نگاهی به مشکلات زن و شوهری گفت‌و‌گو با کارگردان نمایش «زبان اصلی»

۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۰۸:۵۴
نگاهی به مشکلات زن و شوهری گفت‌و‌گو با کارگردان نمایش «زبان اصلی»

رسول کاهانی می‌گوید در نمایش «زبان اصلی» به مسائل و مشکلات میان یک زن و شوهر می‌پردازد. مسائلی که نمی‌دانند چگونه با آن روبه‌رو شوند.

مدتی است کارگردانان جوان سهم بیش‌تری در اجراهای حرفه‌ای دارند و نمایش‌های متعددی را در سالن‌های مختلف به صحنه می‌برند. رسول کاهانی یکی از این کارگردانان جوان است که از 20 خردادماه نمایش «زبان اصلی» را در تئاتر باران اجرا می‌کند. کاهانی در مورد شکل‌گیری این اثر می‌گوید: «نوشتن را دوست دارم، متن‌هایی که روی آنها کار می‌کنم نیز با نوشتن شکل می‌گیرد، یعنی آنقدر می‌نویسم و می‌نویسم تا آن اتفاقی که می‌خواهم در متن رخ می‌دهد و احساس می‌کنم می‌شود روی آن کار کرد و سپس تمرینم را آغاز می‌کنم.»

او در پاسخ به این‌که آیا هنگام نوشتن موضوع خاصی را مد نظر قرار می‌دهد عنوان کرد: «بله، من یک قصه کلی دارم و بعد وارد جزییات آن می‌شوم. این نمایش به روابط میان یک زوج می‌پردازد. در ارتباط میان زن و شوهرها مسائلی وجود دارد که نمی‌دانند چگونه آنها را حل کنند.»

کاهانی با اشاره به تمرین‌های نمایش اظهار کرد: «ما هنوز هم اتود می‌زنیم و می‌توان گفت بخش اعظمی از این نمایش در تمرین‌ها شکل می‌گیرد. البته نمی‌توان آن را کارگاهی نامید، اما از آن دور هم نیست، زیرا من دیدی نسبت به کار داشتم و در جریان تمرین‌ها این موارد برایم مسلم‌ شد و به این نتیجه رسیدم که درست است.»

کاهانی درباره نمایش «به اتفاق خانواده» که در سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا کرده بود، گفت: «قطعا آن نمایش را نیمه دوم پاییز به صحنه می‌برم. آن کار به دلیل تعداد زیاد بازیگرانش و تغییرات بسیاری که مدنظر داشتم نیازمند زمان بیشتری بود تا به نقطه‌ای که در نظر داشتم نزدیک شود. نمی‌خواستم بلافاصله چند ماه بعد از جشنواره اجرای عمومی بروم.»

کاهانی در پایان سخنانش گفت: «بازیگران «زبان اصلی» بر اساس متن و کاراکتر انتخاب شده‌اند. به نظرم انتخاب آنها کاملا درست است چون من دقیقا به این بازیگران نیاز داشتم، خوشبختانه آنها هم پذیرفتند. در طی مراحل تمرینات دست آنها به لحاظ اجرای ایده‌های نو و بداهه‌پردازی کاملا باز بود تا به آن ابعادی که مدنظر داشتم برسم.»

نمایش «زبان اصلی» نوشته و کار رسول کاهانی از 20 خرداد هر روز ساعت 17 به مدت 50 دقیقه در تئاتر باران روی صحنه می‌رود. آزاده صمدی، بهرنگ علوی، سعید زارعی بازیگران این نمایش‌اند.