بزرگداشت اکبر زنجانپور و مریم معترف در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۲۴
بزرگداشت اکبر زنجانپور و مریم معترف در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

به گزارش تیکت به نقل از ایران تئاتر، این جشنواره که هر سال از پیشکسوتان و هنرمندان بزرگ تئاتر تهران تجلیل می کند در پنجمین دوره خود مراسم بزرگداشت دو هنرمند نامی دیگر تئاتر را برگزار خواهد کرد.

مریم معترف متولد ۱۳۲۴ ، بازیگر، کارگردان، مدرس تئاتر، طراح لباس و مدیر اسبق اداره تولیدات تئاتر، دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارای مدرک فوق لیسانس تئاتر از دانشگاه پاریس است.

این بانوی هنرمند از دهه ۴۰ پا به عرصه بازیگری گذاشته است و تا کنون آثار بسیاری با بازی ، طراحی و کارگردانی او روی صحنه رفته اند که از میان  آن‌ها می توان به نقش‌‌آفرینی در نمایش های "درس" ، "آهسته با گل سرخ" ، "انگل ها" ، "پیروزی در شیکاگو" و کارگردانی آثاری همچون "فرود سیاوشان"، "مادر همه آن اسفندیاران" ، "عمو هاشم‌"، "دیوار چین"، "بانو گشسب"، "قصه های من و تو شاهنامه"، "مال کنون"، "آهوان و آدم ها" ، "گوشه نشینان آلتونا" ، "شب" و بسیاری دیگر اشاره کرد.

اکبر زنجان‌پور متولد ۱۳۲۵، بازیگر و کارگردان و مدرس تئاتر میباشد. این هنرمند دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارای مدرک درجه‌یک هنری معادل دکترا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. او بازی در بیش از ۳۰ تئاتر را در پرونده کاری خود دارد.

این کارگردان، آثاری همچون "ریل" ، "نگار" ، "همه پسران من" ، "مروارید"، "مرگ دست‌فروش" ، "باغ آلبالو"، "سه خواهر"، "ارزش"، "ساحره سوزان"، "مرغ دریایی" ، "دشمن مردم"، "گوریل پشمالو"، "ایوانف"، "سیر طولانی روز در دل شب" و بسیاری دیگر را روی صحنه برده است.

آیین بزرگداشت این دو هنرمند، در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر برگزار خواهد شد.

این جشنواده از اولین دوره خود بزرگداشت هنرمندان شهیر و پیشکسوت تئاتر را در برنامه داشته که در اولین دوره بزرگداشت حسین محب اهری و محمود استاد محمد برگزار شد. دومین دوره جشنواره به احترام علی نصیریان برگزار شد و در سومین دوره مراسم بزرگداشت اسماعیل خلج را برگزار کرد. سال پیش و در اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر شهر نیز دو هنرمند ماندگار تئاتر داوود رشیدی و داوود دانشور مورد قدردانی قرار گرفتند.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از ۲۲ شهریور ماه آغاز می‌شود.