جایزه‌ی پولیتزر در رشته‌ی نقد به نویسنده‌ی لس‌آنجلس‌تایمز رسید

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۲۹
جایزه‌ی پولیتزر در رشته‌ی نقد به نویسنده‌ی لس‌آنجلس‌تایمز رسید

سرویس سینمای جهان: مری مک‌نامارا، نویسنده‌ی لس‌آنجلس‌تایمز، برنده‌ی جایزه‌ی امسال پولیتزر در رشته‌ی نقد (criticism) شد. به گزارش کافه‌سینما به نقل از گاردین، این جایزه‌ که با پاداش نقدی ده هزار دلاری نیز همراه است، همه ساله به کسی که بهترین نقد آثار هنری (چاپ‌شده در روزنامه‌ یا فضای مجازی) را نوشته باشد داده می‌شود.

مک‌نامارا، منتقد آثار تلویزیونی و ویراستار بخش فرهنگی لس‌آنجلس‌تایمز، امسال برای سومین سال متوالی نامزد دریافت این جایزه‌ی معتبر ‌شد. داوران او را برای «نقدی روشن‌گرانه که از هوش، طنز و نگاهِ فردی آشنا به رسانه و فرهنگ استفاده می‌کند تا نشان دهد چگونه تغییرات ریز و درشت در عرصه‌ی فرهنگ هر دو بر تلویزیون تاثیر می‌گذارند» ستودند.

رقبای اصلی مک‌نامارا در رقابت امسال، استفانی زاکَرِک (منتقد ویلیج‌وویس) و مانولا دارگیس (منتقد نیویورک‌تایمز) بودند. این دومین سال متوالی است که هر سه نامزد نهایی دریافت جایزه‌‌ی نقد، زن بوده‌اند.

مک‌نامارا که فعالیتش را در لس‌آنجلس‌تایمز به عنوان نویسنده‌ی مقالات مصور و ویراستار از ۱۹۹۱ آغاز کرده، از شش سال پیش منتقد آثار تلویزیونی در این روزنامه بوده است.

جایزه‌ی پولیتزر که معتبرترین جایزه‌ی روزنامه‌نگاری در امریکاست در سال ۱۹۱۷ توسط جوزف پولیتزر روزنامه‌نگار مجاری‌تبار امریکایی پایه‌ریزی شد. جایزه‌ی نقد از سال ۱۹۷۰ اهدا می‌شود.