داستان انسانی ماشینی در ماشینیست

۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۳۷
داستان انسانی ماشینی در ماشینیست

نمایش "ماشینیست" نوشته و کار مهدی مشهدی کاظمی این روزها در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. مهدی مشهدی کاظمی با ارائه مطالبی در مورد این نمایش گفت: ابتدا قرار بود این نمایش به صورت تک نفره و مونولوگ کار شود، اما هر چه جلوتر رفتم دیدم نمی‌توانم داستانم را در قالب یک مونولوگ بیان کنم. تصمیم گرفتم نقش‌هایی به آن اضافه کنم تا آنچه می‌خواهم را به شکل کامل‌تری به تصویر بکشم.

او ادامه داد: داستان سیال ذهن است؛ نمایش روایت‌گر داستان آدمی است که برای تغییر شرایط اقتصادی وارد سیستمی می‌شود، اما تحت تاثیر سیستم ماشینی قرار گرفته و در نهایت از بین می‌رود.

مشهدی کاظمی اظهار می‌کند: کار به لحاظ اجرایی بدن محور و کلام محور است؛ در واقع تلفیقی از آنهاست. این عناصر باهم پیش می‌روند تا مفهوم را بیان کنند؛ در بازیگری به المان‌های اکسپرسیونیستی نزدیک می شویم.

او افزود: به جزء دو کاراکتر صورت هیچ‌کدام از شخصیت‌ها دیده نمی‌شود آنها توهم شخصیت اصلی هستند. از سوی دیگر، کاراکتری داریم که جنبه انسانی‌اش را کاملا از دست داده، بنابراین فرم بدن را دفورمه کردیم تا به اتفاقی که می‌خواستیم دست پیدا کنیم.

این کارگردان تئاتر عنوان کرد: در نگارش این متن به "مسخ" کافکا نگاه داشتم، ایده‌های اساسی‌ام را از آن گرفتم. اسم آن را "ماشینیست" گذاشتیم چون کاراکتر اصلی با ماشین کار می‌کند و در نهایت از بین می‌رود.

مشهدی کاظمی در بخش پایان خاطرنشان کرد: دکور ساده‌ای داریم که با داربست ساخته شده است تلاش کردیم خشونت فضای ماشینی را وارد صحنه کنیم.

نمایش "ماشینیست" نوشته و کار مهدی مشهدی کاظمی این روزها در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. پویان یحیی‌پور، ماهانا نریمانی، آرش اشاداد، حسام الدین آریان‌فر، مهدی مشهدی کاظمی، ایمان ده‌یادگاری، امیرحسین میرفندرسکی بازیگران این اثرند.

رویدادهای مرتبط