نمایش "قتل عام" در تماشاخانه "دا" به روی صحنه رفت

۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۱۶
نمایش "قتل عام" در تماشاخانه "دا" به روی صحنه رفت

نمایش قتل عام به قلم و کارگردانی وحید نعمتی و تهیه کنندگی محمدفراهانی در تماشاخانه "دا" روی صحنه است. به همین بهانه، با وحید نعمتی مصاحبه ای ترتیب داده شده است.
داستان درباره نوکر خانه‌ای است که یک شب با دسیسه اطرافیان وسوسه می‌شود و ارباب و همسرش را به قتل می رساند ولی اتفاقات عجیبی در ادامه رخ میدهد.
وحید نعمتی تصریح کرد: مدتها قبل نمایشنامه اسب قاتلین رضا گشتاسب رو خونده بودم و میدونستم که قراره ببرمش روی صحنه. بعد از چند ماه متن رو برای دوست عزیزم محمد فراهانی فرستادم و اون بلافاصله بعد از خوندش شرایط رو فراهم کرد تا انتخاب عوامل کار و تمرینات شروع بشه. بعد از خوانش متن توسط بازیگرای کار، متوجه شدم این فضا میتونه دستمایه قصه دیگری هم بشه. قصه ای که مسیرش از نماینامه اسب قاتلین کلا جدا بود و البته نگاه و سلیقه شخصی من رو داشت. چند روزی کار بازنویسی طول کشید و نمایشنامه قتل عام متولد شد.
او ادامه داد ژانر وحشت، سلیقه شخصی من و خب ژانر جذاب و آزمون پس داده صنعت دراماتیکه. ما شاهد خروجی های موفق  این ژانر در حوزه سینما، تیاتر و کتاب بودیم. قصد ندارم به تشریح زیر شاخه های ژانر وحشت بپردازم اما قتل عام به راحتی با تماشاگرش ارتباط میگیره و فضای خودش رو به ذهن مخاطبش قالب میکنه. از دلهره جاری توی تک به تک صحنه ها گرفته تا روابط و قتل های معما گونه و در نهایت فرجام تلخ شخصیتها.
کارگردان نمایش قتل عام در خصوص انگیزه اش برای ساخت این نمایش ابراز داشت: قصد من و گروهم بیشتر ساختن فضای روایی درست برای مخاطب بی حوصله و باهوش امروزه، روانشناسی مخاطب بی نهایت سخت شده، شخصا تماشاگر کم حوصله ای هستم. از همین رو واسه کاری که آماده کردیم بی نهایت به این موضوع توجه شده" جذابیت و درگیر کردن مخاطب تا آخرین ثانیه"، اما نه به هر قیمتی. بر اساس جغرافیای سالن، هندسه ذهن مخاطب، نیرو و لوازمی که در اختیار داشتیم و حتی توجه به ساعت اجرای نمایش، سعی کردیم کار درخور و با آبرویی ارائه بدیم.
او شیوه اجرایی اش را اینگونه مطرح کرد: از اول این ایده تو ذهنم بود که چقدر خوب میشه اگر یه فیلم سینمایی بسازم که توی بعضی از صحنه هاش بازیگرا از دل قاب بیرون بزنن و جلوی چشمم صحنه ای رو اجرا کنن و بعد برگردن تو صفحه جادویی. بعد که پرورشش دادم، شد ایده مرکزی قتل عام. نور و موسیقی عملا خودش اومد. عمق و زهر اتفاقات موجود توی کار، نور و حجم زیادی از موسیقی رو می طلبید .
همچنین پیرامون انتخاب بازیگرانش گفت: در حوزه بازیگری عملا با یه ترمینال  مواجه شدم. رفت و آمدهای مدوام بازیگرانی که میخواستم باهاشون کار کنم و به هر دلیلی نشد. در نهایت تیم بازیگری ۹ نفره رو انتخاب و تمرینات رو هر روز، سخت و منسجم انجام دادیم. اینکه امروز نمایشی روی صحنه رفته که آبروی نسل جوان و جویای نام حوزه تئاتر رو حفظ کرده، نتیجه زحمات چند ماهست.
وحید نعمتی در پایان صمیمانه از محمد فراهانی تشکر کرد که در این شرایط نابسامان اقتصادی، با هزینه شخصی و بدون حمایت از هیچ نهاد و مرکزی کاری رو تهیه کنندگی این نمایش را بر عهده گرفته است.
او در این باره گفت: ما از جیب هزینه کردیم تا کم فروشی نکرده باشیم نسبت به تماشاگری که وقت میزاره تا یه کار خوب رو تماشا کنه. ما حمایت چند صد میلیونی نشدیم تا شوخی های نخ نما شده رو روی صحنه ببریم با پز روشنفکری و حمایت همه جانبه هنرمندان متاسفانه مشهور.