"حامد سلیمان‌زاده" از نمایش "هملت و تو" می گوید

۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۱۴
"حامد سلیمان‌زاده" از نمایش "هملت و تو" می گوید

سالن فنی‌زاده مرکز آفرینش منشور هنر این روزها میزبان نمایش "هملت و تو" به نویسندگی و کارگردانی حامد سلیمان‌زاده است. او در رابطه با روند شکل‌گیری این نمایش به خبرنگار تئاتر هنرآنلاین گفت: من تقریبا ده سال است که با نمایشنامه "هملت" ویلیام شکیپیر درگیر هستم، این نمایشنامه به حدی عمیق است که من هر بار سعی کردم از جنبه و منظری متفاوت به مطالعه آن بپردازم و هر بار هم به نکات جدیدی در این اثر رسیدم. از سویی دیگر زمانی که یکی از نقدهای "یان کات" منتقد و نظریه‌پرداز شهیر لهستانی را درباره "هملت" شکسپیر مطالعه کردم که طی پیشنهادی اظهار کرده بود که در این نمایشنامه ده‌ها نمایشنامه بالقوه دیگر وجود دارد که می‌توان جداگانه بر روی آنها کار کرد؛ این جسارت و تقویت ذهنی را در من ایجاد کرد که "هملت" را با شیوه‌ها و نگاه‌های مدرن و حتی پست مدرن و درد انسان معاصر ترکیب کنم و روی صحنه ببرم.

او در رابطه با این نمایش که بعد از دو اثر نمایشی "هملت و دیگران" و "هملت و من" سومین تجربه او در زمینه کار روی نمایشنامه "هملت" به شمار می‌رود؛ خاطرنشان کرد: آنچه در متن ویلیام شکسپیر بسیار مهم است و می‌توان گفت اعتبار آثار او به شمار می‌رود ریتمی است که با کلمات می‌سازد اما کاری که ما در این اثر انجام داده‌ایم این است که تصویر را جایگزین این اعتبار کردیم. بر این اساس کار ما بیشتر با زبان تصویر و موسیقی سخن می‌گوید که از عناصر اصلی سازنده پرفورمنس است. من در این کار هملت (کاراکتر محوری نمایشنامه) را با سه اثر نقاشی "جیغ"، "ملانکولی" و "مرگ در اتاق بیمار" از آثار ادوارد مونش نقاش نروژی ترکیب کردم.

این کارگردان تئاتر با اشاره به چگونگی اجرای نمایش خاطرنشان کرد: ما در واقع "هملت" را بر اساس مونولوگ معروف "بودن یا نبودن" به دو قطب بدلی و اصلی و اوفلیا را هم به دو اوفلیای کودک و بالغ تقسیم کردیم. در این نمایش هملت‌ها در جستجوی هملت واقعی هستند که در واقع در طول کار با فقدان وجود او مواجه می‌شوند. نمایش "هملت و تو" در سه قاب متفاوت طراحی شده است و ما در مدت زمانی حدود 60 دقیقه بر اساس سه قاب که سه میان پرده هم دارد، سعی کردیم به چنین روایتی دست پیدا کنیم. بنابراین ایده ما از نمایشنامه "هملت" بسیار کلی است و ما بیشتر کار را با هنرهای معاصر ترکیب کردیم تا با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار کند و مخاطبین حوزه‌های مختلف هنرهای هفت‌گانه را هم درگیر کار کنیم.

سلیمان‌زاده خاطرنشان کرد: همچنین در این کار سعی کردیم از عناصر زیبایی‌شناسی ملی ایرانی بهره بگیریم. بنابراین در کنار اینکه نمایشنامه و آثار نقاشی استفاده شده در این نمایش آثاری غربی هستند اما ما از عناصری همچون خاک که یکی از عناصر زیبایی شناسی طبیعت ایرانی است استفاده کردیم و به این ترتیب به یک ترکیب تلفیقی رسیدیم.

او در پایان متذکر شد: بسیاری مبنای تئاتر را کلمه، مونولوگ، دیالوگ، و امثال اینها می‌دانند اما به عقیده من زمان تئاتر مبتنی بر کلمه به پایان رسیده و مخاطب امروز بر اساس اینکه در زندگی امروز تحت تاثیر لحظه‌ها است ممکن است از یک تصویر در یک لحظه تاثیر بیشتری بگیرد. به همین دلیل من معتقدم بهتر است فضا برای اجرای کارهای پرفورمنس آرت اینچنینی بازتر شود و رسانه‌ها توجه بیشتری به این نوع آثار داشته باشند تا این نوع آثار به تدریج مخاطب خود را پیدا کند و اثرگذاری خود را در آینده نه چندان دور با توجه به وضعیت جدید و مخاطب ایرانی ایجاد کند.

نمایش "هملت و تو" با نقش آفرینی امیر دولت‌خواه، بهداد بلیغ‌فر، محمد مازندرانی، حنا علی‌پور، پریسا صحبتی، علی صالحی، شبنم صداقت‌پناه، رضا عبدالله‌زاده، دیبا حسینی، الهه غیابی، زهرا آقابلاغی، سپیده حاجی‌پروانه، احمد عادل‌نیا، هانیه ابراهیمی، شایان پناهی، فرزان مشیر آذین تا 16 اسفندماه هر روز ساعت 19 در سالن فنی‌زاده روی صحنه می‌رود.

رویدادهای مرتبط