هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار

۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت : ۱۶:۵۵
هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار

 

هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار با برگزاری مراسم فرش قرمز آغاز شد تا پس از ماه‌ها انتظار، از برندگان جوایز آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی با رای اعضای هر صنف و فیلم برتر با رای تمامی اعضای آکادمی رونمایی شود؛ اتفاقی که تا صبح به وقت تهران ادامه یافت و در نهایت «مرد پرنده» بار بردن چهار جایزه اصلی، «هتل بزرگ بوداپست» با بردن چهار جایزه دیگر پیشتاز شدند و «شلاق» نیز با بردن سه جایزه در پی این دو فیلم قرار گرفت.

 

"جولین مور" جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن اسکار هشتاد و هفتمین دوره را برای فیلم «هنوز آلیس» از آن خود کرد. ماریون کوتیار برای «دو روز، یک شب»، "فلیسیتی جونز" برای «تئوری همه چیز»، "رزاموند پایک" برای «دختر رفته» و "رس ویتراسپون" برای «وحشی» نامزدهای بهترین بازیگر زن بودند.
آلیس یک استاد فوق‌ العاده زبان‌ شناسی است که در مبارزه با بیماری‌ ای که گریبان‌ گیر بیش از ۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان است، به آرامی در حال زوال است و روی ازدواج‌ اش نیز تاثیر گذاشته، اما او را به جوان‌ ترین دخترش نزدیک‌ تر کرده است و…

اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن به پاتریشیا آرکت بازیگر فیلم «بچگی» رسید. سایر نامزدهای این بخش "لورا درن" برای «وحشی» "کایرا نایتلی" برای «بازی تقلید» "اما استون" برای «مرد پرنده‌ای»، "مریل استریپ" برای «در جنگل» بودند.

 

 

"ادی ردمین" برای بازی در فیلم «تئوری همه چیز»، جایزه بازیگر نقش مرد هشتاد و هفتمین دوره اسکار را گرفت. "استیو کارل" در «شکارچی روباه»، "بردلی کوپر" در «تک تیرانداز آمریکایی»، "بندیکت کامبربچ" برای «بازی تقلید»، "مایکل کیتون" برای «مرد پرنده‌ای» نامزدهای این بخش بودند.
فیلم « تئوری همه چیز » نیز براساس داستان زندگی استفن هاوکینگ ساخته شده است. در این فیلم ادی ردماین در نقش استفن هاوکینگ ظاهر شده است و داستان در دوران جوانی وی می گذرد. هاوکینگ در این دوران با دختری به نام جین ( فلیسیتی جونز ) آشنا شده است. فلیسیتی دختر خجالتی و زیبایی است که برخلاف استفن هاوکینگ ، معتقد است هر خلقتی با هدف و منظور انجام شده است. پس از عمیق تر شدن این آشنایی، هاوکینگ متوجه می شود که به بیماری ALS مبتلاست و این موضوع فصل جدیدی در روابط میان او و جین را رقم می زند و...
اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به "جی. کی. سیمونز" برای بازی در فیلم «ضربه شلاق»  رسید. "رابرت دووال" برای «قاضی»، "ایتن هاوک" برای «پسربچگی»، "مارک روفالو" برای «شکارچی روباه»، "ادوارد نورتون" برای «مرد پرنده‌ای» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

 

 

 

 

 

 

«مرد پرنده‌ای» جایزه اسکار بهترین فیلم را هم برد! سایر نامزدهای بهترین فیلم، «تك تیرانداز آمریکایی»، «بچگی»،  «هتل بزرگ بوداپست»، «بازی تقلید»،  «سلما»، «تئوری همه چیز»، «ضربه شلاق» بودند.
فیلم درباره بازیگری افول کرده به نام ریگن ( مایکل کیتون ) است که سابقاً نقش اَبَرقهرمانی به نام " مرد پرنده" را ایفا می کرده و شهرت و محبوبیت بسیاری داشته اما اکنون با فراموشی این فیلم، زندگی هنری او نیز افول کرده و کمتر فردی است که به مانند گذشته به او بها دهد. از این رو ریگن قصد دارد با اجرای نمایشی بار دیگر در کانون توجه قرار بگیرد اما مدتی پیش از به اجرا در آمدن این نمایش ، بازیگر نقش اصلی از پروژه کنار می رود و سرنوشت اجرای این نمایش در هاله ای از ابهام قرار می گیرد. با اینحال به زودی به ریگن خبر می‌رسد که یک هنرپیشه مشهور به نام مایک ( ادوارد نورتون ) قصد دارد تا نقش اصلی این نمایش را بازی کند اما...

اسکار بهترین فیلمبرداری نیز از میان فیلم‌های «هتل بزرگ بوداپست»، «آیدا»، «آقای ترنر»، «شکسته نشده» به «مرد پرنده‌ای» رسید.
اسکار بهترین کارگردانی در "دستان اینارتیو" برای «مرد پرنده‌ای» قرار گرفت. کاندیداهای دیگر"ریچارد لینکلیتر" برای «بچگی»، "بنت میلر" برای «شکارچی روباه»، "وس آندرسون" برای «هتل بزرگ بوداپست»، "مورتن تیلدوم" برای «بازی تقلید» بودند.

«مرد پرنده‌ای» اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را نیز از آن خود کرد. جایزه اسکار هشتاد و هفتمین دوره  بهترین فیلمنامه غیراقتباسی به «مرد پرنده‌ای» نوشته "الخاندرو ایناریتو"، "نیکلاس جیاکوپون" و "آلکساندر دیلناریس" و "آرماندو بو" رسید.
«بچگی» نوشته "ریچارد لینک لیتر" «شکارچی روباه» نوشه "مکس فرای" و "دن فوترمن" «هتل بزرگ بوداپست» "نوشته وس آندرسون"«خزنده شب» نوشته "دن گیلروی" دیگر نامزدهای این بخش بودند.
جایزه اسکار هشتاد و هفتمین دوره بهترین طراحی لباس از میان «نقص ذاتی»، «در جنگل»، «شریر»، «آقای ترنر» به "میلنا کاننرو" برای «هتل بزرگ بوداپست» رسید.
فیلم لهستانی «آیدا»، اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را در هشتاد و هفتمین دوره  اسکار گرفت. سایر کاندیداها «لویاتان» از روسیه، «نارنگی ها»‌از استونی، «تیمبوکتو» از موریتانی، «قصه‌های وحشی » از آرژانتین بودند.

جایزه اسکار هشتاد و هفتمین دوره  بهترین فیلمنامه اقتباسی به گراهام مور برای نوشتن «بازی تقلید» رسید. سایر کاندیداهای این بخش «تک تیرانداز آمریکایی» نوشته "جیسون هال" «نقص ذاتی» نوشته "پل توماس آندرسون" «تئوری همه چیز» نوشته "آنتونی مک کارتن" «ضربه شلاق» نوشته "دمین چزل" بودند.

«هتل بزرگ بوداپست»، «بازی تقلید»، «بین ستاره ای»، «آقای ترنر» و «تئوری همه چیز» نامزدهای بهترین موسیقی فیلم بودند که جایزه اسکار به "الکساندر دیسپلات" برای موسیقی فیلم «تئوری همه چیز» رسید.
اسکار بهترین ترانه فیلم به «پیروزی» در فیلم «سلما» رسید. ترانه‌های «همه چیز وحشت آور است» در فیلم «فیلم لگو»، «سپاسگزار» در فیلم «ورای نورها»، «من خانم تو نخواهم بود» در فیلم «گلن کمپل»، «ستاره‌های گمشده» در فیلم «دوباره شروع کن» نامزدهای این بخش بودند.

در حوزه فیلم مستند، اسکار بهترین فیلم بلند به «شهروند چهار»  ساخته " لورا پوتراس"، "ماتیلد بونوفوی" و "درک ویلودسکی" رسید. «یافتن ویوین مایر» ساخته "جان مالوف" و "چارلی سیسکل"، «آخرین روزها در ویتنام» "ساته روی کندی" و "کوین مک آلستر"، «نمک زمین» ساخته "ویم وندرس" و "جولیانو ریبرو سالگادو" و "دیودی روزیر"، «ویرونگا» ساخته "اورلاندو فون آینسایدل" و "جونا ناتاسگارا" دیگر کاندیده‌های این بخش بودند.

اسکار بهترین تدوین به "تام کراس" «ضربه شلاق» رسید. سایر کاندیداها «تک تیرانداز آمریکایی»، «بچگی»، «هتل بزرگ بوداپست»، «بازی تقلید» بودند.

«هتل بزرگ بوداپست»، جایزه اسکار بهترین طراحی تولید را نیز گرفت. سایر کاندیداهای این بخش «بازی تقلید»، «درون ستاره ای»، «در جنگل» و «آقای ترنر» بودند.
در بخش انیمیشن جایزه اسکار به بهترین انیمیشن کوتاه به «جشن» ساخته "پارتیک آزبورن" و "کریستینا رد" اختصاص یافت. دیگر کاندیده‌های این بخش «تصویر بزرگ‌تر» ساخته "دیزی جیکوبز" و "کریستوفر هس"، «سد بند» ساخته "رابرت کوندو" و "دیک تسوتسومی"، «من و ملتون من» ساخته "توریل کوو" و «یک زندگی منفرد» ساخته "جوریس اوپرینس" بودند.
جایزه اسکار هشتاد و هفتمین دوره  بهترین  فیلم بلند انیمیشن به «قهرمان بزرگ 6» ساخته "دان هال"، "کریس ویلیامز" و "روی کانلی" رسید.
سایر کاندیداها «غول‌های جعبه‌ای» ساخته "آنتونی ساچی"، "گراهام آنابل" و "تراویس نایت" «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید 2» ساخته "دین دبلویس"، "بونی آرنولد" «ترانه دریا» ساخته "تام مور" و "پل یانگ"«قصه پرنسس کاگویا» ساخته "ایسائو تاکاتا" و "یوشیاکی نیشیمورا" بودند.
جایزه اسکار هشتاد و هفتمین دوره  بهترین جلوه‌های ویژه به «بین ستاره‌ای» رسید. سایر کاندیداهای این بخش «کاپیتان آمریکا»، «طلوع ستاره میمون‌ها»، «محافظان کهکشان»، «مردان ایکس: روزهای آینده گذشته» بودند.
اسکار بهترین میکس صدا به از میان «تک تیرانداز آمریکایی»، «مرد پرنده‌ای»، «بین ستاره‌ای»، «شکسته نشده» به «ضربه شلاق» رسید.

اسکار بهترین تدوین صدا از میان کاندیده‌ها «مرد پرنده‌ای»، «هابیت: نبرد پنج لشکر»، «بین ستاره‌ای»، «شکسته نشده»  به «تک تیرانداز آمریکایی» اختصاص یافت.