روزهای پر جنب و جوش تئاتر

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۶:۲۰
روزهای پر جنب و جوش تئاتر

تا چندسال پیش از این، از نگاه بسیاری از هنرمندان و اهالی تئاتر، روزهای بعد از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پس از یک کوران فشرده تئاتری 12 روزه که از آن به عنوان سال تحویل تئاتر کشور نیز یاد می‌شود و همچنین زمان اندکی که تا فرارسیدن تعطیلات نوروز مانده به عنوان روزهای راکد تئاتر و سالن‌های نمایش یاد می‌شد و در واقع کمتر کارگردانی تمایل داشت که نمایش خود را در چنین روزهایی به صحنه ببرد، اما خوشبختانه با رشد کمی و کیفی هنر نمایش به علاوه آثار با کیفیت اجرا شده در سال‌های اخیر در کنار بیشتر شدن و جدی شدن مخاطبان تئاتر نسبت به سال‌های دورتر به تدریج این مسئله برای هنرمندان تئاتر به صورت دیگری درآمد و بسیاری از تئاتری‌ها به خصوص هنرمندان پیشکسوت و باسابقه تئاتر تصمیم گرفتند با تمام سختی‌های موجود در چنین روزهایی که سالن‌های تئاتر خلوت‌تر از دیگر روزهای سال بود، آثار خود را به هرحال برای مخاطبان تئاتر به صحنه ببرند.

بر این اساس این روزها مجموعه تئاتر شهر و سایر تالارهای نمایشی پایتخت همراه با حضور کارگردانان مطرح عرصه تئاتر و چهره‌های شناخته شده بازیگری، آثار قابل توجهی را روی صحنه دارند.

در این روزها کارگردانان حرفه‌ای و مطرحی همچون فرهاد آئیش با نمایش "چمدان"، محمد رحمانیان با نمایش "دعوت به دو نمایش"، نادر برهانی مرند با نمایش "در خواب دیگران "، محسن حسینی با نمایش "دیوان شرقی غربی"، حسین کیانی با نمایش "مضحکه شبیه قتل"،  ابراهیم آبادی با نمایش "پله آخر" در کنار جوانان تازه نفس تئاتری آثارشان را در سالن‌های مختلف پایتخت اجرا می‌کنند.

همچنین بازیگران شناخته شده تئاتر در کنار چهره‌های سینمایی که برخی نیز سابقه طولانی در عرصه تئاتر و برخی دیگر چندمین تجربه تئاتری خود را پشت سر می‌گذارند بر صحنه‌های تئاتر هنرنمایی می‌کنند که می‌توان از میان آن‌ها به فرهاد آئیش، پانته‌آ بهرام، صابر ابر، شقایق فراهانی، رویا نونهالی، حمیدرضا آذرنگ، مائده طهماسبی، رامین ناصرنصیر، الهام کردا، شبنم فرشادجو، حمیدرضا نعیمی، علی سرابی، داریوش موفق، فرزین محدث و فریدون محرابی اشاره کرد.

با این مقدمه مروری می‌کنیم بر 10 نمایش که این روزها با کارگردانی و حضور چهره‌های سینمایی و تئاتری روی صحنه هستند.

نمایش "چمدان" که با دو نمایشنامه به نویسندگی فرهاد آئیش و کوبوآبه نویسنده ژاپنی به کارگردانی فرهاد آئیش اجرا می‌شود از 20 بهمن ماه اجرای عمومی خود را در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز کرده است و تا 10 اسفندماه در همین سالن هر شب ساعت 19:30 میزبان علاقمندان تئاتر است. شقایق فراهانی، مائده طهماسبی، رامین ناصر نصیر، شبنم فرشادجو، حمیدرضا نعیمی، بهناز نازی، نقی سیف جمالی، خسرو پسیانی، مهسا طهماسبی، بهنام دارابی، عزالدین توفیق، عرفان برزین (بازیگر خردسال) و فرهاد آئیش هنرمندانی هستند که در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

نمایش "در خواب دیگران" به نویسندگی و کارگردانی نادر برهانی مرند از 15 بهمن ماه تا 8 اسفندماه ساعت 20 به مدت 90 دقیقه در تالار شمس (اقدسیه) روی صحنه می رود. حمیدرضا آذرنگ، پانته آ بهرام، علی سرابی، فریدون محرابی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش "دعوت به دو نمایش" به کارگردانی محمد رحمانیان از 25 بهمن ماه تا 5 اسفندماه در دو نوبت 20:30 و 18:30 به مدت 90 دقیقه با نقش آفرینی مهتاب نصیر پور، سها سناجو، پرستو رحمانیان در تماشاخانه عمارت مسعودیه روی صحنه می رود.

نمایش "مالی سویینی"به کارگردانی مرتضی میرمنتظمی از 15 بهمن ماه ساعت 20:30 به مدت 70 دقیقه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر میزبان علاقمندان تئاتر است. صابر ابر، عباس جمالی و الهام کردا بازیگران این نمایش هستند.  

نمایش "دیوان غربی-شرقی" به نویسندگی و کارگردانی محسن حسینی از 15 بهمن ماه تا 23 اسفندماه هر روز ساعت 19:30 به مدت 70 دقیقه در سالن چهارسو تئاتر شهر روی صحنه می رود. رویا نونهالی، مروارید مهر، الناز تاریخی، فاطمه صارمی، لیدا فتح الهی، سپیده صیفوری، آرام خلخالی، لیلا جنیدی، مرجان صادقی، روجا جعفریان و محسن حسینی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش "کوپن" نوشته سپیده خمسه نژاد به کارگردانی سیدجواد روشن از 16 بهمن ماه تا 16 اسفندماه هر روز ساعت 17:30 به مدت 85 دقیقه در سالن سایه تئاتر شهر روی صحنه می رود. فهیمه امن زاده، مرضیه صدرایی، مسعود میرطاهری، خیام وقار کاشانی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش "کوچه برلن" نوشته محمد چرمشیر با طراحی و کارگردانی سجاد افشاریان و با بازی مرتضی درویش زاده فرد از 21 بهمن تا 28 اسفندماه ساعت 18 در سالن ارغنون روی صحنه می رود.

نمایش "خشم اژدها" نوشته نیل سایمون با دراماتورژی و کارگردانی علی احمدی از 15 دی ماه تا 30 بهمن ماه ساعت 18:30 به مدت 80 دقیقه در سالن حافظ روی صحنه می‎رود. على شادمان، تینو صالحى، خسرو احمدى، سینا کرمى، نیما شعبان نژاد، الهه شه پرست، مهران امام بخش و على احمدى بازیگران این نمایش هستند.

نمایش "داستان های میان رودان" به نویسندگی و کارگردانی علی شمس از 13 بهمن ماه تا 28 اسفندماه ساعت 19:30 به مدت 90 دقیقه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود. داریوش موفق، رامین سیار دشتی، آرش فلاحت پیشه، اصغر پیران، سام کبودوند، فرزین محدث، آرش بزرگ زاده، هاشم آذرهوا، حمید دربانی، علی برقی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش "پله آخر" به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم آبادی از 15 تا 30 بهمن ماه ساعت 18:30 در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه می‌رود. اسحاق نوفر، حسین نصری، عاطفه حق شناس، علی محمدی و مینا پیروزان بازیگران این نمایش هستند.

رویدادهای مرتبط