پایان نمایش فاخر "خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی"

۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۲۳
پایان نمایش فاخر "خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی"

نمایش "خاطرات و کابوس های ..." به نویسندگی و کارگردانی دکتر "علی رفیعی" با استقبال فوق العاده هنردوستان و با یک اجرای بیشتر در روز چهارشنبه 30 دی ماه ، به کار خود در تالار وحدت پایان داد.
این اثر در سال ۱۳۵۶ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با بازی مهدی هاشمی در نقش ناصرالدین شاه و گلاب آدینه در نقش گلین به روی صحنه رفت اما رفیعی قصد داشت این اثر نمایشی را با رویکردی جدید به صحنه ببرد و این صدای زیبای بصری، با دکوری عظیم و ویژه پس از ۳۸ سال دوباره شنیده شد.
در این نمایش ابداعاتی نوآورانه و خلاق از جمله پوشیده شدن کف صحنه با آب و یا از استفاده از تمامی عمق قابل‌توجه صحنه‌ تالار وحدت و امکانات ماشینری در نظر گرفته شد و طراحی صحنه، نور، صدا و لباس تصاویری چشم‌نواز، به یادماندنی و بدیع را در معرض دید مخاطبان قرار داد. دکور این نمایش توسط دکتر علی رفیعی طراحی شده و یکی از ویژگی های آن وجود ۴۵۰۰ لیتر آب در صحنه و دکور طراحی شده است. مشاور طراحی و اجرای صحنه این نمایش بر عهده منوچهر شجاع بوده است.
"سیامک صفری (جامه‌دار)"، "مهدی سلطانی (میرزا تقی‌خان فراهانی)"، "مصطفی ساسانی (ناصرالدین‌شاه)"، "مریم سعادت (مهد علیا)"، "زهیر یاری (سفیرکبیر انگلیس)"، "عباس جمالی (میرزا آقاخان نوری)"، "نسرین درخشان‌زاده (عزت‌الدوله)"، "سارا رسول‌زاده (گلین)"، "ساناز روشنی (خجسته)"، "یلدا عباسی (میمنت)" و "فروغ قجابگلی (نازنین)" در این نمایش نقش آفرینی کردند.
نمایش "خاطرات و کابوس های ..." همچنین در بخش میهمان سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به روی صحنه می‌رود.