نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه"، روایتی از یک معضل اجتماعی

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۴:۴۷
نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه"، روایتی از یک معضل اجتماعی

این نمایش قصه زنانی است کرد که یک عمر از زندگی حداقلی محروم بوده‌اند و حتی نتوانسته‌اند راجع به مشکلاتشان حرف بزنندهدف از این نمایش صرفا اجرا نیست، بلکه می‌خواهد کمکی به حل یک معضل اجتماعی کرده باشد.

به گفته کارگردان نمایش، این اجرا دارای یک پشتوانه تحقیقاتی بسیار قوی است و یک پژوهش دو ساله را پشت سر داشته است. با بررسی قصه‌های زندگی 53 زن کارتن‌خواب، چهار قصه که شمول عام‌تری دارند، انتخاب شده و یک تیم نمایشنامه‌نویسی کار نگارش نمایشنامه را انجام دادند

باید توجه داشت که زنان کارتن‌خواب برای رسیدن به یک زندگی حداقلی در تلاش هستند؛ اما اغلب هیچ توجهی به آنها نمی‌شود. بسیاری از آنها آنقدر زندگی دردناکی داشته‌اند که در زمانی که سرنوشت خود را تعریف می‌کنند، کسی باور نمی‌کند و همه فکر می‌کنند که این داستان‌ها، دروغ و یا اغراق‌شده هستند.

در این نمایش، برای تاثیر گذاری بیشتر و نشان دادن رنج هر چه به حقیقت نزدیک تر این زنان، از بازیگران تئاتری و محبوبی چون پانته‌آ بهرام و سیما تیرانداز دعوت شده است.

یکی از نکاتی که کارگردان این نمایش به آن اشاره کرده است، متهم شدن داستان و نمایش به سیاه‌نمایی است  و معتقد است کسانی که هنرمندان را این‌گونه متهم می‌کنند در حال فرار از مسائلی هستند که از بیان آنها واهمه دارند و یا می‌خواهند مثل کبک سر خود را زیر برف کنند تا این وقایع را نبینند.

 طبیعی است که در چنین نمایشی از عناصر درام استفاده شود. اما این درام در دنیا یک مدل تازه است و همان گونه که در دنیا مرسوم است از ارتباط آیینی استفاده شده است.

نمایش " یک دقیقه و سیزده ثانیه" اینتراکتیو است و تماشاگران در حین اجرای نمایش می‌توانند اظهار نظر کنند و در اجرا درگیرند. چرا که اکسیر گمشده فضای اجتماعی ما حرف است و ما چاره‌ای جز حرف‌زدن نداریم و امید است که این نمایش تلنگری برای نهادهای مربوطه و البته تمامی افراد جامعه باشد.

یکی از قصه‌هایی که در این نمایش روایت می‌شود، داستان زنی است که هیچ‌گاه اجازه حرف‌زدن به وی داده نشده و حالا سعی می‌کند طی زمان یک دقیقه و سیزده ثانیه تمام حرفش را بزند و این موضوع، دلیل نام گذاری نمایش به این نام می باشد.

نمایش یک دقیقه و سیزده ثانیه، نوشته محمد چرم شير و بهمن عباسپور به کارگردانی شهرام گیل‌آبادی و با بازی پانته آ بهرام، سيما تيرانداز، مينا دريس، لادن مستوفی، هر شب ساعت 21 در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می رود.