سنگ چاپ: هنرمندان رضایت‌مندی مخاطبان را فراموش کرده اند

۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۷:۰۰
سنگ چاپ: هنرمندان رضایت‌مندی مخاطبان را فراموش کرده اند

اعتقاد افشین سنگ چاب بر این است که هنرمندان رضایت‌مندی مخاطبان را فراموش کرده اند، عموم مردم تنها می خواهند لحظات خوبی داشته باشند  و چیزی از فلسفه و ایسم نمی‌دانند.

در مجتمع فرهنگی هنری "شهدای دزاشیب" این روزها میزبان نمایش کمدی "رمانتیک" به کارگردانی کاظم برزگر و نویسندگی مشترک احسان کریمی و عباس منوچهری می باشد که هنرمندانی چون افشین سنگ‌چاپ، مهدی امینی‌خواه، کاظم بزرگر، رضا علمدار، محمد امیری، زیبا بنماران، مهسا فتاح‌نژاد و عرفان طباطبایی در آن روی صحنه هنرنمایی می‌کنند. کاظم برزگر در ارتباط با این نمایش گفت: این اثر روایت‌گر داستان پسر معتادی است که قصد کلاهبرداری از پدر ثروتمند خود را دارد.

برزگر با بیان اینکه ایجاد یک کمدی بر اساس تکرار، اشتباه و سو‌‌ تفاهم ها می باشد، عنوان کرد: نام گروه نمایشی ما "انرژی مثبت" است. در این روزها افراد بسیاری در محیط پیرامونی‌مان هستند که با وجود داشتن وضعیت و شرایط خوب باز هم غمگین‌اند. می‌خواستم به آنها نشان دهم که همه آنها علارغم اینکه دارای شرایط خوبی هستند اما نگاه‌شان منفی و غلط است و دید آنها تنها معطوف مشکلات کوچک پیرامون خود است.

او با اشاره به استقبال مخاطبان از نمایش های کمدی بیان کرد: مخاطبان به دلیل موزیکال بودن و ایجاد فضای شاد مجذوب این آثار می‌شوند. این روند ما را در شرایطی قرار می‌گیرد که می‌توانیم حرف اصلیمان را هم بزنیم  و باید به گونه‌ای عمل کرد که عموم مردم، از عام و خاص آن را ببینند. این کارگردان تئاتر در پاسخ به این سوال که آیا در این آثار خنداندن تماشاگران به هر نحوی را در سرلوحه کار خود قرار می‌دهند بیان کرد: متاسفانه تئاتر کمدی موزیکال برای مخاطب خاص ما ذهنیت بدی پیدا کرده است و برخی از افراد این کار را انجام می‌دهند و شکل بازاری به آن می‌دهند.

افشین سنگ‌چاپ نیز در رابطه با فعالیت این روزهای اخیر خود گفت: در ماه های اول سال بیشتر هنرمندان به سمت تئاتر و سینما  می روند و این ایام همیشه سراشیبی است و که تنها محدود به ماه‌های خاصی از سال است مانند سریال‌هایی که در ماه رمضان و تعطیلات نوروز. البته بیشتر افرادی که به دنبال ایجاد محیط آرام‌تری برای خود هستند به دنبال تئاتر می‌آیند. این روزها در کنار باقی هنرمندان با آقای برزگر کار می‌کنم و دو پیشنهاد هم دارم که در حال بررسی آن هستم.

سنگ چاپ دلیل حضور در این نمایش را خاطرنشان کرد: بعد از 17 سال در سال گذشته در نمایشی مذهبی بازی کردم. در آن لحظه با احساس اینکه ما رضایت‌مندی مخاطبان را فراموش کردیم شرایطم بسیار تغییر کرد و زندگی من دگرگون شد. برای همین تصمیم گرفتم در یک کار کمدی نیز بازی کنم، در پی این اتفاق لذت بخش که بتوانم فضای شادتری برای مردم ایجاد کند و چیزی فرای زندگی افسردگی و پرمشکل را به آنها اهدا کند.

او عنوان کرد: این روزها خستگی مردم از ادای روشنفکری است. اصولا ما برای انتخاب کردن تماشای نمایش‌ها راهنمای مناسبی نداریم. وقتی به نمایش روشنفکری میبینند، هیچ چیز از آن نمی‌فهمند، برخی آثار هم تکراری و شعارگونه است. دیدن نمایش‌های کمدی موج مثبتی را حداقل برای مردم ایجاد می‌کنند. و شاد نگه داشتن جامعه اتفاقی پیغمبرگونه است و در پایان تصریح کرد: ما هنرمندان خودجوشی هستیم که آموزش‌های ما در دانشگاه‌ها مربوط به دهه‌های قبل است و الگوی ما بده بستان‌های روزانه است. اساس آن بر بنیان مخاطبین عام جامعه است و این بخش تنها می خواهند لحظات خوبی داشته باشند و چیزی از فلسفه و ایسم نمی‌دانند.

رویدادهای مرتبط