رحمت امینی: حمایت از بخش خصوصی، اولویت اول عرصه تئاتر کشور شود

۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۳۱
رحمت امینی: حمایت از بخش خصوصی، اولویت اول عرصه تئاتر کشور شود

رحمت امینی، کارگردان تئاتر و مدرس دانشگاه ابراز امیدواری کرد که امسال، حمایت از تئاتر خصوصی در اولویت برنامه‌ها و سیاست‌های نهادها و سازمان‌های هنری قرار بگیرد.

رحمت امینی، عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا، حمایت و به رسمیت شناختن تئاتر خصوصی را از اولویت‌های سال جدیدِ مراکز و نهادهای هنری خواند.

این نویسنده و کارگردان با تاکید بر این‌که باید آسیب شناسی جدی روی بحث حمایت صورت بگیرد، ادامه داد: «در حال حاضر دارای چند دسته تئاتر در تهران هستیم؛ تئاتر دولتی، مراکزی چون تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر و...را در بر می‌گیرد، تئاتر نیمه خصوصی شامل تماشاخانه ایرانشهر و چند تالار دیگر می‌شود و تئاتر خصوصی مانند تماشاخانه باران و .... در کنار این سه شاخه، تئاتر آزاد هم وجود دارد که مبحثی متفاوت است. برای پشتیبانی از این شاخه‌های تئاتری، باید الگوهای خاصی طراحی شوند و برای حمایت از آن‌ها، سیاست‌گذاری و برنامه ریزی شود.»

رحمت امینی با اشاره به زمینه‌های مورد نیاز به حمایت از طرف دولت و دیگر نهادهای فرهنگی گفت: «هنرمندان شاخصی که روی متن ایرانی کار می‌کنند، باید حمایت شوند. کارگردانان، بازیگران و نمایشنامه‌نویسان برجسته، باید از حمایت ویژه‌ای برخوردار باشند. در بخش خصوصی که هزینه خودش را خودش در می‌آورد، این حمایت‌ها باید معنادارتر و معنوی هم باشند. این بخش نباید به حال خودش رها شود.»

او اضافه کرد: «تئاتر خصوصی اگر رها شود، می‌شود تئاتر آزاد. بنابراین از نظر من اولویت، حمایت از تئاتر خصوصی است. با وام‌های کم بهره، کمک‌های بلاعوض، تجهیز سالن‌ها و امکانات نوری و صوتی که در اختیار گروه‌ها قرار می‌گیرد، می‌توان از تئاتر خصوصی پشتیبانی کرد. به ویژه دولت باید کاری کند که تئاتر خصوصی بداند که دیده و رصد می‌شود.»

این هنرمند افزود: «بخش بسیار مهم دیگری که دولت می‌تواند در آن کمک کند، حمایت معنوی گروه‌ها در گرفتن مجوز است. باید راه تالارها و گروه‌های خصوصی را هموار کرد تا بدون برخورد با موانع به سمت اهداف هنری خود حرکت کنند.»

رحمت امینی در نهایت ابراز امیدواری کرد که امسال، نهادها، مراکز و سازمان‌های فرهنگی به هم افزایی برای پیشرفت تئاتر کشور بپردازند. او گفت: «ارتباط اداره‌کل هنرهای نمایشی، حوزه هنری، خانه تئاتر، کانون پرورش فکری، شهرداری تهران و ... باید گسترده‌تر و پررنگ‌تر از گذشته باشد. این نهادها و مراکز در کنار هم می‌توانند به هم‌افزایی برسند و موجب رشد تئاتر کشور به ویژه در بخش خصوصی شوند.»