علی سرابی از نمایش "در خواب دیگران" گفت

۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۰۹:۳۵
علی سرابی از نمایش "در خواب دیگران" گفت

علی سرابی که این روزها نمایش "در خواب دیگران" به نویسندگی و کارگردانی نادر برهانی‌مرند را در تالار شمس (اکو) برصحنه دارد، بیان کرد: "در خواب دیگران" دومین همکاری کامل من با نادر برهانی‌مرند است چرا که پس از نمایش "کابوس‌های یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو" بازی کردم و قرار بود نقش اصلی نمایش «فروشنده» را هم ایفا کنم که با وجود چند جلسه تمرین به دلیل مشغولیت در کار دیگری امکان حضور در این نمایش فراهم نشد و به سومین همکاری رسیدیم که "در خواب دیگران" است.
او درباره شرایط اجرا شدن این نمایش که در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر امسال نیز حضور داشت،‌گفت: این نمایش با سرعت زیادی برای اجرا و رسیدن به جشنواره تئاتر فجر آماده شد، چون مرتب متن در حال بازنویسی بود و زمان زیادی برای تمرین نداشتیم. الان هم که در حال اجرای عمومی هستیم پس از چند جلسه ابتدایی به پختگی لازم رسیده‌ایم و نمایش به شکل و شمایل اصلی خود رسیده است.
سرابی در توضیح ویژگی نمایش "در خواب دیگران" و پرداختن به داستانی در بستر تاریخ معاصر اظهار کرد: همواره برای خود من این موضوع که کتاب‌فروشی‌های پایتخت ایران به رستوران تبدیل شده‌اند تراژیک است و آدم را به فکر وادار می‌دارد که چه فاجعه‌ای در پیش است. در واقع به این فکر می‌کنم که چه فقری در این زمینه پیدا کرده‌ایم و با قحطی که در زمینه نویسندگی وجود دارد چه شرایطی برایمان ایجاد شده است، اما از آن طرف وقتی نویسنده‌ای یک نمایشنامه ایرانی و در واقع یک درام ایرانی می‌نویسد قابل تقدیر است و باید از او تشکر کرد که در چنین عصری این کار را انجام داده است.
بازیگر نمایش "خشکسالی و دروغ" ادامه داد: من وقتی متن "در خواب دیگران" را خواندم برایم چالش خاصی به همراه نداشت، اما آنچه مرا به حضور در این کار ترغیب کرد یک متن و درام ایرانی بود که نگاه سیاسی خود را در قالب ادبیات به خوبی نشان می‌داد.


"در خواب دیگران" داستان‌گو است
وی تاکید کرد: این نمایش داستان‌گو است و تماشاگر آن را دوست خواهد داشت و در این شب‌هایی که نمایش را برصحنه می‌بریم بر این اعتقاد هستم که متن برهانی‌مرند از شیوه اجرایی او جلوتر است.
سرابی درباره کمبود نگاهی که به آن اشاره کرد در ادبیات و تئاتر ایران، گفت: وقتی به تاریخ ادبیات‌مان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم نویسندگانی که چنین تفکراتی داشته‌اند کم نیستند و حتی در ادبیات جهان هم شناخته شده هستند، اما ادبیات ما دستخوش تغییرات زیادی بوده و مسوولان با توجه به ممیزی‌ها و سانسورهایی که در دوره‌های مختلف اعمال کرده‌اند تاثیراتی را بر آن گذاشته‌اند.
او اضافه کرد: در دوره دولت قبل، سانسور در ایران بیداد می‌کرد و یکی از نمونه‌های بارز این مسئله محمد یعقوبی بود که نه تنها نقد سیاسی نمی‌کرد بلکه در آثارش نقد اجتماعی را مطرح می‌کرد ولی می‌بینیم با فیلم سینمایی‌ "خشکسالی و دروغ" که براساس متن او ساخته شده است نیز چطور برخورد می‌شود. در این بین نادر برهانی‌مرند سه دوره تاریخی سیاسی مهم ایران را از سال‌های 32 ‌، 57 و 88 با یک خط داستانی به هم متصل کرده و متنی را خلق کرده که در حیطه ادبیات، نگاه سیاسی به آن تزریق شده است.
وی ادامه داد: در این اثر نویسنده، سیاست‌های مختلف دولت‌های ایران را در دهه‌های قبل به نقد کشیده و این کار ارزشمند است، چون تئاتر هنری است که در میان تمام هنرها تاثیرگذارترین و خاص‌ترین هنر محسوب می‌شود و وقتی در ادبیات، نمایشنامه‌ای به تئاتر تبدیل می‌شود تاثیر اجتماعی بسیاری خواهد داشت.


"در خواب دیگران" می‌توانست باعث رونق تئاترشهر شود
او درباره محل اجرای نمایش نیز که نسبت به دیگر تماشاخانه‌ها در جایی دور از مرکز قرار دارد، گفت: در این‌باره انتقادی به اداره کل هنرهای نمایشی، وزارت ارشاد و مدیریت تئاترشهر دارم چرا که می‌توانستند با توجه به سابقه فعالیت نادر برهانی مرند و گروه او که بازیگران باسبقه‌ای در آن حضور دارند شرایط بهتری را برای اجرای نمایش "در خواب دیگران" فراهم کنند.
سرابی بیان کرد: تئاترشهر مرکز تئاتر ایران بوده و خودم به یاد می‌آورم وقتی دانشجو بودم آرزویم بازی در این مکان بود، اما حالا چطور می‌شود که تئاترشهر تبدیل به جایی می‌شود که وقتی به من به عنوان یکی از بازیگران حرفه‌ای این حوزه پیشنهاد کار در آنجا می‌شود حاضر به قبول آن نیستم؟ چرا هزینه‌های هنگفت برای کارهایی صرف می‌شود که ارزش چندانی ندارند؟ و از آن سو از کسی مثل نادر برهانی‌مرند انتظار داشته باشند با ظرفیتی اندک و بلیتی که برای کارهای دانشجویی است نمایش اجرا کند. در حالی که اگر کمی از او حمایت می‌شد "در خواب دیگران" می‌توانست در تئاترشهر اجرا شود تا رونق هم به این مجموعه بازگردد.

 

رویدادهای مرتبط