نمایشنامه چخوف با لهجه گیلکی در رشت روی صحنه می رود

۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۵:۳۲
نمایشنامه چخوف با لهجه گیلکی در رشت روی صحنه می رود

به گزارش تیکت به نقل از ایران تئاتر "حسن معجونی" بیان میکند: نمایشنامه "خرس و خواستگاری" یکی از نمایشنامه های خوب آنتوان چخوف است که سال ها پیش آن را به زبان فارسی روی صحنه برده ام اما چون مدتی است که در رشت زندگی می کنم و کارگاه  و کلاس بازیگری در آموزشگاه افرا برگزار کرده ام تصمیم گرفتم که نخستین نمایشی که در رشت و با حضور شاگردانم روی صحنه می برم به زبان گیلکی باشد.

او افزود: ترجمه این نمایشنامه به زبان گیلکی توسط مریم نژاد صورت گرفته است و در ترجمه و اجرا به متن اصلی پایبند بوده ایم و هیچ تغییری در این نمایشنامه بوجود نیاورده ایم. به نظر من زبان گیلکی نسبت به زبان فارسی مناسب ترین زبان برای اجرای آثار چخوف است.

این کارگردان ادامه داد: این نخستین تجربه کارگردانی من به زبان گیلکی بود و با این که در رشت زندگی می کنم اما هیچ  پیش بینی نکرده ام که پس از این نیز بخواهم دوباره به زبان گیلکی نمایشی را روی صحنه ببرم. 

نمایش قهوه قجر با کارگردانی زنده یاد امیر بدر صالحی آخرین نمایش جدیای است که در رشت به زبان گیلکی روی صحنه رفته است، بوده است و باقی آثار نمایشی که در این شهر به زبان گیلکی روی صحنه رفته اند بیشتر در ژانر تئاتر آزاد به شمار می روند.

معجونی درباره این که آیا قصد دارد این نمایش را در تهران نیز روی صحنه ببرد گفت: هنوز هیچ برنامه ای برای روی صحنه بردن این نمایش در تهران ندارم، اما قصد دارم این نمایش را در تمام شهرهای استان گیلان روی صحنه ببرم.

او درباره عوامل و گروهی که او را در این اجرا همراهی کرده اند گفت: در این اجرا از هنرجویانم استفاده کرده ام و تمام عوامل کار را هنرجویانم تشکیل می دهند اما در طراحی صحنه از همکارانم در تهران استفاده کرده ام.

"خرس و خواستگاری" کاری از آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی افرا به نویسندگی "آنتوان چخوف" و طراحی و کارگردانی "محمد حسن معجونی"  است.

این نمایش از 25 تیر تا یکم مرداد راس ساعت 19:30 در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا (ص)، سالن دکتر رحمدل اجرا می شود.

سالن دکتر رحمدل از سالن های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می رود و ظرفیت آن 122 صندلی است که برای این نمایش، صندلی های ردیف اول برداشته شده اند و به صحنه اضافه شده است و با توجه به استقبالی که از این نمایش خواهد شد تعدادی صندلی به سالن اضافه شده است.

در "خرس و خواستگاری" برنا انصاری، برنوش پورغفار، روشنک شعبانی، عارف گم‌زاد، مهتاب محبوب، مهیار ندایی، مریم نژاد به ایفای نقش می پردازند.

رویدادهای مرتبط