فضای جادویی در رویای یک شب نیمه تابستان

۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۴۵
فضای جادویی در رویای یک شب نیمه تابستان

کمدی مشهور ویلیام شکسپیر نمایش "رویای یک شب نیمه تابستان" با طراحی و کارگردانی مصطفی کوشکی به صحنه خواهد رفت. مصطفی کوشکی با ارائه توضیحاتی در رابطه با تازه‌ترین کار خود گفت: علاقمند بودم این نمایشنامه شکسپیر را به دلیل فضای جادویی و تئاتریکالی که دارد به صحنه ببرم.

او عنوان کرد: تئاتر جادویی دارد که نمی‌توان آن را در مدیوم‌های دیگر دید، منظورم جادوگری نیست؛ آن چیزی است که در کلام یا قصه می‌تواند شکل بگیرد. این جادو را دیگر کمتر می‌توان در تئاتر دید بنابراین این نمایشنامه می‌توانست چنین فضایی را ایجاد کند. با همراهی باقر سروش روی متن کار کردیم تا زبان و شکلی خاص برای آن ایجاد کنیم که مخصوص خودمان باشد. زبانی که امروزی یا کلاسیک نیست، در واقع با چینش کلمات و استفاده از واژه‌ها به وجود آمده است.

مصطفی کوشکی با اشاره به شیوه اجرایی این اثر اظهار کرد: برای این نمایش شیوه اجرایی درنظر گرفتم که با فضای دکور و طراحی صحنه ایجاد می‌شود و کانسپتی شبیه سیرک دارد؛ نه سیرکی که تنها جلوه بصری دارد بلکه بر اساس نمایشنامه و شکل دیالوگی که دارد ایجاد می‌شود و با بهره بردن از فنرهای ژیمناستیک فضای پرتحرک‌تری را به وجود می‌آورد و دنیاها را از هم جدا می‌کند.

کارگردان نمایش "باد شیشه را می‌لرزاند" عنوان کرد: زمانی که کاری را شروع می‌کنم به سمت طراحی می‌روم؛ کارگردانی‌ام با آن شکل می‌گیرد و بر اساس آن فضای کار را پیش می‌برم.

او بیان کرد: نمایشنامه کمدی است. تفسیرهایی در مورد این کار هست که می‌تواند تراژدی باشد؛ در مفهوم این اثر می‌تواند تراژدی باشد اما به دلیل آنکه شکسپیر آن را سفارشی نوشته و در عروسی پادشاه اجرا کرده به سمت پایان خوش رفته است. ما نمایشنامه را بدون ادعا اجرا می‌کنیم در کنار آن حرف‌های جامعه خودمان را هم می‌زنیم.

کوشکی در پایان گفت: بخشی از تمرینات از سال گذشته با اعضا گروه‌مان آغاز شده بود تا زبان و رفتارهایی که می‌خواستیم را در آن پیدا کنیم، تمرینات مستمرمان از فروردین ماه آغاز و بازیگران دیگری به مجموعه اضافه شدند.

گفتنی است؛ این نمایش با بازنویسی باقر سروش، طراحی و کارگردانی مصطفی کوشکی و با حضور (به ترتیب ورود به صحنه) آزاده صمدی، محمد صادق ملک، سجاد باقری، شهروز دل افکار، روشنک گرامی، مجید نوروزی، نازآفرین کاظمی، هومن کیایی، علیرضا کیمنش، نازنین بابایی و غزل شجاعی در مقام بازیگران و حسن جودکی به عنوان مدیر تولید و مجری طرح از بیستم تیر ماه در تئاتر مستقل تهران به روی صحنه خواهد رفت.

رویدادهای مرتبط