دوتارنوازان خراسانی، چوب بازی را در ایتالیا به نمایش می‌گذارند

۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۰۸:۴۰
دوتارنوازان خراسانی، چوب بازی را در ایتالیا به نمایش می‌گذارند

دوتارنوازان خراسانی عازم میلان ایتالیا شدند تا موسیقی و آئین‌های نمایشی این منطقه را به دنیا معرفی کنند.

به نقل از روابط عمومی موسسه توسعه هنرهای معاصر، گروه موسیقی «شمس» از شهرستان خواف بخشی از رپرتوارهای موسیقی و آئین‌های نمایشی منطقه خراسان جنوبی و رضوی را در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان به نمایش می‌گذارد.

دوتارنوازان خواف، مخاطبان خود در ایتالیا رابا نواهایی محلی همچون ابیاتی در بدرقه حجاج سروده طبیب اصفهانی و مقام‌های «الله مدد» و «الله» آشنا می‌کنند، همچنین قطعاتی در مدح امام رضا علیه‌السلام و حضرت علی علیه‌السلام نیز اجرا کرده و دوبیتی‌های محلی خراسان را به مخاطبانی از کشورهای مختلف دنیا معرفی می‌کنند.

همچنین آفر، حتن و چوب‎‌بازی از آئین‌هایی است که در میلان توسط گروه خراسانی شمس به نمایش گذاشته می‌شود.به همراه آئین‌ها و موسیقی منطقه خراسان، لباس این منطقه به عنوان بخشی از فرهنگشان نیز توسط این گروه به دنیا معرفی خواهد شد. لباس‌هایی چهل تریزه(تکه) به رنگ سفید و از جنس کرباس به همراه جلیقه‌ای مشکی (برای نشان داده تاریکی در برابر روشنایی) که شال سری از پارچه‌ای نازک، پتک‌هایی برای محافظت از سرما در زمستان و گزند حشرات در تابستان و کفش‌هایی چرمی آن را تکمیل می‌کند.

آئین «آفر» مجموع حرکاتی است که مراحل کشت گندم را نشان می‌دهد. این حرکات از مراحل اولیه انتخاب زمین توسط کشاورز تا جوانه زدن بذر، نگهبانی کشاورز و پاسداشت از محصول، درو کردن محصول و نشان دادن سال بد و کم حاصل با زدن یک دست بر سر، نشان دادن سال قحطی با زدن دو دست بر سر، عبادت به درگاه خدا با نگهداشتن دو دست در جلو صورت و قراردادن دست راست بر زمین به نشانه قدردانی از مادر زمین را به نمایش می‌گذارد.

«حتن» نیز آئین پهلوانی و به نوعی تلاش برای نشان دادن آمادگی جسمانی مردان خطه خراسان است که با اجرای حرکاتی، سلحشوری مردمان این منطقه را به نمایش می‌گذارد و به نوعی نیز معرف وحدت است.این آئین،به همراهی سرنا و دهل‌نوازی اجرا کنندگان به نمایش درمی‌آید.

هچنین در آئین چوب بازی دو نماینده از دو قوم با هم مبارزه کرده و در نهایت با دوستی این رقابت را به پایان می‌برند، حرکات نمایشی این آئین، مراحل مبارزه جسمانی این دو فرد را نشان می‌دهد.

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی   ۲۰۱۵ میلان، گروه‌های موسیقی نواحی کشورمان، موسیقی محلی، حرکات و آیین‌های نمایشی را برای معرفی آداب و رسوم  و موسیقی خود در مدت برگزاری این اکسپو اجرا می‌کنند.

اکسپو ۲۰۱۵ میلان با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» از ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در شهر میلان ایتالیا برگزار شده و ۱۴۵ کشور در این رویداد جهانی شرکت دارند.