توافق‌نامه سیستم‌های یک‌پارچه خانه تئا‌تر امضاء شد/ مرادخانی: همراه با هنرمندان، امور را در قالب طرح‌های مشترک پیگیری می‌کنیم

۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۱۰
توافق‌نامه سیستم‌های یک‌پارچه خانه تئا‌تر امضاء شد/ مرادخانی: همراه با هنرمندان، امور را در قالب طرح‌های مشترک پیگیری می‌کنیم

 

توافق‌نامه نهایی راه‌اندازی سیستم‌های یک‌پارچه خانه تئا‌تر به منظور بهسازی نظام اداری این مجموعه، میان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره‌کل هنرهای نمایشی و خانه تئا‌تر امضاء شد.
به گزارش سایت ایران تئا‌تر، نشست امضاء توافق‌نامه نهایی سیستم‌های یک‌پارچه خانه تئا‌تر، ظهر پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه با حضور علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی، مدیر‌کل هنرهای نمایشی، مهدی افضلی، مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر، اعضای هیئت مدیره کارگروه بهسازی و اعضای خانه تئا‌تر و هنرمندانی چون دکتر محمدرضا خاکی، دکتر محمود عزیزی، حسین کیانی، محمد یعقوبی، اصغر همت، ستاره اسکندری، افسانه ماهیان، مریم کاظمی، حمید پورآذری و... تشکیل شد.

در ابتدای این مراسم، اعضای کارگروه بهسازی شامل علیرضا نادری، امیر اسمی و اصغر دشتی، توضیحاتی را در مورد این طرح ارائه دادند.
 
اصغر دشتی در سخنانی کوتاه در مورد کلیت این توافق‌نامه گفت: «از آغاز سال ۹۳، هیئت مدیره خانه تئا‌تر، راه‌کارهایی را به منظور از میان بردن مسائل و مشکلات در جهت اصلاح درونی این مجموعه و کلیت هنر تئا‌تر ارائه کرد که اولین طرح آن بهسازی کارگروه‌های مختلف خانه تئا‌تر است. در این راستا، کارگروه بهسازی به ریاست علیرضا نادری و مدیریت امیر اسمی تشکیل شد. طی جلسات متعدد و بررسی ابعاد مختلف، برنامه‌ریزی برای حل این مسائل با همراهی معاونت هنری شکل گرفت. تشکیل کارگروه بهسازی خانه تئا‌تر نخستین گام در این مسیر است.»

امضاء توافق‌نامه نهایی سیستم‌های یک‌پارچه خانه تئا‌تر
 
علیرضا نادری: امیدوارم گفتمان جدیدی بین هنرمندان و مدیران آغاز شود
 
در ادامه، علیرضا نادری، همکاری و شکل‌گیری این کارگروه را نقطه عطفی برای نسل‌های مختلف تئا‌تر و ایجاد گفت‌وگو با دولت دانست و بیان کرد: «امیدوارم گفتمان جدیدی بین هنرمندان و مدیران دولتی آغاز شود و با هم‌دلی و برنامه‌ریزی ایده‌پردازان فرهنگ که در قالب اصناف گردهم آمده‌اند، اقدامات مناسبی شکل بگیرد. ما در آغاز این راه هستیم.»
 
او با اشاره به تشکیل این نشست بدون حضور ایرج راد، مدیر عامل خانه تئا‌تر عنوان کرد: «متاسفانه آقای راد با وجود تلاش‌هایی که انجام دادند، به دلیل مشغله‌هایی که برایشان به وجود آمده بود، نتوانستند در این جلسه حضور داشته باشند. اما آقای راد پیش نویس‌های این توافق‌نامه را از قبل امضاء کرد و تلاش‌های زیادی برای ایجاد آن انجام داد.»
 
این نمایشنامه نویس و کارگردان با توضیح فعالیت کارگروه بهسازی خانه تئا‌تر خاطرنشان کرد: «هر ساخته بشر، نیازمند بهسازی مداوم است. فعالیت این کارگروه در مرحله نخست تشخیص است. ما با حضور تعدادی از کار‌شناسان برجسته به بررسی ابعاد مختلف، مسائل و موضوعات پیش روی‌مان با نگاه آسیب‌شناسانه پرداختیم و ریشه‌ای‌ترین مسئله پیشِ روی‌مان را ارتباط و شناخت اعضاء دانستیم. بر این اساس در گام نخست یک اتوماسیون دقیق اداری شکل می‌گیرد.»
 
امیر اسمی: نخستین گام اصلاحی در خانه تئاتر، بهسازی نظام اداری است
 
همچنین امیر اسمی، دیگر عضو این کارگروه در توضیحاتی در مورد فعالیت‌های صورت گرفته گفت: «سازمان‌های مردم نهاد، رکن سوم توسعه‌اند، در طی این مسیر، کار‌شناسان سر‌شناس حوزه آی‌تی همراه ما بودند. پیش از این، تمام کار‌ها در خانه تئا‌تر تنها بر عهده محدودی قرار داشته است، نمی‌توان تنها عضو یک مجموعه بود و کاری انجام نداد. بدون حضور و فعالیت اعضاء، بالندگی و توسعه غیرممکن است. بنابراین ما به مدیریت دانش رجوع کردیم و مرحله نخست کارمان را بر تشخیص قرار دادیم. با مراجعه به قوانین و اساسنامه نقاط قوت و ضعف را پیدا نموده و برنامه ریزی‌های لازم را انجام دادیم. اولین گام اصلاحی را بر بهسازی نظام اداری قرار دادیم که با برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت شکل می‌گیرد.»
 
شاهین قربان‌نژاد، یکی از کار‌شناسان مشاور سیستم استانداردسازی که در این مراسم حضور داشت، در رابطه با کارهای صورت گرفته برای مدعوین حاضر در جلسه یادآور شد: «ما پذیرفتیم نیازمند ایجاد تغییرات هستیم، بر این اساس، گروه تخصصی گرد هم آمدند و به بررسی موضوعات پیشِ رو پرداختند. در این راستا باید با اعتمادسازی و ایجاد قوانین کاربردی مشکلات را به حداقل برسانیم و یک زبان مشترک درون سازمانی و بین‌المللی ایجاد کنیم. در این مسیر، اولین زیرساخت آی‌تی است، که به وسیله آن بتوان اقدامات لازم را به انجام رساند.»
 
علی مرادخانی: امسال را سال تمرکز بر تئاتر و شناسایی و رفع مشکلات قرار داده‌ایم
 
در نیمه این نشست، علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت بررسی پارامترهای مختلف در تئا‌تر گفت: «ابتدا باید وضعیت و مختصاتی که در آن قرار داریم را پیدا کنیم تا بتوانیم به جایگاه ایده‌آل خود دست پیدا کنیم. نقطه‌ای که امروز در آن قرار داریم، جایگاه مطلوب ما نیست و باید به سمت بهتر شدن گام برداریم.»
 
او با اشاره به همراهی بخش دولتی در این مسیر اظهار کرد: «باید کارهای زیرساختی انجام گیرد، بنابراین به عنوان حوزه دولتی، همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم. تاکنون بخشی از فعالیت‌های لازم به مطالعه اختصاص داشته است، برای آن‌که کارهای صورت گرفته زمانی شروع و بعد از آن متوقف نشوند و بتواند تبدیل به یک امر پایدار شوند.»
 
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: «تلاش می‌کنیم همراه هنرمندان باشیم و در این فعالیت‌ها در قالب یک طرح و پروژه مشترک پیگیری‌های لازم را انجام دهیم. بر این اساس، امسال را سال تمرکز بر تئا‌تر قرار دادیم. با مشکلات و مسائل بسیاری روبه‌رو هستیم، که نمی‌توان به یک‌باره همه آن‌ها را با هم حل کرد، باید ببینیم اولین مرحله کجاست؟ با این شرایط و کارهای درنظر گرفته شده می‌توان شاهد گشایش دریچه‌های لازم بود.»
 
مهدی شفیعی: واگذاری امور به هنرمندان، راهگشای بسیاری از مشکلات است
 
در بخش دیگری از این نشست، مهدی شفیعی، مدیر‌کل هنرهای نمایشی در سخنانی با تاکید بر ایجاد اعتمادسازی دو سویه عنوان کرد: «همه ما با این واقعیت که تئا‌تر از امکانات و زیرساخت‌های مطلوبی برخوردار نیست، آگاهیم. با افزایش هنرمندان و متقاضیان، نتوانسته‌ایم بسترسازی و سازوکار مناسبی داشته باشیم و این، جای نگرانی دارد. بنابراین باید با سرعت از تمام ظرفیت‌های جامعه تئا‌تر بهره ببریم.»
 
نشست توافق نامه یک پارچه سازی خانه تئاتر
 
در نشست امضاء این توافق‌نامه، جمعی از هنرمندان و اعضای خانه تئاتر حضور داشتند
 
این مقام مسئول، واگذاری امور به هنرمندان را راهگشا دانست و یادآور شد: «اگر مدیریت به دست هنرمندان باشد، خلاق‌تر می‌توانند حرکت کنند. کاری که توسط دوستان صورت گرفته است، نشان از آن دارد که در این برهه زمانی نیازمند کسب اطلاعات دقیق هستیم. دغدغه‌های بسیاری برای هنرمندان و فعالان این حوزه وجود دارد که از جمله آن‌ها مسئله اعتبارات است، بنابراین ما نیازمند تعاریف و بررسی‌های مشخص هستیم. کار در دو جبهه ما را به جایی نمی‌رساند و تنها فاصله میانمان بیشتر می‌شود.»
 
شفیعی در پایان سخنانش بیان کرد: «بعد از راه‌اندازی اتوماسیون می‌توان دید بر اساس رتبه‌بندی‌های مشخص شده چه کارهایی را باید انجام داد. ما ظرفیت‌های کشف نشده بسیاری داریم، در این مسیر هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم، امیدوارم شما هم همراه باشید تا از آن بهره لازم را ببریم.»
 
مهدی افضلی: این طرح با اعتبار 361 میلیون تومان در مدت شش ماه اجرا می‌شود
 
همچنین مهدی افضلی، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر درباره نقش این موسسه که به نوعی بازوی اجرایی و مالی معاونت هنری در پیشبرد این طرح است، توضیح داد: «طبق بررسی‌ها و ضوابط موسسه، این طرح را در مدت شش ماه با اعتبار 361 میلیون و 500 هزار تومان جهت راه‌اندازی سیستم‌های یکپارچه خانه تئاتر اجرا خواهیم کرد.»
 
او تاکید کرد: «این پروژه یک قرارداد نیست، بلکه یک تفاهم است که در راستای آن، صرفاً به خانه تئاتر خدماتی ارائه می‌شود.»
 
بعد از این سخنان، توافق‌نامه مورد نظر توسط علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضاء شد و مبلغ ۳۶۱ میلیون تومان توسط معاونت هنری برای ایجاد اوتوماسیون و سیستم یک‌پارچه IT پرداخت شد.
 
در پایان این نشست، نقد‌ها و دیدگاه‌های تعدادی از هنرمندان مطرح و از سوی مسوولان به آن‌ها پاسخ داده شد.