جشنواره کن با فیلم یک کارگردان زن آغاز می‌شود

۲۵ فروردین ۱۳۹۴ ساعت : ۰۹:۴۰
جشنواره کن با فیلم یک کارگردان زن آغاز می‌شود

"سر بالا" (La Tete Haute) که شرکت وایلد بانچ آن را در فرانسه توزیع می‌کند، داستان یک نوجوان بزهکار به نام مالونی را از 6 تا 18 سالگی روایت می‌کند. کاترین دونوو افسانه سینمای فرانسه در این فیلم نقش یک قاضی را بازی می‌کند که می‌کوشد دخالت کند.

"سر بالا" دومین همکاری دونوو با امانوئل برکوت کارگردان هموطنش پس از فیلم "در راهم" است که سال 2013 در بخش مسابقه بین‌الملل شصت و سومین دوره جشنواره برلین حضور داشت.

"سر بالا" که بخش‌هایی از آن در پاریس فیلمبرداری شده است، یک فیلم کاملا فرانسوی است. دونوو در این فیلم با بنوا ماژیمل و سارا فورستیه هم‌بازی است.

تی‌یری فرمو مدیر جشنواره فیلم کن گفت: انتخاب این فیلم ممکن است با توجه به قوانینی که عموما درمورد مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم به کار می‌رود، غافلگیرکننده باشد. این بازتاب تمایل ما برای آغاز جشنواره با قطعه‌ای متفاوت است، قطعه‌ای که هم جسورانه و هم غافلگیرکننده است. فیلم امانوئل برکوت بیانیه‌ای مهم درباره جامعه معاصر و همگام با سینمای مدرن است. این فیلم بر مضامین اجتماعی جهانی متمرکز است و به خوبی با تماشاگران جهانی در کن تناسب دارد.

برکوت بعد از 28 سال اولین کارگردان زن است که جشنواره کن را افتتاح می‌کند. آخرین باری که این اتفاق افتاد سال 1987 بود که این جشنواره با فیلم "مردی عاشق" به کارگردانی دیان کیوریس آغاز شد.

هرچند برکوت کار در سینما را به عنوان یک بازیگر شروع کرد (که شامل فیلم‌هایی چون "سفر کلاس" و "کارلوس" است)، اما در سال‌های اخیر بیشتر به عنوان یک نویسنده و کارگردان شناخته می‌شود. او اولین بار در سال 2001 با فیلم "کلمان" روی صندلی کارگردانی یک فیلم بلند داستانی نشست که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن نمایش داده شد. فیلم کوتاه "Les Vacances" به کارگردانی او نیز در 1997 برنده جایزه داوران جشنواره کن شد.

برکوت ممکن است امسال یک فیلم دیگر نیز در کن داشته باشد. او در درام فرانسوی "Mon Roi" به کارگردانی مای‌ون هم بازی کرده است که انتظار می‌رود در بخش رسمی این دوره جشنواره کن حضور داشته باشد.

افراد نزدیک به جشنواره کن می‌گویند فرمو پس از نمایش یک سری فیلم‌های پر سر و صدا و پر ستاره ("نیمه‌شب در پاریس"، "قلمرو طلوع ماه"، "گتسبی بزرگ" و "گریس از موناکو") در افتتاحیه کن در سال‌های گذشته، به دنبال یک فیلم فرانسوی برای آغاز این دوره جشنواره بود، بخصوص که دو کارگردان آمریکایی، جوئل و ایتن کوئن، رئیس داوران بخش مسابقه اصلی هستند. آخرین باری که یک فیلم کاملا فرانسوی جشنواره کن را افتتاح کرد سال 2005 بود. آن سال فیلم "لمینگ" به کارگردانی دومینیک مول فیلم افتتاحیه بود.

خبر انتخاب فیلم آغازین جشنواره کن در حالی اعلام شد که اسامی فیلم‌های بخش مسابقه اصلی تنها چند روز دیگر یعنی پنجشنبه 16 آوریل (27 فروردین) اعلام می‌شود. برگزارکنندگان جشنواره در چند سال گذشته نام فیلم افتتاحیه را زودتر اعلام می‌کردند.

شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن 13 تا 24 مه (23 اردیبهشت تا 3 خرداد) برگزار می‌شود. پیش از این حضور فیلم "مکس دیوانه: جاده خشم" به کارگردانی جرج میلر در کن قطعی شده است.