اتابک نادری: دپوتات فضایی نزدیک به شرایط امروزی ماست

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۴۵
اتابک نادری: دپوتات فضایی نزدیک به شرایط امروزی ماست

به گزارش تیکت به نقل از شبستان، اتابک نادری کارگردان "دپوتات" درباره ی دور تازه ی اجرای این اثر نمایشی گفت: پس از پایان نوبت اجرای نخست در اردیبهشت ماه، بنا بر نقطه نظر مخاطبین خاصی چون جمشید مشایخی، سهراب سلیمی، رضا رویگری، عبدالرضا اکبری و دوستان دیگر تصمیم گرفتیم تا اجراهای خود را پی بگیریم. استقبال مردم از نمایش و درخواست های تماشاگران برای اجرای مجدد در این تصمیم تاثیرگذار بود.

وی درباره ی تغییرات نمایش نسبت به اجرا پیشین توضیح داد: نمایشنامه و شکل اجرا تغییر خاصی نداشته اما به دلیل تداخل برنامه های کاری، نتوانستیم همچنان در خدمت سوسن پرور و ماه چهره خلیلی باشیم. به همین منظور و برای اجرای حاضر، مهشاد مخبری و مارال فرجاد به گروه پیوستند و با توجه به زمان بسیار محدود تا شروع اجراها خود را با سایرین هماهنگ کردند.

نادری درباره ی چگونگی انتخاب نمایشنامه نیز گفت: من شش ماه برای انتخاب نمایشنامه ای با اولیت نمایش ایرانی زمان گذاشتم اما وقتی کریم عظیمی دپوتات را برایم فرستاد، احساس کردم فضای اجتماعی نمایش نزدیک به شرایط امروز جامعه ی ماست. در حالیکه سوژه های امروزی در تئاتر و سینما به دعواهای زن و شوهری و قهر و آشتی محدود می شود، نگاه نقادانه ی دیمیتری پساتهاس به رفتارهای اجتماعی برای من جذاب است. او در دپوتات همراه با روایت یک قصه ی شیرین و موقعیت کمدی، روابط اجتماعی آدم ها را موشکافانه مورد نقد قرار می دهد. 

مدیر سابق مجموعه ی تئاتر شهر درباره ی نویسنده ی نمایش نیز گفت: دیمیتری پساتهاس اصالتا ترک تبار است و در کودکی همراه خانواده اش به یونان مهاجرت کرده و در آنجا رشد می کند. از میان نوشته هایش، می توان به متن های طنزی  اشاره کرد که  چند جایزه ی جهانی برای او به ارمغان آورده است.

این کارگردان و بازیگر تئاتر درباره ی نام نمایش اذعان کرد: دپوتات انتخاب ما برای نمایش بود. نام اصلی اثر «به دنبال دروغگو» است که من ترجیح دادم نام دیگری برای نمایش انتخاب شود تا مضمون نمایش تا این حد آشکار بیان نشود. دپوتات در زبان روسی به معنای نماینده ی مجلس است. پساتهاس در نمایشنامه ی خود به اثرات دروغ پرداخته که چگونه دروغ می تواند بنیان خیلی چیزها را فرو بریزد اما من مایل بودم تا این مضمون در نمایش خودش را نشان دهد.

وی با بیان اینکه دپوتات نمایشی است که در  ژانر کمدی موقعیت تعریف می شود، اضافه کرد: من گونه ی کمدی را دوست دارم و فکر می کنم مخاطب امروزی هم به لحاظ روحی و روانی رفتن به سمت اجراهایی از این دست را طلب می کند.

نادری در پایان خاطرنشان کرد: دپوتات تا عید فطر به اجرای خود در تالار شمس ادامه می دهد و پس از آن علاقه مندیم در قالب تور تئاتر به شهرهای مختلف سفر کنیم. مسئله ی گردش اقتصادی تئاتر اتفاق مهمی است که باید آن را جدی تر گرفت، هر چند که برای این منظور به امکانات تبلیغی و ارتباطاتی نیاز داریم. معتقدم که با چند اجرا نباید پرونده ی یک نمایش موفق را بست و اگر نمایشی در تهران موفق به جذب مخاطب بوده باید شانس این را داشته باشد که در شهرستان های مختلف مخاطب را به سالن بکشاند.

در این نمایش که هر شب ساعت ۲۲ پذیرای مخاطبان خواهد بود اتابک نادری، مهشاد مخبری، پندار اکبری، سامان دارابی، یاشار نادری، بهنام شرفی، مارال فرجاد و قاسم روشنایی روی صحنه می روند.