زبانی مشترک بین هنرها در نقاشی تئاتر "ناگهان اتفاق"

۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۶:۴۷
زبانی مشترک بین هنرها در نقاشی تئاتر "ناگهان اتفاق"

نفیسه لاله کارگردان، نویسنده و طراح نقاشی تئا‌تر "ناگهان اتفاق" با استفاده از روش‌های تجربی تلاش می‌کند فضای مشترکی را میان موسیقی، نقاشی، فرم و انیمیشن ایجاد کند.
نقاشی تئا‌تر "ناگهان اتفاق" نوشته و کار نفیسه لاله اجراهای عمومی خود را از ۲۲ آذرماه در خانه نمایش "دا" آغاز می‌کند. لاله با اشاره به داستان این نمایش گفت: «این اثر داستان زندگی پسری را نقل می‌کند که با رجعت به حکایت ساری گلین معشوقش را از پس خستگی‌های زندگی، از دنیای داستان بیرون خواهد کشید. این نمایش بدنبال بهره گیری از زبان مشترک هنر در زمینه های نقاشی، موسیقی، حرکت و درام است و در این راه سعی در کسب تجربه ی نوینی نموده است...»
او با ارائه توضیحاتی در مورد نقاشی تئا‌تر عنوان کرد: «این نمایش سعی کرده با استفاده از روش‌های تجربی، فضای مشترکی را میان موسیقی، نقاشی، فرم و انیمیشن تجربه کند. نمایش با گالری نقاشی شروع می‌شود با ارائه تابلوهای مختلف، مراحل متفاوت زندگی کاراکتر اصلی را به تصویر می‌کشد و یک مانیفست اجرایی دارد. از سوی دیگر یک نقاش تابلوهایی را با تعامل نویسنده و کارگردان اثر نقاشی کرده است. طی اجرا بخشی از تابلو‌ها، که فیگورهای از کاراکتر اصلی است توسط همذات زن، کاراکتر اصلی روی صحنه اجرا می‌شود. در واقع تصویر ترکیب و خطوط هم به کمک زبان درام را در اجرا می‌بینید.»
لاله اظهار می‌کند: «سال ۹۲ نمایشی را کارگردانی کردم که در اجرای آن به سمت استفاده مشترک از تئا‌تر و چیدمان رفتم. در واقع ایجاد زبان مشترک بین هنر‌ها دغدغه من بوده است. این کار پروژه پایان نامه ارشدم بود و طی یک پروسه دو ساله و با رفتن به گالری‌های مختلف و تحقیقات بسیار شکل گرفت. اینکه چگونه دو هنر مختلف می‌توانند با هم فضای مشترکی داشته باشند، دو هنری که جنبه بصری دارند. اینکه چگونه می‌توان به گالری نقاشی فضای داستانی داد؟ نتیجه این کار نمایش "ناگهان اتفاق" است.»
این کارگردان تئا‌تر خاطرنشان کرد: «این نمایش کارگاهی است. دیالوگ ندارد و ادبیات محور نیست. در واقع در موقعیت‌های نمایشی با بازیگران تمرین شده است تا به نقطه مورد نظر برسد. طراحی و فضاسازی بخش مهمی از کار بود. در واقع پلی بین موسیقی فولکلور آذری و صداهای امروزی ایجاد می‌شود. رضا شایا یکی از اعضا گروه "دنگ شو" ساخت موسیقی را به عهده گرفت و در طول اجرا و تمرین‌ها حضور داشت که موفق هم عمل کرده است. ما سعی کردیم از حرف به کلمه، از کلمه به جمله و از جمله به آوا برسیم. اتفاقی که در موسیقی هم افتاد. با حجمی از صداهای آزاردهنده روبه رو بودیم که تبدیل به موسیقی شدند. موسیقی دنیای خیالی کاراکتر اصلی.»
او در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: «در جلسات اولیه تحلیل داشتیم، زیرا بر اساس ایده بود نه متن. فیگورهای اجرایی در پروسه نه ماه شکل گرفت. هر صحنه حدود یک ماه و نیم طول کشید و با اتودهای مختلف به نقطه ثابت و نهایی رسید.»
در نقاشی تئا‌تر "ناگهان اتفاق" بازیگرانی همچون مسعود شاکرمی، نیکتا ملکی، سید شایان موسوی، عرفان پورمشکی و محمد عبدالوند ایفای نقش می‌کنند و سایر عوامل آن از جمله نفیسه لاله (نویسنده، طراح و کارگردان)، رضی جدایی (نقاش و گرافیست)، رضا شایا (موسیقی)، سعید یزدانی (طراح صحنه)، مجید حاتمی (انیماتور و تیزر)، شقایق کامیار (عکاس و گریمور)، کامیار صالح پور (طراح حرکت)، افشین رضایی (طراح حرکات رقص آذری) و سمانه حکیمی- نفیسه لاله (طراحی لباس) هستند.
نمایش نقاشی تئا‌تر "ناگهان اتفاق" نوشته و کار نفیسه لاله ۲۲ آذر تا ۶ دی ماه ساعت ۸ شب در خانه نمایش "دا" اجرا می‌شود