اجرای مجدد نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه" در پردیس تئاتر شهرزاد

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۷:۰۲
اجرای مجدد نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه" در پردیس تئاتر شهرزاد

شهرام گیل‌آبادی کارگردان نمایش "یک دقیقه و سیزده ثانیه" که سال گذشته اجرا را در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برده و با استقبال بسیار خوب هنر دوستان روبه‌رو شد، قصد دارد دوره جدید اجرای این نمایش را در تماشاخانه شهرزاد به برگزار نماید.

وی با اشاره به استقبال خوب از این کار گفت: بسیاری از کسانی که کار را دیده بودند، امسال سراغ ما را می‌گرفتند تا دوباره آن را به صحنه ببریم، سالن‌هایی هم متقاضی بودند که بهرحال دو مرتبه اجرا بشود، بدون شک گروه با توجه به تعهداتی که داشتند نمی‌توانستند بلافاصله اجرایی را در سالن دیگری شروع کنند.

گیل‌آبادی با بیان اینکه با پیگیری‌های سالن شهرزاد قرار بر این شد که تیر و مرداد امسال در این سالن به اجرا برویم، افزود: نظرسنجی‌های ما نشان داد که حدود 95 درصد مخاطبان دوست داشتند کار ما را دوباره ببینند.

وی با اشاره به وجوه اجتماعی این کار اظهار داشت: بهرحال این حرکت از بطن جامعه شروع شد، کارتن خوابی زنان معضلی نیست که بر آن چشم ببندیم، همه باید کمک کنیم تا توجه ها به آن جلب شود و تلاشمان بر این باشد که این معضل به صفر برسد. این اتفاق با کمک یکدیگر رخ می‌دهد. البته این طرح مخالفانی هم داشت بدین گونه که چرا باید این مسائل مطرح شود نباید توجه‌ها جلب شود در حالیکه سیستم دولتی باید به سمت این معضلات اجتماعی برود  و مردم هم از آن واقف باشند، ما هم رسالتمان درد نگاری است.

این کارگردان اظهار داشت: بازخوردهای فراوانی از کار در نظرسنجی‌مان داشتیم از علمی و اجتماعی تا انفرادی، خیلی‌ها حس انسان دوستی‌شان تحریک شد و خیلی‌ها هم با این پدیده تازه اشنا شدند و تصمیم گرفتند کمکی در این راستا باشند این حس، حس خوشایندی است. یکی از صف‌آرایی‌های خیر و شر امروز همین است که ما به عنوان کسی که کار هنری می‌کند از سر خیر دردنگاری کنیم و معضلات اجتماع، کشور و شهرمان را به تصور بکشیم تا مردم وارد گود شوند.

گیل آبادی درباره تغییراتی که در این نمایش برای اجرای جدید حاصل شده، گفت: هر روز قرار است یک چهره ویژه به عنوان مهمان از خواننده‌ها و بازیگرها در نمایش باشند و در فرآیند کار قرار بگیرند و یک بخشی را نیز اجرا کنند. در بخش‌های دیگر هم تغییرات جدی داریم که انشاءالله هر کسی که کار را دیده متوجه آن می‌شود و تازگی کار را هم درک می‌کند.

نمایش یک دقیقه و سیزده ثانیه، نوشته محمد چرم شير و بهمن عباسپور به کارگردانی شهرام گیل‌آبادی و با بازی پانته آ بهرام، سيما تيرانداز، مينا دريس، لادن مستوفی، هر شب ساعت 21 در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می رود.

 
خلاصه نمایش:

كسي مي تواند خودش را در "يك دقيقه و سيزده ثانيه" تعريف كند؟ 
اكسير گمشده انسان " حرف " است. بسياري از آدم ها مي خواهند از خودشان بگويند تا شنيده شوند. انسان هيچ چاره ايي ندارد جز اينكه حرف بزند و از خودش بگويد و محترمانه شنيده شود. تحقيقات ميداني از ٥٣ زن كارتن خواب نشان مي دهد حرف هاي فروخورده، روزگاري تبديل به معضلاتي جبران ناپذير مي شوند. " يك دقيقه و سيزده ثانيه" اثری از گروه  تئاتر "ب" نمايشی تعاملي است كه سعی می كند فضا را براي همگرايی، پيوستگی و همراهی آماده كند. در اين تئاتر فاصله بين صحنه و تماشاگر از بين مي رود تا تماشاچی كنشگر در تعامل دو سويه اثر را به غايت برساند.