هادی حجازی‌فر: سال 94، سال تئاتر عروسکی خواهد بود/ خانه عروسک از اجرای عمومی آثار حمایت خواهد کرد

۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت : ۱۲:۳۵
هادی حجازی‌فر: سال 94، سال تئاتر عروسکی خواهد بود/ خانه عروسک از اجرای عمومی آثار حمایت خواهد کرد

خانه عروسک با هدف ایجاد مکانی اختصاصی برای هنرمندان عروسکی و حمایت بیشتر از اجرای عمومی نمایش‌ها، بهمن 93 افتتاح شد. مرضیه برومند، پوپک عظیم‌پور و هادی حجازی‌فر در شب افتتاح این خانه از اجراهای آینده، نشست‌ها و کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های متنوع دیگر گفتند.
هادی حجازی‌فر که به عنوان روابط عمومی خانه عروسک فعالیت می‌کند، درباره حمایت این خانه از اجرای چهار اثر جشنواره‌ای گفت: «جزو اولین برنامه‌های ما که در شب افتتاح هم اعلام کردیم، حمایت از چهار اثر عروسکی بود که به صحنه بروند. با رایزنی‌های خانم برومند و با نظر هیئتی از اعضای خانه عروسک، چهار نمایش انتخاب شدند تا در بهار سال آینده در سالن انتظامی خانه هنرمندان به صحنه روند.»
حجازی‌فر ادامه داد: «نمایش «کدو زری» به کارگردانی محمد اعلمی، «مضرات رام نکردن زن سرکش» به کارگردانی افسانه زمانی، «تشپ کال» به کارگردانی مرجان غلامحسین و «ناکامی ببری‌خان» به کارگردانی سلما محسنی اردهار از جمله این نمایش‌ها هستند.»
کارگردان «ملاقات با بانوی سالخورده» اضافه کرد: «با فرهنگسرای نیاوران هم صحبت‌هایی کردیم و قرار شد نمایش «ملاقات با بانوی سالخورده» هم در سالن اصلی این فرهگسرا به صحنه برود. سالن گوشه نیز برای نمایش دیگری در اختیارمان قرار خواهد گرفت.»
او درباره تلاش خانه عروسک برای هم‌زمان نبودن اجراها ادامه داد: «تمام تلاش‌مان این است که بتوانیم با برنامه‌ریزی با فواصل زمانی مشخص و مناسبی این نمایش‌ها را به صحنه ببریم. ولی متاسفانه امکانات و فرصت‌های ما هم محدود است و متقاضیان زیادی در صف اجراها هستند. اما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که برنامه اجراها فشرده نباشد.»
حجازی‌فر با اشاره به این که خانه عروسک از دو هیئت تشکیل شده است، گفت: «تصمیم‌های خانه عروسک گروهی است و زیر نظر خانم برومند صورت می‌گیرد. دو هیئت تصمیم گیری وجود دارد؛ گروه جوان‌ترها، که من هم در این دسته هستم، و گروه پیشکسوتانی مانند مرضیه برومند و حمید جبلی و دیگر بزرگان. تصمیم‌های گرفته شده را می‌توان حاصل نظر هر دو هیئت دانست.»
برگزاری کلاس‌ها و نشست‌ها آموزشی از دیگر برنامه‌های خانه عروسک است که هم‌زمان با افتتاح این خانه آغاز شده است و در سال آینده هم ادامه خواهد داشت. حجازی‌فر در این رابطه بیشتر توضیح داد: «کلاس‌های آموزشی ما با حضور آقای جبلی، خانم برومند و دکتر کوپال از 15 بهمن شروع شده و با استقبال خیلی خوبی هم مواجه بوده است. متاسفانه ما ظرفیت محدودی داریم و دوستانی که به این کلاس‌ها نرسیدند، برای کلاس‌های بهار 94 در رزرو هستند.»
او اضافه کرد: «بعضی می‌پرسند آیا واقعاً این اساتید تمام وقت سر کلاس‌ها هستند یا فقط گاهی حضور دارند و دستیارانشان کلاس را می‌گردانند؟ حقیقت این است که تمام کلاس‌ها با حضور تمام وقت خودشان برگزار می‌شود و این فرصت بزرگی است. مخصوصاً که این اشخاص معمولا در جای دیگری تدریس نمی‌کنند.»
هادی حجازی‌فر درباره برنامه‌های آینده این خانه گفت: «سایت‌مان در مرحله ارتقا است و به زودی فعال می‌شود. برنامه نشست‌ها و کلاس‌ها با اساتید و موضوعات متنوع‌تری در سال آینده پیگیری خواهد شد و افراد برگزیده کلاس‌ها را برای اجرا حمایت خواهیم کرد. همچنان در تلاش هستیم تا برای کارهای جشنواره  و نمایش‌های عروسکی اجرای عمومی بگیریم. سال 94 قرار است سال تئاتر عروسکی باشد؛ در همه زمینه‌ها، اعم از کودک و برزرگسال.»