محمد میرعلی اکبری بعد از 16 سال کارش را روی صحنه می برد

۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۳۱
محمد میرعلی اکبری بعد از 16 سال کارش را روی صحنه می برد

به گزارش تیکت از سرویس هنرآنلاین، نشست رسانه‌ای نمایش "سفر به بی‌نهایت دور" به نویسندگی و کارگردانی محمد میر علی اکبری شامگاه یکشنبه 13 تیرماه با حضور عوامل اجرایی این نمایش در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد. در آغاز این مراسم، محمد میرعلی اکبری نویسنده و کارگردان نمایش با اشاره به سال‌های دوری‌اش از تئاتر گفت: سال 86 این متن را نوشتم. هشت سال اجازه کار نداشتم و جلوی کارهایم گرفته می‌شد. در واقع از آخرین کاری که در مجموعه تئاترشهر به صحنه بردم  16 سال می‌گذرد. زمانی که نمایشنامه را به جشنواره تئاتر فجر ارائه کردم باورم نمی‌شد که کارم را بپذیرند، اما خوشبختانه پذیرفته شد.

او ادامه داد: این نمایش بعد از 6 ماه تمرین و با همراهی تمامی اعضا گروه ساخته شد. نمایش از زمان اجرای جشنواره تاکنون تغییرات بسیاری داشته است با توجه به فضای سورئال آن و محدودیت‌های اجرایی ما مسائل بسیاری را پشت سرگذاشتیم. داشتن امید برای همه ضروری است، باور نمی‌کردم که به عرصه تئاتر بازگردم اما این اتفاق با همراهی دوستانم محقق شد. من اصولا کارگردان دیکتاتوری هستم اما این نمایش اینگونه نبود و با دموکراسی و همراهی تک تک اعضا آن پیش رفت بنابراین نمایش "سفر به بی‌نهایت دور" کاری گروهی و کارگاهی است.

برنامه‌های گروه "وَناگهان" در سال جاری

در ادامه این نشست رسانه‌ای روزبه حسینی سرپرست گروه "وَناگهان" عنوان کرد: تئاتر کار کردن بسیار دشوار است و هر لحظه آن پرتنش است چراکه ما در آن زندگی کردن را کنار یکدیگر تجربه می‌کنیم. این نمایش نسبت به اجرای جشنواره 60 درصد تغییر کرده است در واقع می‌توان گفت در نمایشنامه، شیوه اجرایی، خوانش متن، طراحی فضا و تیم بازیگران با تغییرات بسیاری روبه‌رو بوده و این تغییرات تا شب‌های نخست اجرا هم ادامه خواهد داشت.

حسینی با اعلام برنامه‌های تازه گروه تئاتر "وَناگهان" خاطرنشان کرد: به دلیل ترافیک اجرایی مجموعه تئاترشهر اجراهای رپرتواری را در یکی از سالن‌های خصوصی خواهیم داشت و نمایش‌های "آرتیگوشه"، "سلاریس"، "واپسین نفس بره مطلوم" و "مزاحم" به صحنه خواهند رفت. همچنین تئاتر موزیکالی را با همراهی رضا شیرمرز بر اساس دیوان تئاترال زنده یاد محمود استاد محمد را به صحنه خواهیم برد. البته کارگاه‌های تخصصی هم در حوزه بیان و خواندن برای بازیگران گروه تئاتر "وناگهان" با حضور این هنرمند به صورت اختصاصی برپا خواهد شد.

تفاوت طراحی پوستر تئاتر و سینما

در بخش پایانی این نشست رسانه‌ای رضا شیرمرز توضیحات کوتاهی را در مورد طراحی پوستر و به خصوص پوستر این نمایش به طراحی مازیار تهرانی ارائه کرد و گفت: تفاوت پوستر سینما با تئاتر آنست که جنبه هنری بیشتری دارد. عموما پوسترهای سینمایی بعد از تولید طراحی می‌شوند این در حالیست که پوسترهای تئاتر در جریان آن و بر مبنای نمایشنامه طراحی می‌شوند و حامل درونمایه‌های هنری اند. پوستر اندیشه نویسنده را عینیت می‌بخشد و برداشت کارگردان و تاویل او را از متن منتقل می‌کند و به موجزترین شکل مخاطبی را به سالن نمایش می‌کشد.

گفتنی است؛ نمایش "سفر به بی‌نهایت دور" نوشته و کار محمد میرعلی اکبری در سالن چهارسو مجموعه تئاترشهر به صحنه می‌رود. مجید آقا کریمی، مجتبی پیرزاده، رامین سیاردشتی، آرش فلاحت‌پیشه، مسیح کاظمی، محمدرضا مالکی، کامبیز منصف، لادن نازی و آرزو نبوت بازیگران این نمایش‌اند.

رویدادهای مرتبط