فریدون محرابی: "در خواب دیگران"، نمایشی بدون تحریف تاریخ است.

۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۴۰
فریدون محرابی: "در خواب دیگران"، نمایشی بدون تحریف تاریخ است.

نمایش "در خواب دیگران" آخرین اثر نادر برهانی مرند است که بلافاصله بعد از اجرای این اثر در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجراهای عمومی خود را در تالار شمس همراه با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون حمیدرضا آذرنگ، پانته‌آ بهرام، علی سرابی و فریدون محرابی آغاز کرد و با استقبال بسیاری از سوی منتقدان و مخاطبان روبه‌رو شد.
فریدون محرابی یکی از بازیگران این اثر با ارائه توضیحاتی در مورد این نمایش و ویژگی‌های آن گفت: این اثر سه زمان، سه تراژدی و سه حادثه سرنوشت‌ساز تاریخ معاصر را روایت می‌کند، نمایشی که روایت‌گر داستان خانواده‌ای در سه مقطع زمانی سال‌های 32، 57 و 88 است. برشی از زندگی که با یکدیگر هم‌پوشانی دارند و به نظرم به بهترین شکل توسط نویسنده و کارگردان طراحی و اجرا شده است.
او ادامه داد: بی‌شک نمایشنامه یکی از نقاط قوت این اجرا به‌شمار می‌رود، متنی که بسیار آن را دوست دارم. فکر می‌کنم توضیحات مکفی و کاملی را نادر برهانی مرند در رابطه با ساختار و مفاهیم نمایشنامه بیان کرده است و بنابراین ترجیح می‌دهم برای دوری از تکرار آنها را مجددا بیان نکنم.
محرابی در مورد رسیدن به نقش و نحوه کار با برهانی‌مرند اظهار کرد: این اتفاق به کمک کارگردان، بازیگران، تجربیات و خلاقیت‌های شخصی شکل گرفته است. در طول تهیه و تولید، نمایشنامه چندین بار بازنویسی شد، شاید نزدیک به 15 نسخه از این نمایشنامه دارم. این تغییرات فاحش نیست و تنها در جهت بهتر شدن کار بوده است.
او اضافه کرد: در این مسیر کارگردان نظرات و نقطه نظرهای بازیگران را می‌شنید و تغییراتی را در راستای متن اعمال می‌کرد. یکی از مواردی که در مورد این کارگردان دوست دارم آن است که او به عنوان نویسنده شخصیتی کاملا مستقل از کارگردان دارد. وقتی آنها را با هم انجام می‌دهد بیشتر کارگردان است. او بسیار منعطف هرآنچه را که به نفع کار باشد انجام می‌دهد. این غیر از بزنگاه‌هایی است که خود روی آنها حساسیت دارد. ساختار کلی به غیر از انتهای کار تغییری نکرده است. تغییراتی که در اجرا است شاید در نمایشنامه‌ای که او بعدها منتشر می‌کند چاپ شود، اما در اجرا به نفع کار آنها ایجاد شده است. کاری که شاید خیلی از هنرمندان دیگر انجام نمی‌دهند، من با نویسنده‌ای کار کردم که حتی حاضر نبوده یک واو در متن‌اش را تغییر دهد.
محرابی در پایان سخنان خود در رابطه با توجه به برهه زمانی خاص در این نمایش و ویژگی‌هایی که به واسطه آن ایجاد شده گفت: بی‌شک هر دوره زمانی ویژگی‌هایی خاص خود را دارد، اتمسفر، زبان و ارتباط متفاوتی را می‌طلبد که نیاز به شناخت دارد. تمامی این سه مقطع مطرح شده در این کار خیلی دور از ما نیست و برای آگاهی نسبت به آن می‌توان از منابع مختلف بهره برد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت آنست که ما نمی‌توانیم هر کاری انجام دهیم که سبب تحریف تاریخ معاصرمان شود، چراکه جز دروغگویی بیش برای مردم، نخواهیم بود. شاهد کارهایی بوده‌ایم که دروغ تاریخی معاصر گفتند. این کار اثری شریف است که نگرشی سالم و واقع‌گرایانه به مسائل اجتماعی دارد. سلامت نگاه برهانی مرند به این سه دوره تاریخی قابل تحسین است.
نمایش "در خواب دیگران" تا 15 اسفندماه ساعت 20 در تالار شمس (اکو) واقع در اقدسیه اجرا می شود.

 

رویدادهای مرتبط