محمدرضا مالکی: مخاطب نمایش کودک بسیار دقیق است

۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۴۹
محمدرضا مالکی: مخاطب نمایش کودک بسیار دقیق است

کارگردان نمایش "سفر شادی" با بیان اینکه مخاطب کودک توجه خاصی به اثر نمایشی دارد و پیرامون آن اظهار نظر خواهد کرد،تصریح کرد: مخاطب نمایش کودک، بسیار دقیق است.
محمدرضا مالکی که این روزها نمایشش در تالار "هنر" تهران به روی صحنه رفته است ، با اشاره به اینکه در اولین کار حرفه‌ای خود در حوزه کودک به عنوان بازیگر در سال 1380 با عنوان "ستارۀ کوچک تو" به کارگردانی "رضا عبدالعلی زاده" به روی صحنه رفته است، گفت: گرایش من در ابتدا بازیگری بود و به کارگردانی نیز علاقه داشتم تا سال 1390، اولین کار خود را با عنوان "پری‌ماه در آسمان" در حوزۀ کودک کارگردانی کردم.
مالکی که در سال 1393 نمایش "پینوکیو" را برای کودکان به روی صحنه برده است، پیرامون ضرورت‌های نمایش کودک، ضمن تأکید بر اینکه مخاطب نمایش کودک بسیار دقیق است، افزود: هیچ وقت و با هیچ ترفندی نمی‌توان مخاطب کودک را فریب داد و بر همین اساس می‌بایست در انتقال مفاهیم در نمایش کودک بسیار محتاط عمل کرد، چرا که کودکان بسیار صادق هستند و انتظار دارند که با آن‌ها صادقانه رفتار شود.
او ادامه داد: اگر هر کس بخواهد کودک را با طنزهای سخیف و متن‌های ضعیف که پایه و اساس درستی ندارد فریب دهد، کودکان به سادگی این موضوع را خواهند فهمید و نارضایتی خود را پیرامون اتفاقاتی که در اثر رخ داد به پدر و مادر ابلاغ خواهند کرد.
او در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به اینکه ایرانیان در تماشای نمایش، قصه را به اولویت نخست تماشای یک اثر قرار می‌دهند و نمایش‌های قصه محور را بیشتر دوست دارند، اظهار داشت: امروز نمایش‌هایی برای کودکان به روی صحنه می‌رود که با تکیه بر موزیک و به دور از محتوایی روایت محور به عنوان یک شوی کودک در مقابل دیدگان کودکان به نمایش در می‌آید که بیشتر شبیه جشن تولدهایی است که هیچ محتوایی را در خود ندارد.
این بازیگر که به تازگی با حضور خود در نمایش "12" به کارگردانی "جواد خورشا" در تماشاخانۀ "پالیز" پایان داده است با تأکید بر اینکه اگر در یک اثر نمایشی قصه پایه و اساسی محکم داشته باشد، اتفاقات بعدی که بر اساس قصه می‌افتد، اتقاقاتی مستحکم و ریشه دارد خواهند بود، تصریح کرد: زمانی که در یک نمایش قصه پایه‌ای محکم داشته باشد، کارگردان اثر می‌تواند بهتر به طراحی بازی‌ها، انتخاب بازیگر، بازی‌ها بپردازد و همه این موارد مثل یک زنجیر به هم متصل است.
مالکی که در سال 1391 به عنوان یکی از بازیگران مجموعۀ "شاید برای شما هم اتفاق بیفتد" به ایفای نقش پرداخته است، با تأکید بر این که نمی‌توان با تکیه بر یک متن ساده و بدون محتوا، اثری درخشان و شاهکار به مخاطب ارائه داد، یادآور شد: مجموعۀ عوامل تولید یک نمایش بر محور قصه‌ای محکم می‌توانند به خوبی عمل کنند و یک اثر نمایشی را برای مخاطب به اثری فاخر و قابل توجه تبدیل کنند.

رویدادهای مرتبط