بازیگران مجرب و بازیگران تازه وارد در انسانم آرزوست

۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۵۰
بازیگران مجرب و بازیگران تازه وارد در انسانم آرزوست

نمایش "انسانم آرزوست" نوشته و کار داوود فتحعلی‌بیگی این روزها در تماشاخانه سنگلج به صحنه می‌رود. داوود فتحعلی‌بیگی با ارائه توضیحاتی در مورد تازه‌ترین اثر خود گفت: متن نمایش را سال 90 نوشتم. نمایشی با تم اجتماعی که به موضوع بی‌تفاوتی نسبت به یکدیگر و محیط اطراف‌مان می‌گذرد. اتفاقی که با وجود توصیه‌های بسیاری که در فرهنگ ملی و دینی‌مان در مورد آن شده، امروزه در جامعه کم رنگ شده است.

او ادامه داد: از سوی دیگر انتظار، از دیگر مسائلی است که در این نمایش به آن توجه داشته‌ام. بدون شک صاحب زمان پس از ظهور دین جدیدی نمی‌آورد بلکه آموزها، سیره پیامبر و ائمه را جاری و عملی می‌کند؛ او عدالت را ایجاد می‌کند؛ بنابراین کسانی می‌توانند مدعی انتظار باشند که به عدالت عمل کنند.

فتحعلی‌بیگی با اشاره به اینکه ساختار نمایش تخته حوضی و سیاه بازی است توضیح داد: تلاش ما بر آن بوده تا در کارهای‌مان به معیارهای اصیل نمایش‌های ایرانی وفادار بمانیم؛ ممکن است جاهایی جلوه‌های نوینی ارائه دهیم. تخته حوضی به معنای کامل آن، در سالنی قابلیت اجرایی دارد که تماشاگران بتوانند چهارطرف آن بنشیند. در سالن یک‌طرفه رعایت تمام آن معیارها امکان‌پذیر نیست. سعی کردیم خیلی از این معیارها فاصله نگیریم.

او بیان کرد: در این نمایش بازیگران مجرب در کنار تعدادی از بازیگرانی تازه وارد به این عرصه حضور دارند. بیشتر آنها دانشجویان من بودند. وقتی این اتفاق می‌افتد که بازیگران صاحب تجربه‌ای در کنار این بازیگران جوان قرار می‌گیرند کار ویژگی آموزشی پیدا می‌کند، برای همین می‌توان بر اساس تمام صحنه‌های آن جلسات تحلیل و بررسی برای علاقمندان برگزار کرد.

این پژوهشگر نمایش‌های سنتی در رابطه با معیارهایی که در نمایش‌های تخته حوضی وجود دارد بیان کرد: در شیوه اجرای تخته‌حوضی محض، روی یک تخته حوض اجرا می‌شود؛ تماشاگران اطراف اجراگران می‌نشیند و نیازی به دکور نیست؛ تنها اسباب و لوازم صحنه وجود دارد. زمانی که آنها اطراف شما می‌نشیند خلا دکور با ایجاد تصویر و فضاسازی از بین می‌رود. تماشاگران خود را جزو نمایش می‌بینند و در جاهایی مشارکت می‌کنند. وقتی اجرا یک طرفه می‌شود بخشی از این ویژگی‌ها از بین می‌رود. ما سعی کردیم از همان روند گذشته بهره ببریم مانند نور عمومی که در صحنه داریم.

فتحعلی‌بیگی در پایان سخنان خود اظهار کرد: آرزو می‌کنم روزی سالنی مختص نمایش‌های آئینی سنتی داشته باشیم تا مخاطبان ما بتوانند این نمایش‌ها را به همان شکل واقعی‌شان تجربه کنند. سالن مناسب این مقوله ساخته نشده است حتی مجموعه‌ای که از سوی شهرداری در خیابان شریعتی برای این منظور ساخته شد به هیچ عنوان سالن مناسبی نیست. مهندسان مجموعه به بیراهه رفتند. متاسفانه شهرداری سرمایه‌گذاری می‌کند اما یا مکان مناسبی را برای ساخت انتخاب نمی‌کند یا طراحی‌ها بدون مشاوره لازم با افرادی که در این عرصه فعال هستند شکل می‌گیرد. اکثر فرهنگسراهایی هم که ساخته شده‌اند همین ویژگی را دارند.

گفتنی است؛ نمایش "انسانم آرزوست" نوشته و کار داوود فتحعلی‌بیگی هر شب ساعت 19:30 در تماشاخانه سنگلج به صحنه می‌رود. داوود داداشی، غلام بابوته، صادق توکلی، شاهین اعلائی نژاد، زری اماد، شهرام مسعودی، شهره اشتری، محسن پوشایی، ساسان مهرپویان، منیژه داوری، شیرین کاشفی، امیر حسین انصافی، امیر محمد انصافی، باباک مولانا، محسن میرهاشمی، حمیدرضا جهانگیری، سام راد، امید مصباحی، سعید وفایی، مینا دستگرده، مهدی صفاری نژاد، نسیم توکلی بازیگران این نمایش‌اند.

رویدادهای مرتبط