بازگشایی "تالار قشقایی" مجموعه‌ "تئاتر شهر"

۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۲۴
بازگشایی "تالار قشقایی" مجموعه‌ "تئاتر شهر"

"تالار قشقایی" مجموعه‌ "تئاتر شهر" با پایان مرمت و بازسازی، برای اجرای نمایش‌های "جشنواره تئاتر فجر" بازگشایی شد.

تالار قشقایی تئاترشهر عصر جمعه دوم بهمن‌ماه با حضور معاون هنری وزیر ارشاد، مدیرکل هنرهای نمایشی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد، دبیر جشنواره تئاتر فجر و تعدادی از هنرمندان بازگشایی شد.

در مراسم بازگشایی این تالار که امیر کربلایی‌زاده اجرای آن را بر عهده داشت، پریسا مقتدی، مدیر تئاترشهر از همه هنرمندان و مسئولانی که دستی در بازسازی تالار قشقایی داشتند، تشکر کرد و گفت: از بازسازی این سالن البته حدود 15 درصد باقی مانده است اما بخش اعظم کار که مربوط به تماشاگران و هنرمندان می‌شود، به پایان رسیده است. در جدول جشنواره هم اجراهایی برای این سالن در نظر گرفته شده است.

اصغر دشتی، به عنوان نماینده شورای مطالعه اجرایی تالار قشقایی به عنوان سخنران دوم گفت: مرکز مطالعات اجرایی قشقایی مرکزیست برای کارگروه‌های تئاتری که با دو محور گروه‌ها و پروژه‌ها تعریف شده است.گروه‌ها می‌توانند در این تالار با برگزاری برنامه‌ها و رپرتوارهایشان در آینده، مدل کوچکی از فضای خصوصی تئاتر را تجربه کنند.

دشتی درباره شروع کار شورا گفت: 23 اسفند پارسال فراخوان دادیم و مهلت ارسال پروژه‌ها را 25 اردیبهشت 94 اعلام کردیم. طرح‌های بسیاری به دستمان رسید که شامل 49 طرح از تهران، دو طرح از استان‌های بندرعباس و کرمان و 2 طرح از کشورهای آلمان و آرژانتین شده که به زودی کارهایشان را آغاز خواهند کرد.

 او در پایان گفت: این پروژه نیاز به کمک‌های زیادی دارد چراکه این گروه‌ها قرار نیست تنها یک اجرا داشته باشند بلکه برنامه‌های دیگری هم دارند و امیدواریم شورای نظارت همکاری جدی‌ با این گروه‌ها داشته باشد و از سویی نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی برای این حضور هست.

در ادامه مراسم، مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: وظیفه ما ایجاد همین بسترها و فضاهاست. امیدواریم پس از قشقایی سالن‌های دیگر تئاترشهر هم با حمایت آقایان مرادخانی و کاراندیش بازسازی شوند.

 مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه گفت: نمی‌شود به تئاتر اندیشید اما به مباحث آکادمیک و سرفصل‌های دانشگاهی تئاتر بی‌اعتنا بود. امروزه در تئاتر ما اتفاقات خوبی با حضور کارگردانان خلاق در حال وقوع است. یک کارگردان خلاق باید فضایی برایش وجود داشته باشد که بتواند خلاقیت‌هایش را به ظهور برساند. ما اگر تالار مناسب اجرا نداشته باشیم نمی‌توانیم انتظار تئاترهای ویژه‌ای داشته باشیم. در ساخت تالارهای نمایش باید طرحی نو در اندازیم.

در ادامه مراسم، فرهاد آییش گفت: روزهایی که در تئاترشهر بودم متوجه شدم که کارها در تالار قشقایی سرسری انجام نمی‌شود و فکرهایی پشت این قضیه است. حالا امروز که دانستم ایده‌هایی برای گروه‌های اجرایی در این تالار هست، بسیار خوشحال شدم. تئاتر ما به پول نیاز دارد. در شرایطی که با ایده‌های نو و تازه جوانان تئاتری به اعتقاد من تئاتر دارد پیشرفت می‌کند، بیش از پیش به بودجه درستی برای تئاتر نیاز داریم. وقتی بودجه تئاتر در حال حاضر با دستمزد ۱ فوتبالیست میهمان در ایران برابر است، چه می‌توان کرد جز این‌که مسئولان را دعوت به فکر کردن کنیم.

در ادامه، علی‌اصغر کاراندیش، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد و مسعود معمار، سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی وزارت ارشاد به سخنرانی پرداختند.

علی مرادخانی ، معاون هنری وزیر ارشاد به عنوان آخرین سخنران این مراسم با تشکر از همراهی همه کسانی که در بازسازی این تالار حضور داشته‌اند، گفت: از همه آنانی که منتظر نشدند و با تأسیس تماشاخانه خصوصی به کمک اجرای تئاتر آمدند، هم تشکر می‌کنم. تئاتر در این سال‌ها  خیلی خوب پیش می‌رود. جدول ماهیانه اجراها نشان از 105 تئاتر در هر شب در تهران دارد که اکثرشان پر از تماشاگر به صحنه می‌روند و وضعیت اقتصادی‌شان آن‌قدر خوب هست که همچنان ادامه بدهند.در این مراسم مهدی امین‌لاری، قطعاتی را نواخت و شعرهای بداهه‌ای درباره وضعیت تئاتر خواند.

هنرمندان بسیاری از جمله فرهاد آییش، قطب‌الدین صادقی، خسرو احمدی، اصغر دشتی، میرطاهر مظلومی، حمید پورآذری، ژاله صامتی، حمید مظفری، فارس باقری و...  در مراسم بازگشایی تالار قشقایی حضور داشتند.