پایان کار نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی ایران

۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۴۹
پایان کار نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی ایران

مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی عصر دیروز شنبه 8 خردادماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. در این مراسم که با 15 دقیقه تاخیر آغاز شد، شاهد حضور مدیران و هنرمندانی چون مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، سعید اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر، شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رحمت امینی رییس نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی و ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، فارس باقری، کریستف رضاعی و ... بودند.

اجرای این مراسم بر عهده فریبرز دارایی بود که در ابتدای حضورش روی صحنه با درخواست خود که مبنی بر این بود دانشجویان هر دانشگاه زمانی که نام هر دانشگاه را می‌برد، آنها به سبک و سیاق خودشان اعلام حضور کنند در شروع مراسم باعث شور و نشاط زیادی در سالن شد.

سپس دارایی از فضل‌الله ایرجی مدیرکل فرهنگی وزارت علوم درخواست کرد که روی صحنه حضور یابد وی ضمن خسته نباشید به دست اندرکاران برگزاری این جشنواره بیان کرد: در دومین دهه از برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی ترسیمی از آینده امیدوارانه تر و تجربیات گذشته ضرورت دارد. از زمان تشکیل کانون های فرهنگی هنری دانشگاه ها از جمله کانون های تئاتر دانشگاهی دو دهه می گذرد که این کانون های فراز و نشیب ها زیادی را پشت سر گذاشته اند اما شایسته است که گردهمایی با حضور کنشگران این بخش با نمایندگان آنها در یکی از دانشگاه های تحت عنوان تشکیل شود. بر این اساس ظرف دو هفته آینده کارگروهی در این باره تشکیل می شود تا مقدمات برگزاری این گردهمایی را فراهم کند.

او ادامه داد: هدف کلی از این گردهمایی این است که هم نمایندگانی را به منظور با شکوه تر برگزار کردن جشنواره های دانشگاهی و هم اساتید دانشگاهی را در این زمینه معرفی کند. این گردهمایی می تواند پیشنهاد برنامه هایی را در زمینه آموزش بدهد و در همین راستا اساتید و دبیران ادوار مختلف جشنواره می توانند با نگاه منتقدانه دوره های مختلف را مورد بررسی قرار دهند که این انتقادات می تواند به ما در برگزاری دوره های آینده کمک کند.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم همچنین از تولید و انتشار نمایشنامه های دانشجویی که از دوره دهم تا نوزدهم در بخش نمایشنامه نویسی اکبر رادی برگزیده شده اند، خبر داد.

در بخش دیگری از این مراسم فریبرز دارایی با اشاره به مورد حمایت قرار گرفتن از سوی شهرداری منطقه 6 از این دوره از جشنواره تئاتر دانشگاهی که در اسکان گروه های خارجی و گروه های شهرستانی، دبیرخانه جشنواره را مورد حمایت قرار داده اند تشکر کرد و از حاضران در سالن خواست تا آنها را مورد تشویق قرار دهند.

در بخش دیگری بعد از اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی از مراسم سید ضیاء هاشمی عنوان کرد: هنر تئاتر جایگاه ارزنده و رفیعی دارد و حتی اگر اینکه پذیرفته نشود، دیده نشود، شناخته نشود و عده ای نخواهند باور کنند که هنر جایگاه رفیعی دارد، نمی توان منکرش شد و ما وظیفه داریم که از این جایگاه رفیع حمایت کنیم و یادآور شد: امیدوارم این چهره های جوان در آینده، نسل برجسته تئاتر ایران را تشکیل دهند.

بعد از اهدای بخش اول جوایز گروه های تقدیر شده در بخش صحنه ای، مجری برنامه  از مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی درخواست کرد به روی صحنه حضور یابند. شفیعی عنوان کرد: ابتدا باید بهنام نوایی دبیر جشنواره، بابک احمدی مدیر روابط عمومی و ستاد جشنواره را تشویق کنید. یکی از هوشمندی های نوایی این بود که بابک احمدی را در کنار خودش داشت و از فریبرز دارایی هم به عنوان نماینده یک رسانه منتقد به عنوان مجری استفاده کرد. با این امید که سالن های دانشگاه های مختلف بتوانند امکان اجرای عمومی برای آثار دانشجویی را فراهم کنند، عنوان می کنم که تمام گروه های برگزیده ای که به ما معرفی می شوند در طول یک سال آتی مورد حمایت قرار می گیرند.

شفیعی یادآور شد: همچنین سالن های تحت اختیار شهرداری و تماشاخانه های خصوصی نیز می توانند برای گروه های شرکت کننده شرایط اجرای عمومی را نیز فراهم کنند. من نمی توانم قول بدهم که امکان اجرای عمومی برای همه نمایش های جشنواره را فراهم کنم اما در صورت اجرای عمومی حتما از گروه ها حمایت خواهم کرد.

در همین راستا، شهرام کرمی نیز عنوان کرد: در چند سال گذشته در راستای تلاش مجموعه شهرداری تهران از تئاتر حمایت کند و به همین منظور سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به تمام گروه های برگزیده هدیه نقدی اهدا می کند.

در ادامه فضل الله ایرجی نیز عنوان کرد: با این حساب ما هم بر حسب وظیفه چاره ای جز حمایت از تئاتر دانشگاهی نداریم.

در بخش پایانی این جشنواره سعید اسدی دبیر جشنواره سی و پنجمن تئاتر فجر اعلام کرد که دو نمایش "تشریفات" و "دا" مستقیما به جشنواره تئاتر فجر راه می یابند و همچنین تقاضا کرد که همچون سال‌های گذشته هشت اثری را که مورد تایید هیئت داوران جشنواره قرار گرفته اند به دبیر جشنواره تئاتر فجر معرفی کنند تا مورد بررسی برای حضور در جشنواره قرار گیرند.

همچنین امیرحسین حریری مدیر تالار مولوی نیز اعلام کرد: سه نمایش "بهارنارنج"، "گالیله" و "نسبت خونی" در تالار مولوی اجرای عمومی خواهند شد و همچنین به درخواست فریبرز دارایی مجری برنامه که از وی زمان دقیق اجراها را خواست عنوان کرد: یکی از کارها را بلافاصله بعد از جشنواره و البته با نظر اعضای شورای تئاتر مولوی اجرای عمومی می دهیم و دو کار دیگر نیز تا قبل از پایان سال به نمایش در می آید.

مدیر تماشاخانه ایرانشهر مجید رجبی معمار نیز عنوان کرد که به انتخاب هیئت داوران جشنواره دو اثر را در نیمه دوم سال جاری برای اجرای عمومی در تماشاخانه ایرانشهر می پذیرد. در پایان این مراسم نیز مهدی شفیعی یادآور شد: از کلیه گروه هایی که به اجرای عمومی می رسند صد میلیون تومان حمایت مالی صورت خواهد گرفت.

برگزیدگان این دوره به شرح زیر معرفی شدند:

بخش عکس:

تک عکس: لوح تقدیر و جایزه نقدی در بخش تک عکس عماد دولتی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به ملبغ 5 میلیون ریال در بخش تک عکس حسین اسماعیلی

بخش مجموعه عکس:

تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال حسین اسماعیلی

بخش پوستر:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 8 میلیون ریال اهداء می شود به وحید نظری برای طراحی پوستر "خرس"

تندیس جشنواره , لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به میثم خاوری برای طراحی پوستر " دونقطه خط صاف"

جایزه بخش پژوهش:

تندیس جشنواره, لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مجتبی رسولخانی برای مقاله بازتاب عناصر عبث نما در نمایشنامه های سندلی کنار پنجره بگذاریم... و پژوهشی ژرف و سترگ... نوشته عباس نعلبندیان

بخش نمایشنامه نویسی:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال مهدی زندیه و آیدین تمبرچی نویسندگان نمایشنامه "پلان بروکسل"

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مارال آتشی نویسنده نمایشنامه "آستریون"

تندیس جشنواره , لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به مسعود صَرامی فروشانی نویسندهنمایشنامه "آخر دنیا"

بخش رادیویی:

تندیس جشنواره , لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20میلیون ریال اهداء می شود به محمد محقق منتظری کارگردان نمایش رادیویی "صداها"

بخش تجربه های اجرا:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مریم فریدنی طراح نمایش "آکورد"

تندیس جشنواره , لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال اهداء می شود به احسان یوسفی نسب "طراح نمایش تهرانم را دوست دارم"

برگزیدگان بخش تئاتر صحنه ای:

جوایز فردی:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10میلیون ریال اهداء می شود به پوریا اخوان برای طراحی صحنه ی نمایش "اسبهای پشت پنجره"

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به فاطمه محمودی نویسنده نمایشنامه "سردخانه"

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به حسین صوفیان بازیگر نمایش "شاه آباس"

جوایز گروهی:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال برای اجرای "بهارنارنج" به کارگردانی رومینا نظامی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال برای اجرای "نسبت خونی" به کارگردانی سجاد امیر مجاهدی

تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال برای گروه اجرای "تشریفات" به کارگردانی