گفت و گو با "علی اکبری"، کارگردان نمایش "جنون در 4:48"

۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۰۹:۳۱
گفت و گو با "علی اکبری"، کارگردان نمایش "جنون در 4:48"

سالن موج نو که در طی فعالیت یک ساله خود سعی کرده تا با نگرشی ویژه و آلترناتیو به هنر تئاتر، نمایش‌هایی با معیارهای هنری و تجربی را میزبانی کند، به تازگی میزبان اجرای نمایشی از سارا کین نمایشنامه‌نویس بریتانیایی شده است و این اولین بار است که اثری از این نمایشنامه‌نویس شناخته شده بریتانیایی روی صحنه می‌رود.

علی اکبری کارگردان نمایش "جنون در 4:48" با اشاره به ویژگی‌های این متن به لحاظ ساختاری و محتوایی، در رابطه با دلیل انتخاب چنین متنی برای اجرا گفت: سارا کین از جمله نویسندگان عصر معاصر است که در روندی که تئاتر در رقابت با سینما و ماهواره قرار می‌گیرد جزء افرادی بوده که توانسته به ویژگی خاصی برای نوشتن نمایش صحنه‌ای دست پیدا کند؛ از همین زاویه آثار این نویسنده بسیار مورد توجه من قرار گرفت، به علاوه اینکه این متن به لحاظ محتوایی و ارائه آن به لحاظ اجرایی دارای ویژگی‌های نوینی است.

او همچنین خاطرنشان کرد: ساختار این متن به شدت به شرایط روز دنیا و ساختار فکری مردم امروز نزدیک است. به این معنا؛ ساختار جدای از محتوا منتقل کننده اتفاقاتی است که رخ می دهد و این مهم‌ترین ویژگی بود که من را راغب به انتخاب این متن کرد.

این کارگردان جوان تئاتر در رابطه با داستان نمایش گفت: داستان نمایش روایت زنی است که در آستانه فروپاشی روانی است و در پروسه درمان رابطه‌ای بین او و دکتر معالجش شکل می‌گیرد و این زن درگیر رابطه‌ای یک طرفه با این روان درمانگر می‌شود که می‌توان گفت همین امر برای اتفاقات دیگری که در این نمایش رخ می‌دهد حکم یک کاتالیزور را پیدا می‌کند.

اکبری با اشاره به مضمون کلی این نمایش، خاطرنشان کرد: مواردی همچون تبعیض نژادی، جنگ، انتقاد به رسانه‌های جمعی، عشق و ناکامی و خشونت جامعه علیه زنان در مجموع مضامین و مفاهیمی هستند که در این نمایش به آن ها اشاره می‌شود.

این هنرمند همچنین در خصوص چگونگی اجرای نمایش توضیح داد: اجرای این نمایش بر اساس همان چیزی است که متن در اختیار من گذاشته؛ بر این اساس می‌توان اجرای آن را شبیه اجراهای پست مدرن دانست چراکه همان گونه که متن به صورت پاره پاره و از هم گسیخته است، در اجرا هم سعی کردیم همان المان ها را حفظ کنیم. همچنین سعی کردیم برای اجرا از نور متمرکزی استفاده نکنیم.

او در پایان متذکر شد: برای اولین بار است که متنی از سارا کین در ایران روی صحنه می‌رود و از آنجا که سارا کین شخصیتی بسیار مهم در ادبیات نمایشی به شمار می‌آید به طوری که حتی در انگلستان او را ادامه دهنده راه بکت و هارولد پینتر می‌دانند این نمایش می‌تواند موقعیت مناسبی برای علاقمندان به هنرهای نمایشی باشد.

نمایش "جنون در ۴:۴۸" نوشته سارا کین به کارگردانی علی اکبری و با بازی معصومه بیگی، میلاد مرادی و امین حیدری تا پایان اسفندماه ساعت 20 در تماشاخانه موج نو روی صحنه می رود.

رویدادهای مرتبط