اکران نسخه بازسازی شده ½8 فلینی در انگلیس

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۰۷
اکران نسخه بازسازی شده ½8 فلینی در انگلیس

نسخه بازسازی‌شده فیلم «هشت و نیم»، از برجسته‌ترین آثار تاریخ سینما ساخته فدریکو فلینی همچنان در انگلیس در حال اکران است.
به گزارش ایسنا، انجمن فیلم بریتانیا که بازسازی فیلم «هشت‌ و نیم» ساخته فدریکو فلینی؛ کارگردان پرآوازه ایتالیایی را بر عهده داشته، از آغاز اکران این فیلم در سینمای این کشور خبر داد.
فیلم «هشت و نیم» یکی از معروف‌ترین فیلم‌های تمام ادوار سینماست که فلینی این فیلم را پس از ساخت 8 فیلم خلق کرده و چون آن را اثری کامل نمی‌دانست، عنوانش را «8/5» گذاشت.
در طول فیلم کارگردانی موفق که دچار حمله عصبی شده با رویاهای متناقصی دست به گریبان است و عموم صحنه‌های آن در مرز بین رویا و خیال و واقعیت می‌گذرد.
فلینی در حالی که قرارداد ساخت این فیلم را امضاء کرده و پیش از نیمی از آن را تصویربرداری کرده بود، هنوز پایان آن را نمی‌دانست و بسیار از پلان‌های فیلم سر صحنه و فی‌البداهه گرفته شده‌اند.
«8/5» تا حدود زیادی به مشغله‌های فکری و دنیای کودکی و نوجوانی کارگردان فیلم مربوط‌ می‌شود و عده‌ای از منتقدان آن را یک اثر شرح‌حال گونه می‌دانند.
فلینی در سال 1963 برای فیلم «هشت و نیم» جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کرد تا با سه اسکار دیگر در سال‌های 1956 برای «جاده»، 1957 برای «شب‌های کابیریا» و در سال 1974 برای «آمارکورد» چهار اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی را برای سینمای ایتالیا به‌ همراه آورد و در کنار ویتوریو دسیکا، دیگر کارگردان ایتالیایی از این حیث رکورد‌دار تاریخ باشد