"فروشنده" پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۰۵
"فروشنده" پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

به گزارش تیکت به نقل از خبرآنلاین،عبور فروش فیلم "فروشنده" به کارگردانی اصغر فرهادی از 14 میلیارد و 600 میلیون تومان موجب شد رکورد دیگری به نام فرهادی ثبت شود: عنوان سازنده پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران.
فیلم‌‌های اکرانی سال 1395 با رکوردهای تازه‌ای که دو فیلم "من سالوادور نیستم" به کارگردانی منوچهر هادی و همچنین فیلم "پنجاه کیلو آلبالو" ساخته مانی حقیقی در جریان فروش ثبت می‌کردند آغار شد. تعداد بالای مخاطبانی که برای تماشای این فیلم‌ها به سالن سینما می‌رفتند آخر هفته‌های پرفروشی را از آن سینمای ایران می‌کردند، اما این روند با خاتمه دادن مسئولان سینمایی به اکران فیلم حقیقی و همچنین کاهش مخاطب "من سالوادور نیستم" به پایان رسید. در کنار این دو فیلم کمدی "ابد و یک روز" به کارگردانی سعید روستایی برخلاف دو فیلم قبلی با فضای تلخ خود توانسته بود به محبوبیتی بالا در میان مخاطبان برسد. بهار سرسبز و پر رنگ و لعاب سینما، در تابستان نه تنها رنگ نباخت بلکه در ماه پایانی این فصل همزمان با شروع اکران "فروشنده" ساخته اصغر فرهادی  رنگ تازه‌ای به خود گرفت.
"فروشنده" ساخته فرهادی از راه رسید و به ترتیب رکورد مجموع فروش در یک روز نمایش، رکورد فروش آخر هفته و در پایان رکورد فروش تاریخ سینمای ایران را شکست تا همه این‌ها به نام هفتمین فیلم این کارگردان صاحب اسکار ثبت شود.
فیلم "فروشنده" برای رسیدن به این جایگاه باید از سقف فروش 14 میلیارد و 569 میلیونی فیلم "محمد رسول‌ الله(ص)" به کارگردانی مجید مجیدی می‌گذشت. فیلم فرهادی توانست در مدتی کمتر از نصف زمان اکران فیلم مجیدی این رکورد را بشکند.
هرچند اکنون نام فرهادی و فیلمش در صدر جدول فروش فیلم‌های تاریخ سینمای ایران قرار دارد، اما همچنان تعداد مخاطبان آن به پای "عقاب‌ها" پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نرسیده است. به این ترتیب که اگر امروز "عقاب‌ها" اکران می‌شد فروش آن با توجه به تعداد مخاطبش و قیمت بلیت به 80 میلیارد تومان می‌رسید.
در زیر نگاهی به 20 فیلم صدرنشین در جدول پرفروش‌های سینمای ایران میکنیم.
در میان 20 فیلم پرفروش تاریخ سینما، چهار فیلم "فروشنده"، "ابد و یک روز"، "لانتوری" به کارگردانی رضا درمیشیان و "رسوایی" ساخته مسعود ده‌نمکی کارهایی با موضوعات و دغدغه‌های اجتماعی و فضای جدی محسوب می‌شوند.
اما همانطور که قابل پیش‌بینی است بیشترین تعداد فیلم‌های این فهرست متعلق به کارهای کمدی است. 12 فیلم "ورود آقایان ممنوع" ساخته رامبد جوان، "آتش‌بس2" به کارگردانی تهمینه میلانی، "اخراجی‌ها2 و 3" و "معراجی‌ها" به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، "من سالوادور نیستم"،‌ "پنجاه کیلو آلبالو"،‌ "بارکد" به کارگردانی مصطفی کیایی، "نهنگ عنبر" ساخته سامان مقدم، "طبقه حساس" ساخته کمال تبریزی، "زاپاس" ساخته برزو نیک‌نژاد و "ایران‌برگر" به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی مجموع کمدی‌های این جدول را تشکیل می‌دهند.
دو فیلم کودک "شهر موش‌ها2" به کارگردانی مرضیه برومند و "کلاه قرمزی و بچه‌ننه" به کارگردانی ایرج طهماسب هم توانسته‌اند با همه سختی سینمای کودک ایران برای بقای خود، به جمع 20 فیلم پرفروش بپیوندند.
در این میان تنها فیلم با تم مذهبی "محمد رسول‌الله (ص)" ساخته مجید مجیدی است که تا چند روز قبل رکورد پرفروش‌ترین فیلم در اختیار آن بود.
تنها فیلم سیاسی این جدول نیز "بادیگارد" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیاست.