"شاه اوبو" قدرت‌طلبی و منفعت‌طلبی انسان‌هاست

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۱۸
"شاه اوبو" قدرت‌طلبی و منفعت‌طلبی انسان‌هاست

نمایش "شاه اوبو" کاری از گروه تئاتر "حاشیه بزرگراه" به نویسندگی احسان زیورعالم و کارگردانی آناهیتا قرچه اجراهای عمومی خود را از دیروز 28 تیرماه در تئاتر باران آغاز کرد. آناهیتا قرچه با بیان توضیحاتی در مورد این اجرا گفت: اولین مواجه من با متن "شاه اوبو" آلفرد ژاری شاعر، نویسنده و نمایشنامه‌نویس سمبولیست فرانسوی بود. این متن هم برداشتی از اثر ژاری است.

او در ادامه بیان کرد: به فضای مدرن و آوانگارد علاقمندم و این متن هم از چنین پتانسیلی برخوردار است بنابراین با احسان زیورعالم صحبت‌هایی در این مورد داشتم و روی متن آن کار کردم. آنچه در متن بیشتر از همه به چشم می‌آید قدرت‌طلبی و منفعت‌طلبی انسان‌هاست که یک ماراتن قدرت را میان‌شان به وجود می‌آورد. اتفاقی که باعث ویرانی و تباهی آنها می‌شود. این مساله درونمایه‌ای است که در نمایشنامه اصلی به شکل فانتزی‌تر و در اجرای ما آوانگاردتر ارائه می‌شود.

قرچه عنوان کرد: در این زمینه از فاکتورهایی بهره بردیم مانند موسیقی که بسیار تاثیرگذار است چراکه خشونتی که در ذات کار بود را بهتر نشان می‌دهد. ما دو صحنه موزیکال داریم که وقتی کنار هم چیده می‌شوند ماراتن قدرتی که دنبال آن هستیم را شکل می‌دهد.

نمایش "شاه اوبو" به نویسندگی احسان زیورعالم و کارگردانی آناهیتا قرچه اجراهای عمومی خود را از 28 تیر تا 28 مردادماه ساعت 17 به مدت 1 ساعت در تئاتر باران به صحنه میبرد. خشایار قرچه، ایمان اصفهانی، حسام افسری، فرزانه سلحشور، مصطفی ولی پور بازیگران این نمایش‌اند.

رویدادهای مرتبط