بزرگ سینما، داود رشیدی دار فانی را وداع گفت

۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۰۹
بزرگ سینما، داود رشیدی دار فانی را وداع گفت

داود رشیدی بازیگر سینما، تئاتر وتلویزیون که در سال‌های اخیر از بیماری آلزایمر رنج می‌برد، صبح روز جمعه 5 شهریورماه بر اثر ایست قلبی درگذشت

داود رشیدی زاده 25 تیر 1312 در تهران و دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود. او در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند "ولایت عشق"، "هزار دستان"، "آوای فاخته"، "عطر گل یاس"،" آخرین ستاره شب"و ... بازی کرد.

از جمله نمایش‌هایی که اجرا کرد می‌توان به "در انتظار گودو"، "ریچارد سوم"، "پیروزی در شیکاگو"، "منهای دو"، "آقای اشمیت کیه؟ " و ... اشاره کرد.

از جمله فیلم‌های سینمایی که در آن‌ها بازی کرد می‌توان به آثاری چون "کمال الملک"، "ملاقات با طوطی"، "زمهریر" و ... نام برد.

داوود رشیدی از خاندان حایری مازندرانی دارای اصالت بابلی بود. پدر او عبدالامیر رشیدی و پدربزرگش علامه ابن‌الشیخ حائری از روحانیان مشروطه خواه و جدش آیت‌الله زین‌العابدین حائری مازندرانی از مراجع تقلید عصر قاجار بود.

این استاد زنده یاد اولین بار زمانی که هفت ساله بود توسط دختر عمه‌اش دکتر طوسی حایری به عبدالحسین نوشین برای بازی در نمایش مردم معرفی شد. در سال 1343 به تهران آمد و در اداره تئاتر آن زمان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد. سپس گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری کرد که هنرپیشگانی مانند: پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند، سوسن تسلیمی به عضویت در این گروه درآمدند.

در سال 1352 از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایش‌ها و سرگرمی‌های آن سازمان (شامل: سریال‌ها، مسابقات، تئاترهای تلویزیونی) مشغول به کار گردید. رشیدی از سال 1350 با فیلم سینمایی "فرار از تله" وارد عرصه بازیگری سینما گردید و علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر به تهیه کنندگی سینما نیز روی آورد.

هنرآنلاین درگذشت این هنرمند بزرگ را به لیلی رشیدی و خانواده محترم برومند و نیز جامعه هنری تسلیت می‌گوید.