جن و پری در "رویای یک شب نیمه تابستان"

۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۱۳
جن و پری در "رویای یک شب نیمه تابستان"

مصطفی کوشکی کارگردان نمایش "رویای یک شب نیمه تابستان" که اجرای خود را از 27 تیرماه در تئاتر مستقل تهران آغاز کرده درباره اقتباسی که از نمایشنامه شکسپیر کرده است، گفت: این نمایش توسط باقر سروش بازنویسی شده است و از آنجا که همه نمایشنامه های شکسپیر و اصولا آثار کلاسیک خودشان را توصیف و تعریف می‌کنند چون بیشتر برای خواندن روی صحنه نوشته می‌شده اند تا اجرا، ما باید تلاش می‌کردیم تا این توصیف ها را تبدیل به کنش و درام کنیم.

او ادامه داد: البته این کار را همه افرادی که می‌خواهند اثری کلاسیک را به صحنه می‌برند باید انجام دهند اما کاری که ما علاوه بر این انجام دادیم این بود که زبان و رفتار شخصیت ها را از آن خود کردیم چون زبان کلاسیکی که چنین نمایشنامه هایی دارند وقتی به زمان حال باز می‌گردند تبدیل به زبان عامی و روزمره می‌شوند که من این شیوه را دوست نداشتم بنابراین تصمیم گرفتیم کاری کنیم تا چینش کلمات و واژه ها متعلق به این نمایش باشد به این مفهوم که در عین روزمره بودن بدوی و بی پروا و کمی کودکانه نیز داشته باشد.

کارگردان "باد شیشه را می‌لرزاند" درباره فضای فانتزی و قصه پریانی که در نمایش جریان دارد، توضیح داد: یکی از ویژگی هایی که این نمایشنامه را برای اجرا انتخاب کردم همین فضای جادویی و دنیای جن و پری هایی بود که در اثر وجود داشت و در اجرای کار هم تلاش شده که این فضاسازی حفظ شود.

کوشکی درباره شیوه اجرایی نمایش بیان کرد: برای ارایه درست همین قصه جن و پری شیوه اجرایی و دکور متفاوتی تدارک دیده ایم تا این داستان فانتزی و چگونگی ظاهر و غیب شدن جن ها و رفتارهای نامتعارفشان به درستی به نمایش گذاشته شود. در عین حال دکور نمایش با وجود عظیم بودن به شیوه ای طراحی شده که برای نمایش "دکلره" هم که همزمان با این نمایش در سالن تئاتر مستقل تهران اجرا می شود، مشکلی پیش نیاید.

او در پایان صحبت هایش بیان کرد: در نمایش موسیقی به صورت زنده شنیده می شود و برای این کار از تعدادی از بچه‌های بندرعباس خواسته ام که در کنار ما باشند. از آنجا که در این نمایش به دنبال یک فضای بدوی بودم تصمیم گرفتم از موسیقی جنوبی استفاده کنم تا علاوه بر حال و هوای بومی نمایش فضایی بدوی و وحشی هم داشته باشد.

نمایش "رویای یک شب نیمه تابستان"، کمدی مشهور ویلیام شکسپیر به کارگردانی مصطفی کوشکی از شنبه 27 تیرماه هر شب ساعت 19:15 در سالن مستقل تهران روی صحنه رفته است.

این نمایش با بازی‌نویسی باقر سروش، طراحی و کارگردانی مصطفی کوشکی و با حضور آزاده صمدی، محمد صادق ملک، سجاد باقری، روشنک گرامی، مجید نوروزی، شهروز دل‌افکار، نازآفرین کاظمی، هومن کیایی، علیرضا کیمنش، خاطره حاتمی و غزل شجاعی (به ترتیب ورود به صحنه) در تئاتر مستقل تهران به صحنه می رود.

حسن جودکی مدیر تولید و مجری طرح این پروژه است و مصطفی کوشکی طراحی صحنه، شیما میرحمیدی طراحی لباس و آکسسوار، علی کوزه‌گر طراح نور، سارا اسکندری طراحی گریم، بهرنگ عباسپور ساخت موسیقی و حسین شاهیوند دستیار کارگردان و برنامه ریزی این نمایش را برعهده دارند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: پادشاه آتن، قرار است چله تابستان، شبی که ماه قرص کامل است با هیپولیتا ازدواج کند. بنابراین شاه دستور می دهد آن شب جوانان آتنی واقعا خوش‌گذرانی کنند اما تمام جوانان آتنی از این موضوع خوشحال نیستند. لایساندر و دیمیتریوس که از کودکی با هم دوست بوده‌اند، هردو عاشق هرمیای زیبا دختر همسایه‌شان هستند ولی پدر هرمیا دو پا را در یک کفش کرده که دخترش باید شب عروسی شاه و در حضور شاه با دیمیتریوس ازدواج کند، وگرنه هرمیا را می‌کشد یا به معبد کاهنان می‌فرستد که تا آخر عمر همان جا ترشیده بماند، حال آنکه هیچکس در آن محله آتن نیست که نداند هرمیا از بچگی عاشق لایساندر بوده‌است ...

 

رویدادهای مرتبط