش می گوید

۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۲۵
کارگردان "مهراوه عشق" از این نمایش می گوید

کارگردان نمایش «مهراوه عشق» می‌گوید به آثار سیدمهدی شجاعی علاقه‌مند است و تصمیم دارد پس از اجرای «مهراوه عشق»، نمایشی را بر اساس کتاب «پدر، عشق، پسر» نوشته همین نویسنده درباره حضرت علی‌اکبر (ع) اجرا کند.
راشین امامی، کارگردان نمایش «مهراوه عشق» در گفت‌وگو با خبرنگار ایران تئاتر گفت: این نمایش که برگرفته از کتاب «کشتی پهلوگرفته» نوشته سیدمهدی شجاعی است به شیوه بی‌کلام و با استفاده از فرم و حرکت اجرا می‌شود و تنها چند جمله برگرفته از کتاب در بین پرده‌ها پخش می‌شود.
او ادامه داد: در این نمایش 6 صحنه مجزا داریم که همگی بر پایه حرکت و فرم هستند و تنها به دلیل این‌که یک جامپ کات به 100 سال پس از شهادت حضرت زهرا (س) داریم نیاز بود که نریشنی برای توضیح این حرکت زمانی داشته باشیم و این نریشن با صدای سعید داخ ضبط شده است.
این کارگردان درباره کتاب «کشتی پهلوگرفته» نوشته سیدمهدی شجاعی که به زندگی حضرت فاطمه (س) می‌پردازد، گفت: شیوه روایت من در این نمایش به شیوه روایت سیدمهدی شجاعی بسیار نزدیک است. کلمه‌های کلیدی آثار ایشان بسیار تأثیرگذار هستند. روایت شجاعی بر اساس رؤیا و تخیل و تصاویر ذهنی شکل می‌گیرد و اصلاً قصه را رئالیستی روایت نمی‌کند و حس و باور و خیالش را در اثر دخیل می‌کند. در کتاب «کشتی پهلوگرفته» چندین زاویه دید داریم و دائم این چرخش روایت را می‌بینیم، انگار که قصه در ذهن مخاطب روایت می‌شود.
امامی درباره شیوه روایت در نمایش «مهراوه عشق» گفت: شیوه روایت‌گری رؤیاگونه در کتاب بسیار برای من جذاب بود و به همین دلیل دیالوگ‌ها را حذف کردم و روایت را از دید ملائک بیان کردم. هیچ‌کدام از ما، با زاویه دید یک ملک آشنا نیستیم و فکر کردم روایت شهادت از دید ملائکه بدیع و اثرگذار خواهد بود. البته این زاویه دید را بر اساس مثل افلاطونی به کار گرفتم؛ این‌که همه چیز در این دنیا سایه‌ای از آن چیزی است که در عالم بالا و در آسمان اتفاق می‌افتد و دیدن رنج حضرت فاطمه زهرا (س) از دید ملائک آسمان، رنجی مضاعف است که ما تنها سایه‌ای از آن را در این جهان می‌بینیم.
این کارگردان درباره طراحی‌های نمایش گفت: در این نمایش از طراحان صحنه و لباس و حرکت حرفه‌ای استفاده کردم که هرکدام با توجه به فعالیت‌شان برای این نمایش طراحی کردند. دغدغه من فعلاً این است که روی این ژانر و روی نوشته‌های مذهبی سیدمهدی شجاعی کار کنم.
امامی که پیش از این دستیاری کارگردان و طراحی لباس در تئاتر را تجربه کرده، گفت: خوشحالم که زمینه‌ای فراهم شد تا سبک تئاتری‌ای را دنبال کنم که سال‌ها دوست داشتم.
امامی با اشاره به مناسب بودن تالار حافظ برای این اجرا گفت: من برای این اجرا به یک سالن بلک باکس نیاز داشتم چون اکثر اتفاقات در کف صحنه رخ می‌دهد. ایده‌هایی هم داشتم که به دلیل این‌که هم‌زمان با ما، نمایشی دیگر در این سالن اجرا می‌شود، متأسفانه امکان اجرایشان را نیافتم.
نمایش «مهراوه عشق» تا 20 اسفند در تالار حافظ اجرا می‌شود.

 

رویدادهای مرتبط