نگاهی به نمایش "طپانچه خانم" به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور

۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۵۳
نگاهی به نمایش "طپانچه خانم" به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور

مهم‌ترین و بارزترين نكته‌ای که اين نمايش را جذّاب و دیدنی مى‌کند يك‌پارچگی و پیوستگی تمام عناصر نمایش در كنار يكديگر است. طرّاحى صحنه‌ی دیدنی توسط سعيد يزدانى در كنار طرّاحى لباس دقيق توسط پرى‌دختعابدين‌نژاد دقيقاً در همان مسيرى حركت مى‌کند كه بازى بازيگران و موسيقى ساخته آرش عزيزى.
‎شما بعد از ديدن "طپانچه خانم" نمى‌توانيد در مورد يكى از عناصر به صورت جداگانه نظر بدهيد و مثلاً بگوييد: "عجب طراحى صحنه‌ای...!" فقط مى‌شود گفت: "عجب نمايشى...!" چون همه‌چيز به هم متصل است. بازيگران با استفاده از شيوه‌ی بازيگريى كه تركيب منظّمى از ژست و حس را شامل مى‌شود بر صحنه مى‌درخشند. ميزانسن‌های مهندسى و خطّى كارگردان در صحنه‌ای مربّع و بسته‌های مستطيل شكلى از كاه، چشم را نوازش مى‌دهد. 
‎موسيقى به هيچ عنوان سعى ندارد خود را به زمانِ وقوع داستان محدود كند و اين اتّفاق نه‌تنها نقطه‌ظعف محسوب نمى‌شود كه حتّى نقطه‌ی قوّت موسيقى به شمار مى‌آيد و بدون اينكه تماشاچى محو شنيدن موسيقى شود، فضاى صحنه را به شكل دقيقى فراهم مى‌کند و بارِ بزرگى را از دوش بازيگران برمى‌دارد. 
‎تمام اين عناصر فقط در يك صورت قابل بررسى هستند، بايد يك كارگردانِ "علمى" آن‌ها را كنار هم قرار دهد.
‎شهاب‌الدّین حسين‌پور به خوبى از پس اين كار برآمده و درنتيجه به اجرايى منسجم دست يافته و اثر هنرى يك‌دستى را براى نگاه كردن فراهم مى‌کند...
‎تنها بخشى از اين اثر كه مى‌شود به آن خورده گرفت، متن نمايش است. نمايش‌نامه با زبانى فاخر و البته درخشان شروع مى‌شود، شخصيت‌ها به درستى رشد مى‌کنند، گِره دراماتيك در زمان مناسب رُخ مى‌دهد ولى درست در زمانى كه تماشاچى انتظارش براى خلاقيت از نويسنده به اوج مى‌رسد شخصيت اصلى نمايش‌نامه كه فردى خود رأى و البته مستبد است ناگهان و بدون هيچ مقدمه‌ای تغيير مى‌کند و دقيقاً از همين‌جاست كه مشكلات متن آغاز مى‌شود. تكليف شخصيت‌ها، تكليف داستان، تكليف ساختار درام و تمام تكاليف همگى در يك صحنه و با كمك يك مونولوگ به شيوه‌ی سريال‌های تلوزيونى روشن مى‌شود و مخاطب را از خود دور مى‌کند. امّا بازيگران و كارگردان نمايش با تمام توان سعى در رفع و رجوع كردن اين نقص دارند و تا حد زيادى هم موفق به انجام اين كار مى‌شوند.
‎در مجموع "طپانچه خانم" يك نمايش موفق و ديدنى است و تماشاى اين اثر را مى‌توان پيشنهاد داد...
‎لازم به ذکر است"طپانچه خانم" هرروز در مجموعه‌ى تئاترشهر، سالن چهارسو، ساعت ٢٠ (پنج‌شنبه و جمعه در دو سانس ١٨ و ٢٠) اجرا مى‌شود.

 

رویدادهای مرتبط