شهرام ناظری آلبومی بر اساس اشعار نیما یوشیج منتشر می‌کند

۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۶:۳۲
شهرام ناظری آلبومی بر اساس اشعار نیما یوشیج منتشر می‌کند

شهرام ناظری، آلبومی بر اساس اشعارِ نیما از ساخته‌های «ارشک رفیعی» را به زودی منتشر خواهد کرد در حالی که «درفش کاویانی» یکی دیگراز آثارِ شوالیه‌ی آواز ایران است و به زودی به انتشار درخواهد آمد.
"شهرام ناظری"، به همراه ارشک رفیعی آلبومی را آماده‌ی انتشار دارند که تمامی اشعارِ آن از "نیما یوشیج" شاعرِ نوپرداز است. او درباره‌ی این همکاری توضیح داد: «من همواره علاقه و تعصبِ خاصی به ادبیات دارم و در کنارِ موسیقی، دستی نیز در نظم و نثر داشته‌ام، به همین خاطر تلاش کرده‌ام تا با آهنگسازانی فعالیت داشته باشم که خودشان نیز حساسیت و آشنایی با ادبیات داشته باشند. در واقع تنها تبحر در موسیقی، نمی‌تواند علاقه‌ی من را به همکاری با یک آهنگساز جلب کند. وقتی آقای رفیعی برای اولین بار به دیدنِ من آمدند، سه کتاب از رمان‌های خودشان را آوردند و همین نکته که یک موزیسین، دستی بر قلم نیز دارند برای من جذابیتِ بسیاری داشت. به خصوص در شرایطی که گاه حتی خواندنِ کتاب نیز  در شرایط کنونی برای بسیاری خسته‌کننده است. همین مساله من را به همکاری با ایشان ترغیب کرد.»
استادِ پیشکسوتِ آواز اعلام کرد که آلبومی بر اساس اشعار "نیما یوشیج" با همراهی "رفیعی" تهیه خواهد شد «در مدتی که از آشنایی من با آقای رفیعی می‌گذرد، تعدادی از قطعات را من آهنگسازی کردم و تعدادی را نیز ایشان و چند قطعه را نیز به صورتِ مشترک کار کردیم. البته تنظیمِ تمامی قطعات را خود آقای رفیعی برعهده گرفتند و به این ترتیب، اثر هم‌اکنون آماده‌ی انتشار است و به زودی عرضه خواهتد شد. »
شوالیه آواز ایران پیش از این هم اشعاری همچون «می‌تراود مهتاب» و «تو را من چشم در راهم» را از نیما یوشیج اجرا کرده‌است. ناظری با همکاری رفیعی قطعه «ایران برگر» را نیز انتشار دادند و در این باره توضیح داد: «در مدتی که ما روی اشعارِ نیما کار می‌کردیم، بحثِ ساختِ قطعه‌ای برای فیلمِ آقای جوزانی پیش آمد و ما شعری از «سیاوش کسرایی» را برای این اثر انتخاب کردیم. در واقع سال‌ها قبل قرار بود من با «علی حاتمی» در فیلم «دلشدگان» همکاری داشته باشم و فعالیت‌هایی نیز همراه با آقای «حسین دهلوی» انجام دادیم که در آن زمان مسافرتی برای من پیش آمد و در نهایت اجرای این اثر اتفاق نیفتاد؛ اما همکاری‌های من در زمینه‌ی سینما تا امروز با وقفه همراه شد.»
ناظری تاکید کردکه به «سینما» و به خصوص «تئاتر» علاقه زیادی دارد و به ویژه به آثار اساتیدی چون زنده‌یاد «حمید سمندریان» و همچنین «بهرام بیضایی» عشق می‌ورزد: «بسیاری از نوشته‌های آقای بیضایی در زندگی من تاثیرگذار بوده است.»
«درفش کاویانی» اثرِ دیگری از «شهرام ناظری» و آماده انتشار است و در این خصوص می‌گوید: «من از سال‌ها قبل درباره‌ي شاهنامه حساسيت‌هاي ويژه‌اي داشته‌ام و به همين خاطر ضبط اين اثر با تحقيق و وسواس زيادي انجام شده است. خوانندگان گوناگون در اين سال‌ها اشعاري از فردوسي را خوانده‌اند؛ اما كسي كه شاهنامه را اجرا مي‌كند، بايد با فرهنگ آن آشنا باشد تا بتواند اثري قابل تأمل و در شأن فردوسي ارائه دهد.» استاد آواز اولين خواننده‌اي است که با استفاده از موسیقی مقامی، به اجرای اشعار شاهنامه فردوسی پرداخته و محوریت آخرين اثرش در حوزه‌ي شاهنامه، همچون بسیاری از دیگر آثارش  بر ساز تنبور استوار است.
«درفش کاویانی» آخرین اثر شوالیه‌ی آواز ایران است که قطعات آن با آوای «گاتا» یا «هوره» آغاز می‌شود و تمامی اشعار آن از شاهنامه فردوسی انتخاب شده است. این ‌آلبوم دارای بخش‌های مختلف از جمله پادشاهی ضحاک، تولد فریدون، ضحاک در جستجوی فریدون، کاوه آهنگر و انتهای داستان که شامل داستان نابودی ضحاک است که در آن پیروزی نور بر ظلمت و نابودی ظلم بیان شده‌است. این اثر در حوزه‌ی موسیقی سنتی و مقامی بوده و بر پایه‌ی «تنبور» شکل گرفته و البته در آن از سازهای کمانچه، عود، دیوان، سازهای کوبه‌ایِ ابداعی و دف نیز استفاده شده است.