رقابت ایده های بزرگ در بخش میهمان سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۱:۴۳
رقابت ایده های بزرگ در بخش میهمان سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

وقتی نمایش به صحنه می‌رود و تماشاگران به تماشای آن می‌نشینند، نخستین چیزی که نظر آن‌ها را جلب می‌کند، حضور بازیگران و نقش آفرینی آن‌ها بر صحنه، داستان یا نوع کارگردانی خالقان آن اثر هنری است. آنچه غالبا از دید همه مخفی می‌ماند حضور گسترده عوامل اجرایی است که پشت دکورهای عظیم و لباس‌های رنگارنگ بازیگران گم می‌شوند. افرادی که فعالیت آن‌ها در پشت پرده جهت اجرای یک نمایش ضروری است. طراحان لباس، نور و گریم، مسئولین نور و صدا، گریمور‌ها، مدیران صحنه و سالن، مسئولین کارگاه‌های دکور و لباس و... .
طراحی صحنه تئا‌تر یکی از همین عوامل موثر است که نقش بسزایی در پیشبرد اهداف گروه اجرایی دارد، اتفاقی که متاسفانه در اکثر مواقع به دلیل مسائل مالی با بی‌مهری گروه‌های تئاتری مواجه شده و با بی‌توجهی، این عامل موثر تبدیل به یک عنصرکم اهمیت و پیش پا افتاده می‌شود.
شاید مهم‌ترین اتفاق در زمینه طراحی صحنه در سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، در بخش میهمان، توسط استاد مسلم تئا‌تر ایران "علی رفیعی" و در نمایش "خاطرات و کابوس‌های یک جامه دار ..." رخ داده باشد. علی رفیعی صحنه‌هایی را خلق کرده که هر یک مانند تابلوی نقاشی است. تابلوهایی که به زیبایی از مقابل دیدگان تماشاچیان‌اش عبور و آن‌ها را محصور خود می‌کند. این بخش میزبان تعدادی از بزرگ‌ترین کارگردانان تئا‌تر همچون بهروز غریب‌پور کارگردان "اپرای کولوی"، آتیلا پسیانی کارگردان نمایش "وضعیت صفر"، محمد رحمانیان، کارگردان نمایش "دعوت به دو نمایش همراه، رضا گوران "شب آوازهای اش را می خواند"، محمد عاقبتی کارگردان نمایش "من شاه ریچارد بودم"، آرش دادگر کارگردان "اودیسه"، نادر برهانی مرند کارگردان نمایش "در خواب دیگران" و... است.

 

رویدادهای مرتبط