روایت بازیگر از نمایش «به‌سلامتی جاده»

۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۳۶
روایت بازیگر از نمایش «به‌سلامتی جاده»

پینتر بعد از جبهه‌گرفتن رسانه‌ها در اجرای «جشن تولد» می‌گوید: «منتقدان کار مرا قتل‌عام کردند. ما به منتقدان نیاز نداریم تا مثلا به تماشاگران بگویند که چطور فکر کنند.»
در مواجهه با این حرف هرولد پینتر که به سادگی بیان شده، می‌توان به سماجتش در کشف خودش رسید. او به کارش آگاه بود و حال که سبک نمایشی پینترهمه‌جا ثبت شده و واژه پینترسک، روشن‌کننده این حقیقت نمایشی است، راحت‌تر می‌توان درباره نقد و نگاه منتقدانِ مخالف آثار او جبهه گرفت یا سکوت کرد.
در جهانی که هریک به شیوه‌های مختلف در حال آزردن، هستیم، آیا به لحظه به دنیا آمدن‌مان فکر می‌کنیم؟ ما به این دنیا آمده‌ایم که چه اتفاق جدیدی را رقم بزنیم؟ بودن‌مان چه تاثیری در کل جهان هستی دارد؟ اگر نبودیم؟...حال که هستیم، برای بودن‌مان چه ارزشی قائلیم؟ روی تصمیم‌مان می‌مانیم که از امروز دنیا را رنگی کنیم؟ و به انسان‌ها و حیوانات احترام بگذاریم؟ به هم تهمت می‌زنیم، خیانت می‌کنیم، یکدیگر را احمق می‌پنداریم و هزار نباید دیگری که به آن عمل می‌کنیم. این زندگی وحشتناک است و این وحشت از یکدیگر و شکنجه‌شدن توسط هم سراسر زندگی ما را فرا گرفته.
نمایشنامه «به سلامتی جاده» بی‌شک تحت‌تاثیر رویارویی پینتر با همین عقاید است. گزیده‌نویسی و کنایه‌نویسی شعرگونه پینتر به بازیگر اجازه خلق فضای متناسب با روند کلی نمایش را می‌دهد. بازیگر روی صحنه شکنجه می‌شود و این وحشت را به تماشاگر منتقل می‌کند. در این بازی که برای مخاطب سراسر شکنجه است، بازیگر یک راه بیشتر ندارد؛ باید خوب باشد، باید مکث‌ها و سکوت‌ها را دریابد، فکر کند، حضور صددرصدی روی صحنه داشته باشد، در غیر این‌صورت بازیگر دیگر خوب نیست، حتی متوسط‌ هم نیست.
مهدی سقا، کارگردان نمایش «به سلامتی جاده» تاکید ویژه‌ای دارد بر اصلی‌ترین عنصر تئاتری که پینتر معرفی می‌کند. مکث‌ها و سکوت‌ها به بازیگر اجازه می‌دهد برای پاسخ‌دادن فکر کند، تصمیم بگیرد و سپس حرف بزند یا حرکت کند. بازیگر وظیفه دارد بر سکوت حاکم بر صحنه قدم بگذارد و تماشاگر را به هیجان بیاورد؛ یک هیجان دراماتیک. سکوت در «به سلامتی جاده» سرشار از فریاد و گفت‌وگو است. سکوتی که شنیده و دیده می‌شود و با بازی بازیگران در ذهن مخاطب جاخوش می‌کند.
در این اثر نمایشی میثم غنی‌زاده، مهدی وحیدروش، علی علیرضالو و مژده قربانی به ایفای نقش می پردازند و علی خالقی (دستیار کارگردان)، فرید عباسی (مترجم)، نوید احمدی (مدیر صحنه)، روزبه فلاح  (آهنگساز و نوازنده)، حامد بارئی طبری (طراح پوستر و بروشور)، ساجده شمس (طراح لباس)، نیک عزیزی (مترجم گروه)، محمد رستمی (امور فنی)، بهناز شیربانی (مدیر روابط عمومی)، البرز تیمورزاده و ریحانه تیزمغز (عکاس) از گروه اجرایی این نمایش هستند.
نمایش «به سلامتی جاده» نوشته هرولد پینتر به کارگردانی مهدی سقا و تهیه‌کنندگی پیمان یاحقی، از 10 تا 30‌ آبان ماه در خانه نمایش دا به روی صحنه می‌رود.