ده کشور برای توسعه تئاتر به عنوان زبان مشترک فرهنگی به تفاهم رسیدند

۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۵۱
ده کشور برای توسعه تئاتر به عنوان زبان مشترک فرهنگی به تفاهم رسیدند

به گزارش تیکت به نقل از ایران تئاتر، پس از شور نهایی که از صبح دیروز در هتل فردوسی برگزار شد، نمایندگان رسمی ده کشور غرب آسیا حاضر در نشست ظهر دیروز سه‌شنبه 11 آبانماه با امضای تفاهم نامه ای رسمی به این نشست پایان دادند . حاضرین در عین حال این نشست را نتیجه کار ارزیابی نکردند بلکه آن را آغاز مسیر توسعه تئاتر به عنوان زبان مشترک فرهنگی مردم منطقه دانستند.  
در این دوره همچنین مقرر شد نشست های زمان بندی شده ای با هدف ارزیابی پیشرفت اهداف تفاهم نامه و بررسی زمینه های توسعه همکاری ها برگزارشود . 
درمتن این تفاهم نامه آمده است: تئاتر به مثابه زبان مشترک و میدانی مناسب برای تبادلات فرهنگی ، امکانی است که می تواند نقش مهمی در هم گرایی و تبادل ارزش های نیکوی انسانی ایفا کند . کشور های حاضر در این نشست به موجب این تفاهم برای تحقق این اهداف و همچنین ایجاد هم افزایی و توان افزایی هنرمندان تئاتر از راه تبادل دانش و تجربیات و فراهم سازی فرصت های اقتصادی برای گروه های تئاتر و مؤسسه های هنری ، کوشش های مناسب و موثری را انجام خواهند داد .
-کشورهای حاضر می کوشند تا شرایط شکل گیری و راه اندازی یک مرکز هنری را برای فعالیت های تیاتری جمعی در قالب یک نهاد ، موسسه و محفل هنری بین المللی و فرهنگی فراهم سازند .
-کشورهای حاضر می کوشند تا امکان تبادل آثار نمایشی در قالب اجرا های عمومی و یا حضور در جشنواره های تئاتری را در کشور متبوع خود فراهم آورده و حمایت های لازم را انجام دهند .
-کشورهای حاضر می کوشند تا دوسالانه‌ی  بازاریابی بین المللی هنر های نمایشی کشورهایِ غرب آسیا  و  شمال  آفریقا را در قالب ارایه غرفه یا نمونه ی آثار (showcase) برگزار نمایند.
-کشورهای حاضر می کوشند تا در زمینه ی همکاری‌های آموزشی و پرورشی هنری ، برنامه  بلند مدت و کوتاه مدت هنر های نمایشی از جمله برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را مورد توجه قرار داده و برنامه ریزی های لازم را انجام دهد و امکان تبادل تجربه های استادان و هنرمندان ، پرورش و ارتقای توان عاملان تیاتر مورد توجه قرار گیرد.
-کشورهای حاضر می کوشند تا شرایط تبادل اطلاعات و دانش نظری و تولیدات مکتوب نمایشی را در قالب برگزاری سمینارهای علمی – هنری، ترجمه ی نمایشنامه ها، ترجمه ی کتاب های علمی و مقالات علمی و نشر این اثار به زبان های موجود در میان کشور های حاضر فراهم نمایند.
نشست نمایندگانِ و مدیران تئاترِ کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا با میزبانی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران از ۹ تا ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۵ در تهران برگزار شد. این نشست در راستای گسترش روابط و یافتن نقاط مشترک فرهنگی در جریان گفت و گوی بینافرهنگی و در بستر هنرهای نمایشی انجام پذیرفت.
در این نشست مهدی شفیعی (دبیر و رئیس نشست و مدیرکل هنرهای نمایشی ایران) مهرداد رایانی مخصوص مدیراموربین الملل اداره کل هنرهای نمایشی و مدیر نشست ، علی قسمت لالایف (رئیس تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان) ، احسن ثلیلانی (پژوهشگر هنری تئاتر و نماینده وزیر فرهنگ الجزایر)،سید منصور رحمانی (رئیس تئاتر ملی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان) ، احمد‌ حسن‌ موسی ساعدی (مشاور هنری بخش سینما و تئاتر وزارت فرهنگ و گردشگری عراق) ، علی فرحات (مؤسس و مدیر دو جشنواره دانشگاهی و مدرسه ای در وزارت فرهنگ لبنان)،خالدبن عمربن احمدالشنفری (رئیس گروه صلاله)،محمد ایوب جمالی (معاون مدیر کل هنرهای نمایشی و عضو شورای ملی هنرهای دولت پاکستان) ، سعد بورشید (رئیس اداره تئاتر وزارت فرهنگ و ورزش قطر) ، زهیر رمضان (رئیس اتحادیه هنرمندان سوریه و نماینده مجلس ملی سوریه ) ،سامی نصری (نماینده وزارت فرهنگ تونس و نماینده فرهنگی ناحیه ای در شهر الکاف ) حضور داشتند.