فهرست بخش رسمی جشنواره فیلم کن کامل شد

۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۱۱:۴۲
فهرست بخش رسمی جشنواره فیلم کن کامل شد

سرویس سینمایی هنرآنلاین: تی‌یری فرمو مدیر جشنواره کن روز پنجشنبه، یک هفته پس از اعلام اسامی فیلم‌های بخش رسمی جشنواره، 9 فیلم دیگر به فهرست اضافه کرد: دو فیلم در بخش مسابقه، پنج فیلم در بخش نوعی نگاه، یک فیلم در بخش نمایش‌های نیمه‌شب و یک فیلم در بخش نمایش‌های ویژه.

فیلم آمریکایی "وخیم" (Chronic) به کارگردانی میشل فرانکو و فیلم فرانسوی "دره عشق" (Valley of Love) به کارگردانی گیوم نیکلو در بخش مسابقه برای دریافت جایزه نخل طلا رقابت می‌کنند. "عشق" (Love) به کارگردانی گاسپار نویی کارگردان فرانسوی در بخش نمایش‌های نیمه‌شب روی پرده می‌رود و "پوره لوبیا شیرین"‌ (Sweet Red Bean Paste) به کارگردانی نائومی کاواسه فیلمساز ژاپنی فیلم افتتاحیه بخش نوعی نگاه است.

در مجموع 53 فیلم در بخش رسمی این دوره جشنواره کن به نمایش درمی‌آید که سهم بخش‌ مسابقه و بخش نوعی نگاه، هر یک 19 فیلم است. در نهایت، فرمو و کمیته انتخاب او تصمیم گرفتند امسال خون تازه‌ای به بخش مسابقه ببخشند و تازه‌ترین ساخته‌های بعضی از رقبای همیشگی نخل طلا مانند گاسپار نویی، نائومی کاواسه، بریلانته مندوزا و آپیچاتپونگ ویراستاکول کارگردان برنده نخل طلا را در بخش‌های غیررقابتی بگذارند.

علاقه‌مندان جشنواره کن می‌توانند ژرار دوپاردیو و ایزابل هوپر را روی فرش قرمز ببینند. این دو بازیگران اصلی فیلم "دره عشق" هستند. این فیلم دوازدهمین فیلم بلند سینمایی گیوم نیکلو کارگردان فرانسوی است که سال 2013 دو فیلم "راهبه" و "ربودن میشل هولبک" را ساخت.

داستان درباره زوجی است که پسر خود را شش ماه قبل از دست داده‌اند، اما او قبل از مرگ نامه‌ای برای پدر و مادرش نوشت و از آن‌ها دعوت کرد به دره مرگ در قلب آمریکا بیایند. با وجود نامعقول بودن موقعیت، پدر و مادر تصمیم می‌گیرند به دره مرگ بروند و در آنجا منتظر پسرشان بمانند. دوپاردیو و هوپر آخرین بار سال 1980 در فیلم "Loulou" به کارگردانی موریس پیالا با هم کار کرده بودند.

نیکلو با "دره عشق" به جمع دیگر کارگردانان فرانسوی بخش مسابقه این دوره کن شامل ژاک اودیار، مای‌ون، والری دونزلی و استفان بریز اضافه می‌شود.

"وخیم" یک درام انگلیسی‌زبان به کارگردانی میشل فرانکو کارگردان مکزیکی و تنها فیلم ساخته یک کارگردان آمریکای لاتین است که در بخش مسابقه حضور دارد. تیم راث نقش اصلی این فیلم را بازی می‌کند. راث سال 2011 رئیس داوران بخش نوعی نگاه بود. آن سال فیلم "به دنبال لوسیا" به کارگردانی فرانکو جایزه اصلی این بخش را دریافت کرد.

نائومی کاواسه که سال گذشته فیلم "Still the Water" را در بخش مسابقه کن داشت، امسال با فیلم "پوره لوبیا شیرین"‌ بخش نوعی نگاه را آغاز می‌کند. او این فیلم را از روی رمان "آن" نوشته تتسویا آکیکاوا نویسنده ژاپنی ساخته است.

دو فیلمساز آسیایی دیگر نیز به بخش نوعی نگاه اضافه شدند: آپیچاتپونگ ویراستاکول کارگردان تایلندی با تازه‌ترین ادیسه رویاوار خود "گورستان شکوه" (Cemetery of Splendor) با نام قبلی "عشق در کان گن" (Love in Khon Kaen) به کن می‌آید. این فیلم درباره یک زن خانه‌دار میانسال است که مجذوب یک سربازِ دچار بیماری بی‌خوابی می‌شود. ویراستاکول سال 2010 برای فیلم "عمو بونمی که می‌تواند زندگی‌های‌ گذشته خود را به یاد بیاورد" برنده جایزه نخل طلای کن شد.

بریلانته مندوزا کارگردان فیلیپینی و پای ثابت جشنواره کن فیلم "Taklub" را به کن می‌آورد که درباره پیامدهای توفان یولاندا در سال 2013 است.

فیلم اتیوپیایی "بره" (Lamb) به کارگردانی یارد زلکه دیگر رقیب جدید بخش نوعی نگاه است. این فیلم داستانی درباره بلوغ را به تصویر می‌کشد. برای اولین بار است فیلم از اتیوپی به بخش رسمی کن راه پیدا می‌کند. "Alias Maria" به کارگردانی خوزه لوییس روگلس دیگر فیلم جدید بخش نوعی نگاه است. این فیلم از منظر یک سرباز دختر باردار به تقابلات مسلحانه در کلمبیا نگاه می‌کند.

گاسپار نویی که قبلا با فیلم‌های "غیر‌قابل‌ برگشت" و "وارد خلا شو" در بخش مسابقه کن حضور داشت، فیلم "عشق" را به بخش نمایش‌های نیمه‌شب می‌آورد. این فیلم درباره یک مثلث عاشقانه است. "Une histoire de fou" نوزدهمین فیلم بلند روبر گودیگیان کارگردان فرانسوی نیز در بخش نمایش‌های ویژه روی پرده می‌رود. این فیلم درباره یک فرانسوی آمریکایی‌تبار جوان است که در ماشین سفیر ترکیه بمب می‌گذارد.

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن 13 مه (23 اردیبهشت) با اولین نمایش فیلم "سر بالا" به کارگردانی امانوئل برکوت فیلمساز فرانسوی در بخش خارج از مسابقه آغاز می‌شود و تا 24 مه (3 خرداد) ادامه دارد. جوئل و ایتن کوئن برادران فیلمساز آمریکایی ریاست داوران بخش مسابقه اصلی را به عهده دارند.