نکوداشت حمید جبلی در جشن شب عکس تئاتر

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۰۰
نکوداشت حمید جبلی در جشن شب عکس تئاتر

نهمین جشن شب عکس تئاتر، دوشنبه 13 اردیبهشت با تجلیل از «حمید جبلی» در خانه هنرمندان برگزار شد.
حمید جبلی در این مراسم، به درخواست رضا کیانیان و فاطمه معتمد آریا برای بازگشت دوباره به سینما و بازی مقابل دوربین پاسخ مثبت داد. 
بهزاد فراهانی با قدردانی از فعالیت‌های عکاسان تئاتر عنوان کرد: ما همیشه وامدار صنف عکاسان و بخشی که در خانه‌ی تئاتر فعالند هستیم. شما ثبت‌کننده‌ی لحظات خوش و تلخ تئاترید و ما را زنده نگه می‌دارید؛ نه برای خودمان بلکه برای تبارمان. امیدوارم روزی برسد که هر عکاس تئاتر آتلیه و امکانات خاص خود را داشته باشد و نیازی به کسی نداشته باشد.
در ادامه‌ی این مراسم که به تقدیر از عکاسان فعال در انجمن عکاسان تئاتر اختصاص داشت از 9 عکاس تئاتر با اهدای لوح تقدیر به پاس فعالیت هایشان تقدیر شد.
حسین مسلمی نائینی، سید ضیاءالدین صفویان، حسین اسماعیلی، کیارش مسیبی، طیبه نصرالهی، محبوبه فرج آبادی، عماد دولتی، مسعود میرمیری و صنم توکلی، عکاسانی بودند که از آن‌ها تقدیر شد.
در بخش بعدی مراسم نوبت به تجلیل از فعالیت‌های حمید جبلی -به عنوان عکاس تئاتر- رسید، رضا کیانیان با اشاره به اینکه هیچ کس از همیاری و داشتن خاطره با حمید جبلی بی نصیب نیست،گفت: «حمیدجان چرا چند سال است که بازی نمی‌کنی و ما را از وجود خودت محروم کردی؟». سالهاست که حمید جبلی بازی نمی‌کند و رفته زیر آن میز! ایرج طهماسب هم می‌گوید درست است که من بالای میز هستم، ولی همه او را که پایین است دوست دارند! کیانیان در پایان از جبلی خواست که به عرصه‌ی بازیگری برگردد و گفت: «سینما و تئاتر و تلویزیون ما به تو احتیاج دارند. قول بده بیایی و بازی کنی»
فاطمه معتمدآریا با حضور در مراسم نکوداشت حمید جبلی، عنوان کرد: هیچ‌کدام از شما با تمام مهری که از حمید جبلی حرف می‌زنید نمی‌توانید ذره‌ای از لحظاتی را که ما باهم در آنها بزرگ شدیم بیان کنید. من و آقای جبلی با هم قد کشیدیم. با هم سایز کفش‌هایمان تغییر کرد. همزمان ازدواج کردیم. با هم در تئاتر و سینما و تئاتر عروسکی رشد کردیم. لحظه لحظه‌ی روزها و سالهایی را باهم بلعیدیم تا الان او شده حمید جبلی و ما افتخار می‌کنیم که دوست بچگی‌اش هستیم. ما در جای‌ جای این سرزمین با هم زندگی کردیم و هرکدام در یک مسیر پیش رفتیم.امشب تصمیم داشتم در حضور همه از آقای جبلی خواهش کنم که خودش را، بازی‌اش را و مهربانی‌اش را از ما دریغ نکند و از او درخواست کنم که حتی اگر خیلی این کار را دوست ندارد، کاری را که امشب به او پیشنهاد می‌کنم قبول کند و با من همبازی شود.
حمید جبلی هم درخواست او را پذیرفت و معتمدآریا گفت: مطمئنم که وقتی می‌گوید "باشه" یعنی "باشه"!  
معتمد آریا در پایان خطاب به حمید جبلی گفت: مطالب زیادی درباره‌ی آقای جبلی گفته شد اما یک نکته‌ی باریک این وسط هست و آن هم "چینی نازک تنهایی" اوست که هرکسی نمی‌تواند به آن تلنگر بزند. اگر اینهمه سال خود را از این محدوده کنار کشیده، به این دلیل است که در کنار ایرج طهماسب احساس امنیت کرده است.  ما قول می‌دهیم که از این به بعد جلوی شما به هیچ‌کس حرف بدی نمی‌زنیم، به هیچ‌کس توهین نمی‌کنیم، هیچ هنرمندی را زیر سؤال نمی‌بریم و تنهایی کسی را از او نمی‌گیریم. شما هم به ما قول بدهید که بازی می‌کنید.
در پایان این مراسم، «مدالیوم ویژه‌ی خانه‌ی تئاتر ایران» به پاس فعالیت‌های حمید جبلی در عرصه‌ی عکاسی تئاتر به او اهدا شد.
جبلی بعد از دریافت این نشان اظهار کرد: من در سه انجمن عضو هستم، یکی خانه‌ی سینماست،که بیمه‌ام قطع نشود! و دو تای دیگر انجمن عکاسان ایران و انجمن عکاسان تئاتر. من خودم را عکاس می‌دانم تا بازیگر.
این هنرمند در واکنش به صحبت های معتمدآریا و کیانیان مبنی بر بازگشت به حرفه بازیگری و دلایل کمکاری‌اش، گفت: توضیحش مفصل و قصدم ناز کردن نیست! خانم معتمدآریا خودشان هم دو سه سال بازیگری نکردند. من این دو سه سال را کمی طولانی‌تر کردم و شد بیست‌ وچندسال!
جبلی در پایان سخنانش عنوان کرد: من نه نقاش حرفه‌ای ‌ام، نه مجسمه‌ساز حرفه‌ای. من زندگی می‌کنم؛ با عکس، تصویر و حتی با نیمرویی که درست می‌کنم زندگی می‌کنم. امیدوارم قبل از هرچیز یاد بگیریم. زندگی کنیم و منتظر فردا نباشیم.زندگی خودش تمام می‌شود، عجله نکنید!

گفتنی است؛ در این جشن هنرمندانی چون خسرو احمدی، محمد فرنود، تورج اصلانی و جمعی از عکاسان و هنرمندان تئاتر حضور داشتند.