الهام پاوه نژاد: ریگان یکی از جاه طلب ترین شخصیت های «شاه لیر» است

۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۱۵:۲۷
الهام پاوه نژاد: ریگان یکی از جاه طلب ترین شخصیت های «شاه لیر» است

الهام پاوه نژاد بازیگر و کارگردان تئاتر که در نمایش "شاه لیر"، جدید ترین اثر دکتر مسعود دلخواه، در نقش ریگان (یکی از دختران لیر) روی صحنه می رود، درباره این شخصیت گفت: ریگان یکی از جاه طلب ترین شخصیت های شکسپیر در نمایشنامه «شاه لیر» است و در برخی مواقع رنگ هایی از لیدی مکبث دارد. به طور کلی وقتی نمایشنامه «شاه لیر» را می خوانید، شخصیت های این اثر رنگ آمیزی ای از شخصیت های دیگر آثار شکسپیر را هم دارند.

وی ادامه داد: قدرت طلبی در شخصیت ریگان به شدت محسوس است و برای همین خشن و سنگدل‌تر از دیگر خواهران خود و شخصیت های دیگر «شاه لیر» است و می تواند دستورهای سنگدلانه ای صادر کند و بی پروا پای دستورات خود می ایستد.

پاوه نژاد درباره دیگر ویژگی های شخصیت ریگان در نمایش «شاه لیر» توضیح داد: ریگان شبیه ترین دختر به لیر در میان دخترانش است و این ویژگی در دراماتورژی تقویت شده است. ریگان می خواهد سیطره قدرت طلبی خود را گسترش دهد و وجه تفاوت لیر با ریگان این است که لیر هوشمندی ریگان را ندارد.

وی درباره نگاهی که خود و مسعود دلخواه به عنوان کارگردان «شاه لیر» به شخصیت ریگان اضافه کرده اند، اظهار کرد: با مشورت دکتر دلخواه رنگ آمیزی هایی فرامتنی نیز بین شخصیت ریگان و همسرش دوک کورنوال با بازی حمیدرضا هدایتی در راستای همین قدرت طلبی اضافه کردیم.

این بازیگر تئاتر درباره نوع نگاهی که بازیگر برای ایفای شخصیت های آثار شکسپیر باید مدنظر داشته باشد، تاکید کرد: نگاه کارگردان و تحلیلی که از متن می شود، دستور صحنه بازیگر است. نگاه دکتر دلخواه ترکیبی از نگاه کلاسیک و نگاه مدرن است یعنی می توانیم ما به ازای شخصیت ها را در زندگی روزمره نیز پیدا کنیم. این نوع نگاه کار بازیگر را سخت تر می کند و کشف لایه های پشت پرده شخصیت ها باعث می شود که نقش از سطحی و تیپ بودن، خارج شود.

پاوه نژاد که پیش از این به عنوان بازیگر با مسعود دلخواه همکاری داشته و این اولین تجربه همکاری با او در مقام کارگردان است، در پایان سخنان خود درباره روند تمرین های «شاه لیر» بیان کرد: روند تمرین ها سخت بود زیرا به دلیل زمانی که داشتیم، تمرین ها خیلی فشرده برگزار شد. پروژه «شاه لیر» برای تمرین نیازمند سالنی بزرگ بود زیرا تعداد بازیگران و عوامل کار بسیار زیاد است و پلاتوهای تمرین تئاتر شهر برای این کار کوچک بودند.

نمایش «شاه لیر» به کارگردانی دکتر مسعود دلخواه و با هنرمندی مهدى سلطانى، بهاره رهنما، الهام پاوه نژاد، خسرو شهراز، رحيم نوروزى و ... به همراه گروه بزرگ موسيقى، نوازندگان و همسرايان به رهبری دکتر نادر مشایخی، از یکشنبه ۲۰ آبان در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.

لینک خبر