کدام فیلم ایرانی میتواند موفق به حضور در اسکار شود؟

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۴
کدام فیلم ایرانی میتواند موفق به حضور در اسکار شود؟


با وجود اینکه کمتر از یک ماه دیگر فرصت داریم تا نماینده ایران برای حضور در بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار معرفی شود، هنوز هیئتی برای گزینش این امر تشکیل نشده است. تاکنون حدود 20 کشور نمایندگان خود را برای شرکت در مراسم اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرده‌اند و کشورهای دیگری هم فهرست اولیه فیلم‌های منتخب خود را برای حضور در این برنامه آماده کرده‌اند.
طبق قوانین این آکادمی، فیلم‌هایی که از 9 مهر 94 "اول اکتبر 2015" تا 9 مهرماه 95 "3 سپتامبر 2016" در کشور مبداء اکران شده‌اند، می‌توانند به عنوان نماینده کشورشان در مراسم امسال حضور داشته باشند.
همچنین 12 مهرماه "سوم اکتبر 2016" آخرین مهلت تحویل نسخه‌ای از فیلم‌ها به دفتر آکادمی برای حضور در بخش خارجی‌زبان برنامه اسکار است.

رأی‌گیری برای گزینش نامزدهای اسکار فیلم‌های خارجی‌زبان در دو مرحله صورت می‌گیرد . در آغاز  9 فیلم به فهرست کوتاه راه پیدا می‌کنند و در نهایت پنج فیلم به عنوان نامزدهای نهایی معرفی می‌شوند که اسامی آن‌ها پنجم بهمن "24 ژانویه 2017" همراه با اعلام نامزدهای بخش‌های دیگر  برنامه اسکار اعلام خواهد شد. 9 این مراسم نیمه شب دوشنبه 9 اسفند "26 فوریه" در سالن دالبی تئاتر در لس آنجلس برگزار می‌شود و برندگان اعلام می‌شوند.

دانستن این موضوع ضروری است که فقط فیلم‌هایی امکان انتخاب و دیده شدن در بخش فیلم خارجی‌زبان را دارند که داستان آن‌ها قابلیت جهانی شدن را دارد. ضمن اینکه حضور در جشنواره‌های بین‌المللی و مهم‌تر از آن داشتن پخش‌کننده قوی، شانس راه‌یابی فیلم‌ها به بخش اسکار خارجی‌زبان را بیشتر می‌کند.
با در نظر گرفتن این موارد، در میان لیست فیلم‌های اکران شده در یک سال گذشته می‌توان به  فیلم "فروشنده" به کارگردانی اصغر فرهادی، "اژدها وارد می‌شود" به کارگردانی‌ مانی حقیقی، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" به کارگردانی وحید جلیلوند، "ناهید" به کارگردانی آیدا پناهنده و "لانتوری" به کارگردانی رضا درمیشیان اشاره کرد.

"فروشنده"  اخیرأ در جشنواره فیلم کن امسال توانست جایزه بهترین فیلنامه و بهترین بازیگر مرد "شهاب حسینی" را کسب کند و به زودی در بخش نمایش‌های ویژه جشنواره تورنتو هم روی پرده می‌رود. تورنتو از گذشته نقطه آغازین فصل جوایز سینمایی و آشنایی با رقبای احتمالی اسکار بوده است. فیلم جدید فرهادی در این مدت در چند جشنواره سینمایی دیگر هم حضور داشته است. شرکت ممنتو فیلمز در پاریس حق پخش و فروش بین‌المللی "فروشنده" را در بر عهده گرفته است. این شرکت در کن حق پخش این فیلم را به آمازون و کوهن میدیا گروپ فروخت و برای پخش آن در کشور‌های دیگر هم ده‌ها قرارداد امضاء کرد. علاوه بر این، فرهادی نامی آشنا برای اعضای آکادمی است. فیلم "جدایی نادر از سیمین" او برنده جایزه اسکار فیلم خارجی‌زبان شد و پیش از این چند فیلم دیگرش هم به نمایندگی از ایران در اسکار رقابت کرده است.

"اژدها وارد می‌شود" حقیقی هم سال گذشته یکی از فیلم‌های بخش مسابقه بین‌المللی جشنواره فیلم برلین بود. شرکت آلمانی مچ فکتوری که پخش‌کننده آثار کارگردان‌های مطرحی چون جیم جارموش و آکی کوریسماکی است، حقوق پخش و فروش بین‌المللی "اژدها وارد می‌شود" را در اختیار دارد..
فیلم "چهارشنبه 19 اردیبهشت" جلیلوند هم سال گذشته در بخش مسابقه افق‌های جشنواره فیلم ونیز حضور داشت. "ناهید" پناهنده نیز سال گذشته یکی از فیلم‌های بخش نوعی نگاه جشنواره کن بود و توانست جایزه "آینده روشن" این بخش را دریافت کند. "لانتوری" درمیشیان هم سال گذشته در بخش پانوراما جشنواره فیلم برلین به روی پرده نمایش رفت.
ابد و یک روز" به کارگردانی سعید روستایی و " ایستاده در غبار" به کارگردانی محمدحسین مهدویان، برندگان جشنواره فیلم فجر سال پیش هم هرچند حضور جشنواره‌ای برجسته‌ای را در کارنامه‌ی خود ندارند، اما می‌توانند از گزینه‌های سینمای ایران برای بخش فیلم خارجی‌زبان باشند.
امیدواریم مسئولان سینمایی کشور درباره این رخداد مهم سینمایی جهان زمان را از دست نداده و هرچه سریعتر، به دور از هر گونه نگاه جناحی بهترین فیلم سینمای ایران را به عنوان نماینده‌ای شایسته به اسکار 2017 معرفی کنند.