بازدید از تمرین گروه کر نامیرا و پروژه "زمین مقدس"

۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۱۶
بازدید از تمرین گروه کر نامیرا و پروژه "زمین مقدس"

فرهاد هراتی نوازندۀ پیانو، سولیست تنور و آهنگساز، متولد بهمن1348 است. او فارغ التحصیل رشته علوم آهنگسازی ازموسسۀ دانشگاه «رسّام هنر» می‌باشد.
هراتی اولین گروه کُر مستقل و غیردولتی با نام«گروه کُر نامیرا» را بعد از انقلاب اسلامی درسال 1375، تاسیس کرد و  درحال حاضر به ساخت موسیقی و رهبری گروه کُر مشغول است، همچنین سال‌های زیادی از فعالیت حرفه‌ای خود را به آموزش خوانندگان کُر پرداخته است.
پوستر کنسرت "زمین مقدس"  در طی مراسمی با حضور فرهاد هراتی رهبر و آهنگساز گروه کر نامیرا ، سید محسن روحانی دبیر پروژه بین المللی "زمین مقدس" و اعضای گروه کر نامیرا رونمایی شد.
"زمین مقدس" با توجه به نوع موسیقی و کلام خود از پتانسیل بسیار خوبی در اجراهای بین المللی برخوردار است و استفاده از آوا‌های فاقد کلام خاص، امتیازی است که این اثر را از سایر آثار کرال متمایز کرده و فاقد محدودیت مرز و زبان می سازد.
"کنسرت زمین مقدس" دغدغه‌ای به وسعت زمین و تمام مشکلات محیط زیستی آن دارد. مشکلاتی از جمله گرمای زمین، آلاینده‌ها، خشکسالی و قحطی، دست بردن در آفرینش و ساخت ربات‌های انسان‌نما، جنگ، مهاجرت انسان‌ها از سرزمین‌های مادری، خسارت‌های فراوان به محیط زیست به علت وقوع جنگ‌ها، از بین رفتن جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی، فرسایش خاک، آب شدن یخ های قطبی، عدم استفاده صحیح از انرژی در کشورهای جهان سوم، عدم توجه به انقراض حیوانات، پیدایش سریع و رو به رشد ویروس‌ها و بیماری‌های ناشناس و کشنده، آلوده شدن آب رودخانه ها و دریاها با مواد شیمیایی و ... هستند که به مرور زمان کرۀ زمین را به سمت مرگ تدریجی می کشانند.
از تمرین گروه کر نامیرا و پروژه زمین مقدس خانم دکتر ابتکار (معاون رئیس جمهور) به همراه فریبا ابتهاج و مجید فدایی (مشاور ریاست و مدیرکل  روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست)،  ناصر چشم آذر و همایون رحیمیان بازدید کردند و به زودی دکتر درودی (ریاست سازمان بین المللیUN AIDS )، دکتر محمد سریر (رییس هیات مدیره خانه موسیقی)، دکتر حسین جعفری (ریاست سازمان مدیریت پسماند) و مهندس حسین صفایی (معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تعاونی‌های روستایی کشور) بازدید خواهند کرد.
شایان ذکر است که سازمان بین المللیUN AIDS   به عنوان مشارکت کننده به پروژه زمین مقدس پیوست.


خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور به همراه فریبا ابتهاج مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و  مجید فدایی مدیرکل  روابط عمومی این سازمان در طی جلسه‌ای با سید محسن روحانی دبیر همایش زمین مقدس، مقرر شد تا سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان حامی کنسرت "زمین مقدس" معرفی گردد.
دکتر ابتکار از تمرین گروه کر نامیرا به رهبری و آهنگسازی فرهاد هراتی بازدید نمود و اعلام کرد: « هنر به عنوان یکی از قوی‌ترین ابزارها برای بیدار کردن انسان‌ها است و کر را هنری بدون نیاز به ادای کلمه و جمله بندی دانست که با روح آدمی پیوند می‌خورد و معنا می‌سازد.»
سپس در تقدیر از هنر گروه کر نامیرا افزود : « اصوات زیبا، موزون و معنادار که شما با احساس و هنر خود ایجاد می کنید، بدون کلمه و واژگان، مفهوم و معنایی قوی می‌سازند زیرا معتقد است که محیط زیست فراتر از زمان و مکان و زبان است و از این رو اجرای کنسرت "زمین مقدس" را کاری فوق العاده و روحانی دانست که زیبا، دلنشین و پر انرژی به موضوع مهم زمین و آینده بشر و کره مسکون می پردازد.»
معاون رئیس جمهور در خاتمه صحبت‌هایش ضمن اشاره به حمایت از هنرمندان ابراز داشت : «سرمایه‌های اجتماعی و هنری کشور را باید مورد پشتیبانی دولت مردان و دولت زنان قرار گیرند.»

 

ناصر چشم آذر آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان بعد از سال‌ها دوری از اجرای زنده آثار موسیقایی، در ۱۹ مهر ماه طلسم ۳۰ ساله خود را شکست و در یک کنسرت موسیقی که با حضور گروه کر «نامیرا» و تعدادی از نوازندگان مطرح موسیقی کشورمان در تالار وحدت برگزار شد. در این کنسرت فرهاد هراتی رهبری ارکستر کنسرت «شب باران عشق» را بر عهده داشت.
او با اشاره به سبک هراتی در تالیف موسیقی کرال اضافه کرد: «نگاه خاص آقای هراتی به موسیقی کرال و انتخاب اصوات خاص و هجاها در آئاز که جزو ابداعات ایشان است بسیار بر شنونده تاثیرگذار است. شنونده در این سبک مقید به تعبیر خاصی از کلمات نیست. او آزاد است تا تفکر کند و با احساس خود روبه رو شود.»
ایشان با امیدواری نسبت به آینده نامیرا گفت: «امیدوارم فرهاد هراتی در آینده‌های نزدیک با انتخاب سوژه‌های ناب و با استفاده از هنر خود در سطح بین المللی مطرح شود. این سبک محدود به ایران نیست هر شنونده‌ای با هر زبانی می‌تواند با این قطعات ارتباط برقرار کند و تاثیر بپذیرد."»
چشم آذر در سخنانی با اشاره به اینکه برای دومین بار "زمین مقدس" را می شنوبد گفت : «نزدیک به سه ماه است که با آقای هراتی آشنا شده‌ام ، از کنسرت «باران عشق» ایشان آهنگسازی توانا و رهبری بسیار خوب هستند.»
شیرین احمدلو ، همسر ناصر چشم آذر که ایشان را در این بازدید همراهی می‌کرد با اشاره به نحوه آشنایی با گروه نامیرا گفت: «اولین بار گروه کر نامیرا را در اجرای ویژه سفرا و رایزنان فرهنگی در فرهنگسرای نیاوران دیدیم. در آن اجرا با یک تیم حرفه‌ای رو به رو شدیم و این به همکاری مشترک همسرم و آقای هراتی در کنسرت «باران عشق» منجر شد. جا دارد تشکر کنم از فرهاد هراتی که با انتخاب سوژه‌هایی خاص به بیان دغدغه های روز جامعه می پردازد.»

 

همایون رحیمیان از پیشکسوتان آهنگسازی و نوازندگی ویولن از تمرین گروه کر نامیرا بازدید کرد و در سخنان خود ضمن اشاره به اینکه قطعات زمین مقدس بسیار حرفه‌ای نوشته شده است گفت: «من به آقای هراتی تبریک می گویم، قطعات حس بسیار خوبی دارند و از طرفی گروه کر هم قطعات را بسیار خوب اجرا می‌کند و بسیار تاثیرگذار است.»
رحیمیان در پاسخ به سوالی مبنی بر جایگاه موسیقی کرال در سبد محصولات شنیداری افزود : «موسیقی کرال جایگاه متوسطی دارد و هر چه فعالیت در این زمینه بیشتر باشد با اقبال بیشتری هم رو به رو خواهد شد. نمی‌توان گفت موسیقی کرال جایگاه خودش را پیدا کرده این را مضاف کنید بر اینکه تعداد موزیسین‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند و تعداد آثار بسیار محدود هستند.»
او ضمن اشاره به کنسرت «باران عشق» و سابقه همکاری با فرهاد هراتی گفت : «آقای هراتی جزو موزیسین‌های خوبی هستند که بسیار حرفه‌ای کار می‌کنند.ایشان بسیار تاثیرگذار و اخلاق مدار هستند. تجربه همکاری با ایشان در کنسرت «باران عشق» تجربه بسیار خوبی بود.»
گروه کر نامیرا با ترکیبی از آقایان و بانوان و رنج سنی کودکان ، نوجوانان و جوانان "کنسرت زمین مقدس" را در 5 دی ماه در تالار وحدت به روی صحنه اجرا خواهند کرد.