تجربه دکتر مصطفی بادکوبه از تماشای سفر به نهایت دور

۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۴۱
تجربه دکتر مصطفی بادکوبه از تماشای سفر به نهایت دور

به گزارش تیکت به نقل از ایران تئاتر، وقتی دعوت برای دیدن نمایش "سفر به نهایت دور" در سالن چهارسو را دریافت کردم، نمی دانستم با چه رویدادی روبرو می شویم و بعد از دیدن این نمایش نفس گیر بازهم کاملا نمی‌دانم با چه "رویدادی روبرو بودم"!

کاش فرصت کنم دست کنم یک‌بار دیگر این نمایش مبتکرانه را ببینم. شاید قلم یاری کند که نوشته ای پخته تر ارائه شود. اینک تنها چند سطری آن هم تنها از نگاه یک " تماشگر" که نه نقاد حرفه ایست و نه در زیروبم " آنسوی واژگان و بازی ها" است.

گمانم نویسنده و کارگردان خیلی حرف‌ها داشته و دارد که فعلا "این مقدار و اینگونه را" ارائه کرده است. سخن از ده‌ها مقوله با پیچیدگی خاص شروع می‌شود و کم کم به یک سو جهت داده می‌شود و نهایتا همه‌ی عناصر کنار هم چیده می‌شوند تا "قصه تمام شود".

فقر، اعتیاد، مخرب بودن اعتیاد، عدم رضایت نسل سرخورده ی معتاد امروز از "شرایط موجود"، بی عدالتی در قضاوت زنان و مردان نسبت به هم، وجود انواع مواد مخدر صنعتی، تله های عوامل خائن برای به دام کشیدن جوانان بی گناه، ... همه و همه ظاهرا توسط مردی که "هیچکس اورا نمی‌شناسد" و فقط "آقای کلاه به سر" نامیده شده .... مردی که "مواد مخدر و مشروبات و ... می‌سازد اما مرتبا می‌گوید من ورزشکارم" ... چرا نا شناس؟ چرا مرد؟ و چرا کلاه بر سر؟ این‌همه ایهام ... چقدر زیباست ...

اما داستان بالاخره به توهم "دیدار تصویری" می‌انجامد که بیننده "گمان می‌کرده خداست" ولی پاسخ می‌شنود که نه نه ...

و جالب است که پاسخ بسیاری از پرسش‌ها را (علیرغم مژده‌ی پرفسور که او پاسخ همه ی سئوالات را می‌داند) نمی‌دانم.

نمی‌دانم ... نمی‌دانم، می‌شنود ...

و از اینجاست که داستان از یک عشرتکده و مواد مخرب زمینی و ایران خراب کن، ناگهان جهشی به "کل زمین" تسری پیدا می کند و موضوع "بشری" می‌شود و از "محدوده ی مرز" فراتر می‌رود ...

توهم " بمباران" و تخریب تهران ...به " تخریب نسل این هزاره توسط نسل هزاره‌ی دیگر "می‌رسد ... و بازهم پیچیدگی و نگرانی ها که از "کویر هراسی" و مرگ در کویر ایران تا انهدام زمین و گریزانسان تا "بی‌نهایت" ادامه پیدا می‌کند.

به جهان و انسان اندیشیدن موجب شده است تا در بروشور مربوطه یادی از دو بزرگ بشود "عباس کیا رستمی" و "استفن هاوکینگ" که مرا بسیار خرسند کرد .

برای خودم خوشحالم که این نمایش خوب و اندیشمندانه را با بازی مسلط هنرمندان خوب دیدم و امیدوارم وقتم اجازه دهد تا دوباره نیز آن را ببینم و با آن، "سفربه بی نهایت دور" را تجربه کنم.

 

رویدادهای مرتبط