گفتگو با "آیدین طهرانی"، کارگردان نمایش "باغ وحش شیشه‌ای"

۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۱۴:۳۱
گفتگو با "آیدین طهرانی"، کارگردان نمایش "باغ وحش شیشه‌ای"

سالن موج نو این روزها میزبان نمایش "باغ وحش شیشه‌ای" اثر تنسی ویلیامز به کارگردانی آیدین طهرانی می باشد. طهرانی با اشاره به دلیل انتخاب این متن گفت: "باغ وحش شیشه‌ای" از جمله متونی است که من خود برای آن نقد و تحلیل نوشتم و از سویی دیگر ارتباطی بین موضوع این اثر و خانواده‌های ایرانی پیدا کردم. به همین دلیل تصمیم گرفتم با دراماتورژی و اعمال تغییراتی در این متن آن را برای اجرای صحنه‌ای آماده کنم.
او در رابطه با موضوع و خط داستانی این نمایش ادامه داد: داستان درباره خانواده‌ای سه نفره است که آماندا (مادر) قصد دارد به هر نحوی تام (پسر) و لورا (دختر) خود را خوشبخت کند اما در نهایت موفق نمی‌شود و خانواده ویران می‌شود. در این برداشت از "باغ وحش شیشه‌ای"، اسب تک شاخ شیشه‌ای لورا جان می‌گیرد و داستان توسط او روایت می‌شود و کشمکش‌ها و درگیری‌های اعضای خانواده (مادر، دختر و پسر) به نمایش درمی‌آید. این خانواده زندگی سختی دارند. پدر خانواده آنها را رها کرده و مادر به هر وسیله‌ای می‌خواهد بچه‌های خود را خوشبخت کند.
طهرانی در رابطه با فرم و شیوه اجرای نمایش نیز توضیح داد: در دراماتوژی که صورت گرفته این متن که نمایشنامه پر دیالوگی است به 10 تا 15 دیالوگ کاهش پیدا کرده و بقیه تبدیل به تصویر شده است. بنابراین در این اجرا از کلام و دیالوگ بسیار کم استفاده شده است و رویکرد اجرا بر تصویرسازی و حرکت بنا شده است. در واقع می‌توان گفت که این اجرا برپایه حرکت است و کاملا اجرایی نزدیک به فرمالیست است. همچنین برخلاف تصور برخی که این نمایشنامه را اثری رئال می‌دانند، ما این نمایش را به صورت کاملا رئال اجرا نمی‌کنیم و در بسیاری از صحنه‌ها به فضای سوررئال هم ورود می‌کنیم.
این کارگردان جوان درباره انتخاب سالن نیز خاطرنشان کرد: چون دکور نمایش ما اندازه‌ای خاص دارد، برای من خیلی مهم بود که سالن خیلی باز نباشد و از سویی دیگر بازیگران هم در فضای آن گم نشوند بنابراین "موج نو" تنها سالنی بود که نه به آن اندازه کوچک است که جا برای اجرای ما تنگ باشد و نه به حدی بزرگ بود که بازیگران ما در فضای آن گم شوند. از سویی دیگر چون ما در این اجرا به وسیله نور یک فضای رویاگونه برای تماشاگر ایجاد می‌کنیم، ارتفاع سقف سالن به اندازه‌ای بود که به ما در اجرای بهتر این کار کمک می‌کرد.
نمایش "باغ وحش شیشه‌ای" اثر تنسی ویلیامز به کارگردانی آیدین طهرانی تا 21 اسفندماه هر روز به جز شنبه‌ها ساعت 18 در تماشاخانه موج نو روی صحنه می‌رود. بازیگران این نمایش عبارتند از: فراز صیادی اسکویی، رها سلیمانی، مهتا روح بخش، الهام عبدالهی راد و حسین سپهرنژاد.

 

رویدادهای مرتبط