اجرای اپرای عاشورا در تالار وحدت

۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۱۰
اجرای اپرای عاشورا در تالار وحدت

نخستین اجرای اپرای عاشورا با رهبری « نصیر حیدریان » و رهبری گروه کر توسط «رازمیک اوحانیان» و به مدیریت هنری« علی رهبری » در تالار وحدت اجرا شد .
«اپرای عاشورا » یکی از آثار سمفونیک ایرانی است که با استفاده  گسترده از موسیقی قرن بیستم اجرا شده است. این اثر اولین بار است که در ایران به صورت زنده اجرا می شود. اپرای ملی نوعی از اپرا است که در آن به جای استفاده صرف از خوانندگانی که با شیوه مرسوم آواز کلاسیک غربی می خوانند ، بعضی از خوانندگان آن به سبک و سیاق و استیل آواز ایرانی در آن نقش آفرینی می کنند .
«اپرای عاشورا » از مجموعه اپراهای ملی است که توسط « بهزاد عبدی » و« بهروز غریب پور» در سال 1387 تولید شده است . بهزاد غریب پور نخستین بار این اثر را به صورت نمایش عروسکی به صحنه برد و بهزاد عبدی آهنگسازی اپرای عاشورا را با الهام گیری از فضای موسیقی تعزیه در سراسر ایران ساخته است. در این اپرا « امام زمان خوانی » ،« رجز خوانی » ، و« اشتلم » خوانی که در سنت تعزیه رایج است بازآفرینی شده است
بهزاد عبدی ( آهنگساز اپرای عاشورا)، آهنگساز و بازیگر است که مقدمات موسیقی را از مسعود شعاری و « فرهاد فرهاد فخرالدینی» آموخته و تحصیلات عالیه خود را از دانشگاه « کوتلیلروسکی » اوکراین زیر نظر اساتیدی چون« وادیم ژوراویتسکی » و « میخاییل زالاتوخین » ، « لودمیلا یورینا » و لئوکالادوب » به پایان رسانده است .
«نصیر حیدریان» رهبراپرای عاشورا،  سازهای ترومپت و ترومبون را در هنرستان عالی موسیقی تهران فراگرفت و پس از دریافت دیپلم هنرستان در ارکستر سمفونیک تهران عضویت یافت. او در رشته ترومبون و رهبری ارکستر در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین ادامه تحصیل داده است و سابقه تدریس در دانشگاه موسیقی شهر « گراتس » اتریش و رهبری چند اپرا را در کارنامه کاری خود دارد .
«بهروز غریب پور » نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما و استاد نمایش عروسکی است . آثار فراوانی در زمینه تئاتر ، سینما و نویسندگی دارد و نیز اجرای بیش از شش اپرا را در کارنامه خود دارد . اپرای عاشورا اولین اپرایی است که بهروز غریب پور لیبرتو آن‌ را نوشته است .
خوانندگان این ارکسترعلی یاری پور، مهدی جاور، سهیل متین، ارمین بحیرایی، هانیه قلی بیکیان، کیمیا خانزادی، رازان تیران، هادی فیض آبادی، علیرضا مهدی زاده، مهدی امامی، سجاد چور قناد، محمد وزیری، عامر شادمان، پیانیست ارکستر و همراهی کننده خوانندگان  یاسمن فخیمی کیا .بودند .
 در پایان اجرای اپرای عاشورا علی رهبری به صحنه آمد و از اجرای خوب ارکستر و رهبری بسیار خوب نصیر حیدریان قدردانی نمود و از این که ما نیز در ایران صاحب اپرای خود شده ایم ( اپرای ملی و ایرانی )به سبک و سیاق ایرانی و برگرفته از فرهنگ ایرانی  ابراز خرسندی نمود.