گفتگو با فریبرز کریمی کارگردان تئاتر "مده آ"

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۱۴:۴۷
گفتگو با فریبرز کریمی کارگردان تئاتر "مده آ"

فریبرز کریمی کارگردان نمایش «مده آ» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیح داد.
فریبرز کریمی با اشاره به اقتباس آزادی که از نمایشنامه اوریپید داشته است درباره اجرای این اثر نمایشی در تماشاخانه موج نو گفت: «این اثر نمایشی اجرای خود را از ۵ شهریورماه در تماشاخانه موج نو آغاز کرده است. نمایش «مده آ» با برداشتی آزاد از نمایشنامه «مده آ» اوریپید نوشته شده و از حدود یک سال قبل مراحل آماده سازی و تمرین این نمایش آغاز شده است.»
او درباره چگونگی روی صحنه بردن این نمایش توضیح داد: «آماده سازی «مده آ» خیلی اتفاقی پیش آمد. آوا درویشی بازیگر این نمایش در حال تمرین نمایشنامه «مده آ» هاینر مولر برای اجرای پایان نامه بازیگری اش بود اما نیکو ممدوحی کارگردان کار به دلیل مسافرت به خارج از کشور برای ادامه تحصیل به من پیشنهاد داد تا کار را ادامه داده و به سرانجام برسانم. من نیز ترجیح دادم نمایشنامه هاینر مولر را که یک مونولوگ بود کنار بگذارم و متن جدیدی را به صورت کارگاهی و بر مبنای نمایشنامه اوریپید اما باز هم به شکل مونولوگ بنویسم.»
در ادامه توضیح داد: «بعد از دفاع آوا درویشی تصمیم گرفتیم نمایش را در سالنی کوچک اجرا کنیم که به نظرم در بین سالن های خصوصی کوچکی که در حال حاضر فعال هستند تماشاخانه موج نو هم از لحاظ امکانات، هم از نظر نوع برخورد کارکنان و هم از نظر آثار با کیفیتی که در آن اجرا می رود مناسب تر از بقیه سالن ها است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این نمایش را در تماشاخانه موج نو به صحنه ببریم.»
کارگردان نمایش «نمی دونم فردا چی می شه» درباره داستان نمایش توضیح داد: «از آنجا که مخاطبان ما همگی قشر تئاتری نیستند و ممکن است قبلا نمایشنامه «مده آ» را نخوانده و اطلاعی از داستان اثر نداشته باشند من در بروشور نمایش خلاصه ای از داستان اصلی نمایشنامه را برای اطلاع آنها آورده ام. داستان نمایش نیز بر اساس داستان اصلی نوشته شده و در حقیقت یک برداشت موازی از »مده آ» اوریپید است. بر این اساس که تنها بازیگر این نمایش هم نقش مده آ را ایفا می کند و هم نقش بازیگر نقش مده آ.»
او در پایان درباره تکنیک‌های مختلفی که در نمایش آورده، صحبت کرد: «در اجرای این اثر نمایشی هم از تکنیک بازی در بازی و هم از تکنیک فاصله گذاری بهره گرفته شده است. همچنین می توان گفت طراحی و فضاسازی نمایش نیز دیجیتال صورت گرفته که البته استفاده از تصاویر ویدئویی در نمایش در جهت پیشبرد داستان مورد استفاده قرار می گیرد و در حقیقت همچون طراحی صحنه و لباس به نمایش هویت می دهند.»
این نمایش با برداشتی آزاد از نمایشنامه «مده آ» نوشته اوریپید، کاری از گروه تئاتر بوهمی به نویسندگی و کارگردانی فریبرز کریمی در تماشاخانه «موج نو» اجرا می‌شود.
آوا درویشی (مهمان از گروه واحه) بازیگر این نمایش است و از دیگر عوامل گروه می‌توان به مونا احمدی مشاور متن، هومن معمار پناهی مدیر تولید، طاها سرایی دستیار کارگردان، ملینا آل علی منشی صحنه، مصطفی مرادیان طراح صحنه، نسرین خرمی طراح لباس، کسرا پاشایی طراح صدا و آهنگساز، گروه خوشابه طراح تصویر و ویدیو، سحر صنیعی مشاور رسانه، پریناز کریمی گرافیست، امین بنی طبا روابط عمومی و مدیر تبلیغات، پانته آ هاشمی مدیر تبلیغات اشاره کرد.