مصاحبه با مهرداد کوروش نیا کارگردان تئاتر مونس

۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۴:۴۳
مصاحبه با مهرداد کوروش نیا کارگردان تئاتر مونس

مهرداد کوروش‌نیا کارگردان نمایش «مونس» درباره تازه‌ترین اثر خود توضیح می دهد: «نمایش"مونس" بر پایه‌ای استوار است که چرا مادران دروغ می‌گویند؟ مسئله‌ای که کمتر در ادبیات نمایشی به آن پرداخته شده است. »
 این نمایش در ادامه نمایش «آخرین نامه» و با نگاهی زنانه به موضوع جنگ و عوارض آن است.
مهرداد کوروش‌نیا کارگردان نمایش مونس با ارائه توضیحاتی در مورد ویژگی‌های تازه‌ترین اثرش گفت: «این اثر نمایشی کاملا زنانه است. تمام بازیگران و فضای نمایش به دنیای آنان می‌پردازد. دیگر آنکه، نمایش لاین‌تک است، کل نمایش در یک صحنه واحد و یک رفت و آمد نوری در 75 دقیقه اتفاق می‌افتد. همچنین موضوعی را مد نظر قرار می‌دهد که کمتر به آن پرداخته شده است و به این توجه می‌کند که چرا مادران دروغ می‌گویند؟»
کارگردان این نمایش در ادامه گفت: «یکی از تنها مواردی که در جهان وجود دارد، دروغ مقدس مادران است. مادران به خاطر اینکه آینده را به وجود بیاورند و امید بسازند به خودشان و اعضای خانواده‌شان دروغ می‌گویند تا بتوانند آن‌ها را برای آینده تقویت کنند. به عنوان مثال زمانی که پسر می‌خواهد تا دیر وقت بیرون از منزل بماند، به مادر متوسل می‌شود تا برای نبودش در خانه بهانه‌ای بیاورد. مادر این کار را می‌کند اما پدر به دلیل اینکه تنها زمان حال را مد نظر دارد اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. حتی زمانی که همسرش هم خیانت می‌کند او باز هم به خودش دروغ می‌گوید، تنها برای آنکه خانواده و آینده‌ فرزندانش را نگه دارد. این موضوعی است که در ادبیات نمایشی کمتر به آن پرداخته شده است اما بیشتر به نیرنگ و مکر زنان می‌پردازند. هیچ‌گاه راجع به این بخش که چرا مادران دروغ می‌گویند؟ پرداخته نشده است. بخش مهمی از مفاهیم نمایش ما بر این مسئله استوار است.»
کوروش‌نیا در پاسخ به این سئوال که رویکردش در این اجرا به مسئله جنگ چگونه است عنوان کرد:«همانگونه که مطرح کردم، در این اثر نگاه زنانه‌ای حاکم است. به مقوله جنگ نیز از این جهت نگاه می‌شود. اگر مردان در میدان‌های نبرد هستند، زنان در آن دوران و بعد از آن چگونه بوده‌اند و می‌اندیشیدند. در واقع پدیده جنگ چه تاثیری بر آنها داشته است. زنان سازنده کانون خانواده‌اند و بخش عمده‌ای از سرمایه‌ اجتمای ما در جامعه بر دوش آنهاست. حال باید دید جنگ چه تاثیری بر آنها می‌گذارد واکنش آنها چیست؟ افرادی که با وجود تمام دغدغه‌ها و مسائلی که بر سر راهشان وجود دارد، دست از امید برنمی‌دارند و سعی می‌کنند گامی به جلو بردارند.»
نمایش "مونس" به کارگردانی مهرداد کوروش‌نیا و نقش آفرینی الهام شعبانی، مسیح کاظمی، تینا بخشی، سحرناز عباس‌زاده،، سمیه برجی و ندا قربانیان در تالار حافظ به روی صحنه اجرا می شود.